Anafartalar Muharebesinin yıldönümü, Tıp doktorlarımız, Emperyalizmin ahlaksızlığı-Nijer, Brezilya mucizesi, Lozan Konferansı sırasında yaşanan bir anı…

Anafartalar Muharebesinin (10 Ağustos 1915) yıldönümü:

Savaş Gelibolu yarımadasında Anafartalar grup komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal önderliğinde; İngiliz ve Anzak güçleri ile yapıldı. Bu savaş Kahraman Türk askerlerinin zaferi ile sonuçlanmıştır!!!

Manisa’nın Saruhanlı köyünden dedem Halil Emiroğlu da bu cephede savaşmış daha sonra büyük tepe savaşlarında şehit düşmüş… Babam üç yaşındayken!!!

Bu yıl da Anafartalar savaşı Çanakkale’de çok büyük kalabalıklar tarafından coşku ile kutlanmış… Oğlum ve torunum Can da bu coşkuya katılmışlardır… İsterdim ki TBMM tam kadro orada olsun!!! Zafer Partisi ve TGB’den başka toplu katılım olmadı galiba…

Çanakkale savaşlarında pek çok yiğidimiz şehit düşmüşlerdir, ama ileride Türkiye’nin KURTULUŞ SAVAŞI’nı kazanacak büyük önderimiz MUSTAFA KEMAL’i kazandık!!!

Anafartalar savaşında şehit düşen komutan ve erlerimize rahmet diliyorum.

Tıp doktorlarımız:

a) Son dönemlerde pek çok tıp doktorumuz yurt dışına gittiler. Almanya’nın Hannover şehrinde bir parkta toplanmış piknik yapıyorlar(!!!) Şu anda Almanya’da 15 bin tıp doktorumuz var ancak ülkemizde tıp doktoru yetersizliğinden pek çok ölümlü vakalara tanık oluyoruz.

b) Tıbbiye; kurtuluş savaşı öncesi Mustafa Kemal’e en çok destek veren bir kurumdu. Hatta Sivas kongresine katılan Tıbbiyeli Hikmet Mandacılığa karşı tavrını net olarak ifade etmiştir.

c) Çanakkale savaşlarına katılan tıbbiye öğrencileri çoğunlukla şehit oldukları için o dönem mezun vermemişlerdir.

d) Atatürk Samsun’a giderken yanında pek çok tıp doktorumuz da vardı. Savaştan sonrada aşı geliştirme gibi birçok alanda üstün başarılar elde etmişlerdir…

e) Ata’mızın hastalandığı 1937 yıllarında yakın çevresi yurt dışından doktor getirmeye çalıştılarsa da kendisi tıbbiyelilerimize olan büyük sevgisinden “Beni Türk doktorlarına emanet edin” demiştir.

f) Uzmanların görüşlerine göre bir tıp doktorunun yetişmesi yaklaşık 25/30 bin dolara mal olmaktadır!!!

Cumhurbaşkanımızın “giderlerse gitsinler” sözünü bahane ettiniz; inandırıcı değil sizler oraya daha iyi gelir için gittiniz…

Peki ya aileleriniz sizleri yaklaşık altı yıl okuturken ne kadar fedakârlık yaptılar ve zorlandılar, şimdi o ailelere sesleniyorum çocuklarınızın yurt dışında başka ülkelerde görev yapmalarını kabulleniyor musunuz?

g) Tıp doktorları sizlerin mezun olduğunuzda bir yemininiz var burada son derece güzel fiyakalı sözler var 7 / 8 maddeden bu yemininize bir madde daha eklemeyi öneriyorum. “Biz tıbbiye mezunları eğer ülkemizde ciddi bir sağlık sorunu var ise ülkemize öncelik vereceğimize söz veriyoruz…”

Emperyalizmin ahlaksızlığı-Nijer:

Konu Nijer; Bu ülke çok zengin yer altı kaynaklarına sahip; başta uranyum olmak üzere!!! Ve bu kadar zenginliğine rağmen gelişmişlik ölçüsüne göre dünyanın en yoksul ülkesi; eğitimli olup uyanmasınlar diye okul bile açmadılar ve bu ülkede geçtiğimiz günlerde askeri bir darbe oldu. Darbe sonrası Nijer’de en çok Rus ve Türk bayrakları dalgalanıyordu!

