Ülkemizin kaybettiği kuşaklar, Lozan ve İnönü, Türk dili üzerine, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın konuşması, Afrika Güç Merkezi Oluyor…

Ülkemizin kaybettiği kuşaklar

a) Uyuşturucu kullanma yaşının şu anda 8 – 9’lara düştüğü konusunda uzmanların uyarısını ciddiye almalıyız.

Bir televizyon konuşmasında Sayın Em. Amiral Türker Ertürk Paşa; Bir gemide Türk Bayrağı varsa mutlaka uyuşturucu taşıyordur(!) dedi. Ülkemizin dış basındaki tanıtımı bu… Maalesef uyuşturucu ile yeterli mücadele edemedik. Ve ekonomik sorunlarımız nedeni ile önce Mersin şimdi de İzmir limanı yabancıların eline geçerse bu limanların dünyanın en karlı işi olan uyuşturucu işine bulaşmayacağını kim garanti edebilir?

Uyuşturucu nedeni ile hem bir kuşağımızı hem de uluslararası itibarımızı kaybediyoruz.

b) Hangi gerekçe ile olursa olsun yurdumuzdan ayrılan nitelikli insanlarımızın (ki bunların başında tıp doktorlarımız var) kaybını sonra telafi edemeyiz!!!

Onları uyarmak isterim, Türkiye’nin işgal günlerinde bile Avrupa’da ikamet eden binlerce insanımız vatan imdadına koştular, bunlar arasında pek çok tıbbiyeli vardı…

c) Bir başka çok önemli bir kayıp da eğitimde Sayın Serdaroğlu’nun deyişiyle, “Kuran kurslarında çocuklara Taliban eğitimi veriliyor, 4, 5, 6 yaşlarındaki çocuklar Taliban militanı gibi yetiştiriliyorlar.”

Bu kuşakları çağdaş uygarlığa kazandırmamız kesinlikle ya mümkün değildir, en azından çok zordur!!!

d) Üniversitede okuyan gençlerimiz; yeterli öğrenci yurdu olmadığı ve ev kiraların da çok yüksek olması nedeniyle tarikat yurtlarına mecbur olacaklar; bu gerçekle gençlerimizi de kaybetme riskimizin olduğunu kabul etmeliyiz.

Lozan ve İnönü

İnönü Savaşları’nın kahramanı, Lozan Antlaşması’nı ülkemize kazandıran Ata’mızın yakın arkadaşı İsmet İnönü’ye hakaret etme cüretini gösteren kendisini yazar (!!!) olarak tanımlayan Aydın Ünal gazetesinde diyor ki “Lozan asla bir zafer değildir; Türkiye o gün Lozan’ı imzalayarak acı ilaç içmek zorunda kaldı; hayatı başarısızlıklarla dolu İsmet İnönü yerine becerikli, tecrübeli, uyanık biri, gitseydi daha iyisi yapılabilirdi!!!”

Gazeteci kılıklı adam; Lozan’ın 100. yılında onu küçültmeye ne senin ne de senin gazetenin gücü yetmez. Herhalde senin kafandan geçen becerikli kişi fesli Kadir olsa gerek! Tarihçi Ercan Dolapçı ağzının payını vermiş…

Türk dili üzerine

Türk dilini nasıl kaybettiğimize iki örnek:

a) Uzun Göl, Arap yazlığı, Ayder ise ticari yayla oldu. Burada menüler Arapça. Suriyeli işletmeciler çalıştırıyor. Türkler onların yanında işçi, her şey Arapça yazılı Türkçemizin esamisi okunmuyor.

b) Alanya’da emlak Ruslardan soruluyor ve bütün tabelalar Rusça.

c) Uluslararası büyük Türk Dili Kurultayı Milli Mücadelenin 104. yılı anısına 25/ 28 Eylülde yapılacak. Düzenleyen, Rasim Özyürek. Ben de katılmayı çok isterim.

