Filistin Topraklarında Şimdi Ne Olacak

Bir ülke düşünün;

Ya da hiç düşünmeyin, hepimiz bu filmi defalarca izledik.

Filistin!

Yöneticileri tarafından arazi satışlarına sınırsız izin verilmiş topraklar.

Ne kadar da bize uzak değil mi!?

Ve üç kuruş için halkını dünyaya köle olarak pazarlayan bir kral; ne de olsa kralların çocukları kendilerini Avrupa, Amerika gibi güvenli alanlara taşırlar ve kendi soylarının refah içinde yaşayacağından emin olan üstün ırklı satılmışlar bu dünyada hiç sıkıntı görmeden binlerce masum insanın geleceğini talan ederler.

Bu aç gözlülüğün nelere mal olacağını tekrar tekrar izliyoruz. Ders almak yok. Kaldığımız yerden zihinlerimizi ve bedenlerimizi kiraya vermeye devam.

Tarih tekerrürden ibaret denir ama; tabi ki cahiller ilk defa yaşıyor!? Bütün bu yaşanan ”savaş” adı altında işlenen cinayetlerin kendilerine özel olduğu hissiyle dolular. İleride onların çocukları, nesilleri de aynı şeyi yaşayacak. Ve şu anda bütün cahiller ”dua ederek” kurtulabileceklerini düşünüyor Filistinliler ve diğer tüm savaş mağdurları binlerce yıldır aynı yoldan geçtiler.

Onların bu cehaleti yüzünden farkındalıklı insanların çocukları da acı çekecek tıpkı 6 Şubatta olduğu gibi. Yeryüzündeki bütün kötülüklerin kaynağı cehalette ısrar eden, ”amaaan boşverci” zihniyetin öğrenmeye, araştırmaya karşı sorumsuzca direnç göstermesinden kaynaklı.

Cahil halkın aklı fikri yok. Bunu kabul edelim. Onlardan sağlıklı düşünmelerini mantık ve muhakeme çerçevesi içinde hareket etmelerini beklemeyelim bu kesin sonuç.

Peki bu insani şartlar nasıl iyileşecek?

Ne yazık ki aklı fikri olan da bir avuç insan, gidişata ”dur” demekten yorulmuş ve üstelikte çaresiz kaldığı yanılsaması içerisinde.

Kötülük çok güçlü. İyi niyetli insanlar çoğunlukta dahi olsa kötüler kadar azimli değil, zavallılığın arkasına sığınmış tembelleri ve korkakları da kötülerin yanında sayarsak umutsuzluk diz boyu.

Şunu idrak etmek bu kadar zor olmasa gerek. Dünyanın oyuncağı olmak istemiyorsan, kendine ve yaşadığın topluma zihinsel olarak yatırım yapmalısın, gelişmeye direnen, insanları gelişime zorlamalısın…

Filistin topraklarında şimdi ne olacak ?

G.O.R.A. filmindeki uzaylılara taşla sopayla saldıran köylü sahnesinden ne farkı var bu yaşananların…

Hepimizin bildiği üzere Filistin halkı yine kendi topuklarına sıktı. Ataları sayesinde asla içinden çıkamayacakları bir sarmalın içinde debelenip duruyorlar.

Nereye varacak bu savaşın sonu? Hepimizin bildiği üzere İsrail bu işten karlı çıkacak. Tartışmasız.

Ya ölen sıradan halk? O sıradan halkın senden benden ne farkı var?

Bazı aç gözlüler için hayatını feda edip ölen ve yahut cinayet işleyen katiller gelmiş geçmiş olacak yeryüzünden… Hepsi bu…

Dua ederek kurtulan bir toplum da yok sanırım.  Cemaatlerin salavat zincirleri anca kitap okumaya, bilimi araştırmaya engel olup insanları yerinde saydırmaya yarayacak.

Tanrının İyilik ya da kötülükle de pek ilgilendiği söylenemez. Tespih çekerek tanrıya rüşvet vermenin de tanrılarına kurban kesen mitolojik hikayelerdeki halklardan hiç farkının olmadığı gerçeği ile yüzleşmemizin zamanı gelmedi mi?

İşin özeti birilerinin hırsları için; dinler, ırklar, uluslar kullanılmaya devam edecek. Sen ben akıllanmazsak bu helezonik durumun içinden çıkılamayacak.

Kime ve neye hizmet ettiğini göremeyen insanımsılar karın tokluğu için masum canlıların yaşam haklarını ellerinden almaya devam edecek…

Günlerdir dünya gündemine ve sosyal medyaya şahsi sebeplerden göz atamamıştım, ne kadar dingin ve huzurluymuş zihnim. Meğer küçük hayatımın sıradan acıları bile dünyanın vahşiliğinin yanında tatlı kalıyormuş… Keşke deve kuşu misali kafamı kuma gömebilecek kadar taş kalpli olabilsem dediğim sonrasında bu onursuzluğu kendime yediremediğim günlerden geçiyor YİNE insanlık…

DİLEK

 

Gıybet

Siz de fikrinizi söyleyin!