Kara Afrika artık uyanıyor. Bugün için 22 Afrika ülkesinin dili Fransızca şimdi hepsi başta Fransa olmak üzere o coğrafyadan kovulacaklar; onların yerini daha çok bölge ile yakından ilgilenen Çin, Rusya ve Türkiye Cumhuriyeti dolduracaktır.

1960’larda Cezayir Fransa’ya karşı bağımsızlık mücadelesi veriyor ve ellerinde büyük önderimiz ATATÜRK’ün fotoğrafları var; doğal olarak nerede olursa olsun bağımsızlık isteyen her ülke ilk olarak ATATÜRK’ü hatırlamaktadır!!!

Ne yazık ki Cezayir’in bağımsızlığını BM’de tanımayan ülkelerin birisi de Türkiye idi… Aynı hatayı bir daha yapmayalım…

Nijer’de darbeyi destekleyen halkın ellerinde Türk bayrağı vardı, çok gurur duydum…

Bir kaç yıl içinde tüm Afrika ülkeleri zincirlerini kıracaklar umarım, hepsinin ellerinde Türk bayrakları ve Ata’mızın posterleri olur…

Brezilya mucizesi:

Brezilya da şu gün için enflasyon % 3.94 (Nisan 2022 de % 12.13) bu noktaya gelmiş; şimdi pek çok uzman yorum yapmaya çalışıyor bunlara hiç gerek yok.

a) Brezilya Devlet Başkanı Lula sosyalisttir

b) Lula aynı zamanda Emperyalizme karşıdır (ki burada kastedilen ABD emperyalizmidir)

Lozan Konferansı sırasında yaşanan bir anı:

Sanırım ilgilenen herkes biliyordur. Bir gün İsmet Paşa toplantı arasında Lord Curzon ile karşılaşır. Curzon, İsmet Paşa’ya “Hiç bir isteğimizi kabul etmediniz, hepsini cebime koydum ancak ülkeniz şu anda yıkık halkınız perişan ve sizin paraya ihtiyacınız olacak. Para bir bende bir de (ABD delegesini göstererek) onda var, günü gelince ayağımıza kapanacak bizden borç isteyeceksiniz işte o zaman cebimize koyduklarımızı çıkartıp önünüze koyacağız!!!”

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK döneminde asla hiçbir ülkeye muhtaç olmadık, halkımızı salgın hastalıklarda koruduk, yüzlerce fabrika yaptık, yollar ve köprüler yaptık.

Meğer Lord Curzon haklıymış (!!) bu günlerde şimdi gerek iktidar gerekse ana muhalefet partileri İngiltere’den “sözde temiz para” arıyoruz diyor. İngiliz vatandaşı Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Gaye Hanım ile borç para peşindeyiz…

Söz Lozan’dan açılmışken:

Tarihçi Sinan Meydan’ın bir yazısından alıntı; Lozan’da Türk heyeti “Türkiye Laik bir devlet olacak” dedikçe batılı ülkeler “hayır olmamalı, Türkiye din devleti olarak kalmalı” diyorlardı. Çünkü çıkarları bunu gerektiriyordu.

Aslında batılı ülkeler din devletinin ülkenin kalkınmasını engelleyeceğini biliyorlardı ve beklentileri Türkiye kalkınmasın ve tekrar batının kölesi olsun idi…

Atatürk 12 ağustos 1930 günü “Benim siyasi hayatta arayacağım tek gerçek temel LAİKLİKTİR” demiştir.

Atam çok üzgünüz senin kurduğun ve senin koltuğunda oturan kişi bile “laiklik tehlikede diyemem” demişti hem de laikliğe en fazla saldırı olan bu dönemde…

Ancak umudum o ki hiç bir güç Laik Türkiye’ye zarar asla veremeyecektir; Türkiye Laiktir ve sonuna kadar öyle kalacaktır!!!

 

Orhan Ayber

Ülkemizin kaybettiği kuşaklar, Lozan ve İnönü, Türk dili üzerine, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın konuşması, Afrika Güç Merkezi Oluyor…

Filenin Sultanları Dünya Şampiyonu, Litvanya’da NATO toplantısı, Menzil tarikatı cenazesi, Bazı karanlık güçlerin şeriat özlemleri, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü, Lozan konferansı, Bir Kuşak Bir Yol…

 

Siz de fikrinizi söyleyin!