Türk dilinin önemini her fırsatta değerlendiren büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygıyla anarak Türk Dili Kurultayını ilgi ile takip edelim.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın konuşması

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar Özbekistan’ın Semerkant şehrinde katıldığı toplantıda “750 ile 1250 yılları arasında Türk dünyası bilimin merkezi idi ama bir sürü nedenle bilim yapmayı bıraktık, Avrupa ve ABD bizi geçti” diyor ve devam ediyor, “Politika ve din bilime karıştırılıyor bunları kesinlikle ayrı tutmak lazım aksi takdirde bilim bundan zarar görür.”

Yine Sayın Sancar’dan bir alıntı, “İnsanlar bilim yapmaya başladıktan sonra, onlara özgürlük vermelisiniz. Bilim insanı özgürlük ister…”

Sayın Aziz Sancar benim sizden bir ricam var, aldığınız ödülü büyük önderimiz ATATÜK’e borçlu olduğunuzu söylemiştiniz. Önce sizi kutluyorum; ancak ATATÜRK gençliğinin bu gün bilime ihtiyacı var. Sizden beklentim Anadolu’nun bir üniversitesinde yaz aylarında kuracağınız bir bilim merkezini hayata geçirin…

Afrika Güç Merkezi Oluyor

Uluslararası ilişkilerde önemli bir gelişme; Afrika bir güç merkezi oluyor. Petersburg’da 27/28 Temmuz’da yapılan Rusya Afrika zirvesi sona erdi. Putin ve Afrikalı liderler zirvenin sonuç bildirgesini onayladı. Bağımsızlık vurgusunun öne çıktığı zirvede Rusya – Afrika 2023 – 2026 eylem planı kabul edildi Afrikalı liderler çok kutupluluğa bağlılıklarını gösterdiler.

Ortak bildiriden bazı önemli başlıklar:

– Zirve katılımcıları BRICS ve ŞİÖ ilişkilerin derinleşmesini kabul ettiler.

Rusya ve Afrika ülkeleri sömürgeci politikaların yol açtığı zararın tazmin edilmesi ve kültürel varlıkların iadesinin teşvik edilmesi konusunda mutabık kaldılar.

– Zirvede yapılan en vurucu konuşmalardan biri Burkina Faso lideri İbrahim Traore konuşmasında “İsyan etmeyen bir köle merhameti hak etmez!” dedi ve Afrikalıların batının neo-emperyalist politikalarından dolayı açlıktan öldüklerini söyledi; son olarak halkına zafer bizim olmalı dedi ve Ya vatan ya ölüm sözü ile konuşmasını bitirdi.

Uzun yıllar sömürgeci güçlerin elinde sömürülen köle muamelesi gören Afrika ülkeleri artık uyanıyor!!!

Afrika, çok zengin kaynakları olan bir kıtadır ve Türkiye, bu gelişmelere ilgi duymalıdır…

Orhan Ayber

CHP ve Cumhuriyet’in 100. Yılı, Erzurum kongresi, Basın özgürlüğü için mücadele günü, Lozan konferansının 100. yılı, Akbelen Köylülerinin Mücadelesi, Küresel iklim krizi, KKTC’nin Tanınması, Wang Yi’nin Türkiye Ziyareti… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Filenin Sultanları Dünya Şampiyonu, Litvanya’da NATO toplantısı, Menzil tarikatı cenazesi, Bazı karanlık güçlerin şeriat özlemleri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü, Lozan konferansı, Bir Kuşak Bir Yol… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Türkiye Cumhuriyetinin yüzüncü yılında yaşadığı büyük çelişki, Bir genç kuşağımızı kaybediyoruz, Türk eğitiminde Arapça istilası, İstanbul’un İşgal Edilen Semtleri… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Amasya Tamimi, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı, Almanya’nın iyi eğitim görmüş gençlerimize daveti, Hatay’ın anavatana katılması, Karadeniz Yaylaları… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Siz de fikrinizi söyleyin!