Erdoğan’ın Yeni Siyaseti ile Chp’de Uygulanan Siyaset Üzerine

Chp, Sayın Kılıçdaroğlu’na Sorularım ve Seçim Sürecindeki Eleştirilerim

Seçim öncesi her türlü olumsuz koşullara rağmen Sayın Kılıçdaroğlu’nun seçimi kazanabileceğine inanmıştım. Ben de pek çok kişi gibi yanıldım!!!

Sayın Kılıçdaroğlu (Akşener hariç) geri kalan dört partinin toplamının oyu %2 bile değilken partilerin ne yazık ki çoğu Atatürk karşıtı aday gösterme taleplerine engel olamadı… Mustafa Kemal Atatürk devrimlerini tanımayan hatırlamayan yok sayan kişileri milletvekili yaptı… Zaman zaman tekrar ettiği “Bizim geçmişimiz Kuvayı-ı Milliyedir” sözünü yok saymıştır!!!

Sayın Meral Akşener’e gelince gerek Uygur Türklerini bahane ederek Çin devletine ki bulunduğumuz bu coğrafya için çok önemli olan “bir kuşak, bir yol” projesini yok sayması ve Kırım’daki Türk kökenli Tatarları bahane ederek Rusya ve lideri Putin’i eleştirmesine göz yumdu; Akşener çok kutuplu bir dünyayı yok sayarak bu ülkeyi ABD emperyalizmine teslim etti.

İyi parti başkanı Akşener 29 Mayıs itibarı ile Millet İttifakından ayrıldığını ifade etti. Babacan ve Davutoğlu Millet İttifakından istifa ettiler…

Şimdi yaşamımın çok uzun dönemini geçirdiğim CHP yetkililerine soruyorum:

Partinizi terk eden altılı masa erkânı (İyi Parti + CHP) yüzünden Diyanet Akademisi’ne TBMM’de onay verdiniz! Bu davranışınızdan pişman mısınız?

CHP Genel Başkanına; “Laiklik tehlikede değildir” demek zorunda bırakılmanız sizi üzüyor mu?

Son olarak CHP’nin tüm milletvekillerine, yetkililerine ve genel başkanına uyarım; ya ATATÜRK devrimlerine ve KEMALİZM’e geri döneceksiniz ya da bu parti dağılır ya da yeni kadrolar bu partiyi yeniden kurarlar…

ATATÜRK devrimlerini yok sayan bir CHP olmaz.

Sözüm Sayın Kılıçdaroğlu’na, o oturduğun CHP genel başkanlığı koltuğu; ATATÜRK’ün, İsmet Paşa’nın oturduğu koltuktur!!!

Yazımın ana konusu ile devam ediyorum.

Sayın Erdoğan’ın Tekrar Cumhurbaşkanı Seçilmesinden Sonra Nasıl Bir Siyaset Uygulayacak?

Sayın Erdoğan’ın tekrar seçilmesini hangi ülkeler kutladı;

ABD Başkanı Joe Biden; “Yeni dönemde işbirliğimizin ilerlemesi konusunda mutabıkız.” dedi. Beyaz Sarayın açıklamasında F16 satışı ve İsveç’in NATO üyeliği konuları gündeme geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin; “Sayın Erdoğan’ın başarısını kutluyorum bu sonuçla sadece Türk – Rusya ilişkileri değil dünya barışı ve Karadeniz güvenliği de kazanmıştır.”

Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak yeniden Cumhurbaşkanlığına seçilmesini kutladı. Rusya ileUkrayna birbirleri ile savaş halinde olmalarına rağmen, her ikisinin aynı anda kutlamaları çok ilginç diye düşünüyorum.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; “Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye için Erdoğan’ın kazanması KKTC için de çok önemlidir…”

Azerbaycan; Erdoğan’ın seçimleri kazanması Azerbaycan’da bayram havasında kutlandı.

Çin; Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning “Türkiye ile ilişkilerimize çok önem veriyoruz. Sayın Erdoğan’ı kutlar ve stratejik ilişkilerimizi zirveye taşımak için çok istekliyiz” diyor. (Ülkemiz için çok önemli!)

Sayın Erdoğan’ı kutlayan diğer ülkeler: Fransa, Filistin, Macaristan, Libya, Cezayir, Katar, Hindistan, Sırbistan, Özbekistan, Kırgızistan, Arjantin; Küba; Paraguay, Meksika, Fas, Peru, Nijerya, Venezüella, Ekvator.

Dünyanın tüm ülkelerinin yaptığı tebrikler ülkemizin süper bir güç olarak değil, ancak ülkemizin jeopolitiğin dünya için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Sayın Erdoğan’a gelen tüm kutlama mesajları karşı tek eleştiri; Hollanda Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu (AP) eski Türkiye raportörü Kati Piri Avrupa birliği liderlerinin cumhurbaşkanlığını kazanan Erdoğan’ı tebrik etmesine tepki gösterdi. “Sırf sığınmacı akının önüne geçmek için otokrat Erdoğan’ı tebrik ediyor, ona dostum diyorsunuz.” Ayrıca devamında, “Türkiye’de batı değerlerini savunan 25 milyon muhalif seçmen için bir mesajınız var mı?” diye de sordu.

AP eski Türkiye raportörünün bu tepkisi tek karşı çıkış oldu diyebiliriz…

İnancım o ki Sayın Cumhurbaşkanımız kendisine gösterilen bu övücü sözleri ve sevgi dolu yaklaşımları yok saymayacağını ve ülkemiz içinde daha barışçı, bir siyaset izleyeceğini, ülkemizde halkımızın çok korktuğu siyasal İslam’ı geri plana atacağını, Atatürk ve Kemalizm ile daha barışık bir davranışa yöneleceğini tahmin ediyorum.

Kati Piri dışında bütün ülkeler Cumhurbaşkanı seçilen Sayın Erdoğan’ı kutladı. Aslında kutlanan Türkiye’nin jeopolitiği… Son olarak şunu ifade etmek isterim. Ülkemizde bazı ekonomistler Türkiye’de çok büyük bir ekonomik kriz geleceği konusundan söz ediyorlar. Benim de arasında bulunduğum emekliler çok zorlanırlar. Oysa başta Rusya, Çin ve Azerbaycan’ın destekleriyle ülkemizin ekonomik krizi aşabileceğine inanıyorum, ülkemizde böyle bir irade olursa…

Ancak ben bu öngörülerimde yanılır isem bilin ki hem Sayın Erdoğan kaybetmiştir hem Türkiye çok şey kaybetmiştir diye düşünüyorum…

Orhan Ayber

Sayın Kılıçdaroğlu’na Sorular, Cumhurbaşkanı Adaylığı Yarışı… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

27 Mayıs 1960 Askeri Darbeyle Müdehale Tarihi | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

İklim Krizi, Aşırı Hava Olayları | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Siz de fikrinizi söyleyin!