CHP ve Cumhuriyet’in 100. Yılı, Erzurum kongresi, Basın özgürlüğü için mücadele günü, Lozan konferansının 100. yılı, Akbelen Köylülerinin Mücadelesi, Küresel iklim krizi, KKTC’nin Tanınması, Wang Yi’nin Türkiye Ziyareti…

CHP ve Cumhuriyet’in 100. Yılı

Çok değerli dostlarım aslında bugün bir yazı yazmayı düşünmemiştim; ancak tarihimizin en anlamlı dönemine Cumhuriyetimizin 100. yılına birkaç ay kalmışken ana muhalefet partisindeki kavga (ki bu kavganın sorumlusu kimdir hiç merak etmiyorum) aslında CHP’yi yönetenlerin bu ayrışmayı 29 Ekim’e kadar durdurması gerekiyordu!!!

Yapmadınız veya yapamadınız; hiç merak etmeyin sizin önemsemediğiniz Cumhuriyetimizin 100. yıl kuruluş gününün önemini başka kurumlar dolduracaktır!!!

Atatürk Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşam Derneği, Meslek Odaları, başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere saygın gazetelerimizin değerli yazarları ve ülkemizde ki tüm aydınlarımız bu boşluğu doldurmalıdır eminim dolduracaklardır…

Bir de Sayın Zülal Kalkandelen’in kısa bir süre önce kurulan “CHP İlke ve Demokrasi Hareketi” bu hareketin içindeki çok önemli üyeler var Prof. Dr. Örsan Öymen, Algan Hacaloğlu, Prof. Dr. Necla Arat, Dr. Nur Serter, Dilek Yılmaz, Tolga Yarman, Tuğamiral Türker Ertürk, Utkan Güneş; bu grup tarafından yapılan bildirinin bir parçasını alıntılamak istiyorum:

“Karşı devrimci teokratik ve monarşik bir hareketin iktidar olduğu bir ortamda Türkiye’nin kurucu partisi ve ana muhalefet partisi olan CHP’nin kaybedilmesi Türkiye’nin de kaybedilmesi anlamına gelir.

CHP’de devrim gerçekleşmeden Türkiye’de devrim gerçekleşmesi olanaklı değildir.

CHP kendi içinde devrim yapmalıdır. Gerçek devrim piyasacı neoliberal sermaye düzenine, emek sömürüsüne tarikatlara gericiliğe emperyalizme ve NATO’ya karşı durmadan yapılamaz!!!”

Erzurum kongresi

Gazi Mustafa Kemal paşa önderliğinde Kurtuluş Savaşı’mız için bir önemli gün: 23 Temmuz 1919 Erzurum kongresi; 104. yılı ülkemize kutlu olsun…

Bu kongrede alınan çok önemli kararlar;

a) İlk kez Milli Sınırlardan bahsedilmiş ve vatanın bütün olduğu ve parçalanamayacağı ilkesi kabul edilmiştir.
b) Manda ve himaye kabul edilemez.
c) Her türlü işgale karşı millet kendisini savunacaktır.
d) Azınlıklara sosyal dengemizi ve siyasi yapımızı bozacak ayrıcalıklar verilemez.
e) İstanbul hükümeti ülkenin bütünlüğü ve bağımsızlığını sağlayamaz ise geçici bir hükümet kurulabilir.
f) Mustafa Kemal’in başkanlığında temsil heyeti oluşturulmuştur.

Basın özgürlüğü için mücadele günü

24 Temmuz 1908’de basında sansür kaldırıldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 24 Temmuz’u 1971 yılında basın özgürlüğü için mücadele günü kabul etti.

Peki Türkiye’de durum nedir mesela dünya sıralamasında yerimiz nerede?

 

Lozan konferansının 100. yılı

24 Temmuz Lozan konferansının 100 üncü yılı. Ben şu an İzmir’in Karşıyaka ilçesinde ikamet ediyorum. Burası ulusal duyarlılığı en yüksek yerlerden biri.

Karşıyaka Belediye Başkanı, mahalle seçimlerine müdahale etmekten zaman ayırsaydı ve birkaç araba ile şehirde anons yapsaydı; tüm yurttaşlarımız balkonlarını Türk bayrakları ile donatırdı!!!

Ne yazık ki (üstelik bazı çevrelerce Lozan karşıtlarının ülkemizde boy gösterdiği şu günlerde) Lozan’ı bayraksız kutlamak büyük önderimiz Gazi Kemal ATATÜRK’e ve İsmet Paşa’ya çok büyük haksızlık diyorum. Duyarsız olanları şiddetle kınıyorum!!!

Akbelen Köylülerinin Mücadelesi

Akbelen köylülerinin doğalarını ve ormanlarını korumak için yaptıkları mücadele için düşüncelerim:

a) Türk köylüsünün karşısına Türk Jandarmasını çıkartmak (yani Türk ordusunu) çok yanlış… Eğer mutlaka ilgili şirkete kömür çıkartma görevi verilecekse kendileri özel bir güvenlik gurubu kursun eğer gaz atılacak ise onlar bu suçu işlesin!!!
b) Yalnızca Akbelen de değil, Türkiye’nin her yerinde Paris sözleşmesine göre tüm dünyamızı etkileyen iklim krizine neden olan termik santrallar kesinlikle yasaklanmalıdır.
c) Eğer mutlaka bu termik santrala kömür tedarik edilecek ise; doğamızın korunması için yurt dışından kömür ithal edilmesini öneriyorum.

Küresel iklim krizi

Bugün gerek ülkemizde gerekse yurt dışında ABD’sinden Avrupa ya ve Hindistan’dan Çin ve hatta Japonya’ya kadar herkese sorsanız dünyamızın en önemli sorunu nedir? Diye sorduğunuzda aldığınız cevap tek bir konudur: İklim krizi, su sorunu ve küresel açlık, engellenemeyen göçler.

Benim bu konuda tek bir önerim olacak dünyamızı kurtarmak için gelin en az 5 yıl küresel bir barış yapın; tüm gücünüzü ve paranızı askeri harcamalarınızı iklim krizini önlemek için harcayın; şayet geç kalmadıysak!!!

KKTC’nin Tanınması

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki gün önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini ziyaret etti ve artık KKTC’nin tanınmasından söz etti. Benim kanaatime göre ABD’den, AB’den icazet almayan ülkeler asla KKTC’yi tanıyamazlar…

Ancak şu günlerde ülkemizi ziyaret eden Çin tanıyabilir, Rusya tanıyabilir.

Wang Yi’nin Türkiye Ziyareti

Dış siyaset: Çin’den Türkiye’ye üst düzey ziyaret; Çinli diplomat Wang Yi  BRİCS zirvesi öncesi Türkiye’ye geliyor karşılıklı işbirliği ve yine dışişlerin açıklamasına göre “Kuşak ve yol” girişimi de görüşülecek konu başlıklarından biri olacak… 

Orhan Ayber

Filenin Sultanları Dünya Şampiyonu, Litvanya’da NATO toplantısı, Menzil tarikatı cenazesi, Bazı karanlık güçlerin şeriat özlemleri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü, Lozan konferansı, Bir Kuşak Bir Yol… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Türkiye Cumhuriyetinin yüzüncü yılında yaşadığı büyük çelişki, Bir genç kuşağımızı kaybediyoruz, Türk eğitiminde Arapça istilası, İstanbul’un İşgal Edilen Semtleri… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Amasya Tamimi, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı, Almanya’nın iyi eğitim görmüş gençlerimize daveti, Hatay’ın anavatana katılması, Karadeniz Yaylaları… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Sayın Takipçilerime Bir Açıklama, Hiroşima Zirvesi, Dünyamızda Çok Önemli Gelişmeler, Almanya Tatbikatı ve Türkiye’nin NATO Üyeliği, Suudi Arabistan, İran ve Çin Dostluğu, Basına Yansıyan Bir Konu… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Siz de fikrinizi söyleyin!