Reklamların farkında mısınız?

Reklam sektörü ne yapmaya çalışıyor?

Sosyal video oynatıcı ağlar hayatımıza girdikten sonra, hepimizin en çok hoşuna giden reklamsız video izleyebilmek olmuştur sanırım. Video içeriğinde reklam olsa da konunun içine öyle güzel ve sezdirmeden reklamlar yerleştiriliyordu ki, anlamadığımız için rahatsız da olmuyorduk açıkçası… Yalnız kapitalist sistemde bu lüksün uzun sürmesini elbette beklemiyorduk.

YouTube (İsmini zikredip zikretmemekte kararsız kaldığım sosyal ağın bizlere sunduğu rahatlığın hakkını yememek için, burada ismini kullanmaya karar verdim.) Bir zaman sonra reklam almaya başladı. Tabi hepimiz bu durumdan oldukça rahatsızız hiç birimiz reklam izlemekten hoşlanmıyoruz.  Ama özgür internet ortamı bize kontrol sende hissiyatını vermek için belki de ekranın sağ alt köşesine 5. Saniyeden sonra ”reklamı atla” butonu yerleştirerek. Boynumuza taktığı reklam zincirlerini hafif gevşetmiş ve biraz da olsa kontrol sende hissiyatı vermiş bulunmakta…

Yalnız bilinçli bir YouTube izleyicisi şunu bilir ki, kaliteli bir video izleyebilmeniz için sevdiğiniz YouTuberın maddi kaygıları olmadan işine odaklanabilmesi ve size en iyi içeriği üretebilmesi için bu işe oldukça zaman ayırması gerekir. Kendini geliştirmesi, teknolojinin en kaliteli ürünlerini kullanabilmesi için hem zamana hem de paraya ihtiyacı  olduğu bir gerçek.

Bazı reklam veren kişiler  ya da firmalar; içerik üreticisine tıklanma başına bazıları ise reklamın görüntülenmesine, izlenmesine göre ödeme yapıyor. Bu demek oluyor ki  sevdiğiniz içerik üreticisi gelir elde edebilsin istiyorsanız  ‘’reklamı atla‘’ düğmesine basmamanız gerekiyor.

Bu bilgiler dahilinde, eskiden kumandanın düğmesine basarak kaçabildiğimiz kapitalizmin, alışveriş çılgınlığının kucağına gönüllü köleler olarak oturup kalıyoruz. Haliyle reklam dünyasının dâhileri, hepimizin zihnini çözmüş kişiler olarak bize istedikleri ürünü allayıp pullayıp satabiliyor.

Bize sattıkları sadece ürünler değil tabi, algılarımızı da 2 dakikalık bir reklamla değiştirebiliyorlar.

Mesela; bebek bezi reklamlarında sadece annelere baş rol verilerek, sanki babaların değerli yavrucaklarının poposundaki sıkıntılara duyarsız kalıyormuş gibi algılanmasına, araba lastiği reklamında oynatılan erkek oyuncu  ile arabanın ayrıntısı sanki sadece erkeğin ilgilenmesi gereken konular arasında imiş gibi bir algı yaratılıyor. Oysa; çağımız kadını oto tamir sanayinde arabasının peşinde koşarken, babalarımızın da çocuğunun en rahat edeceği bezin hangisi olduğunu gayet yakından takip ediyor olduğunu hepimiz bilmiyor muyuz?

Cilt bakım ürünleri yalnızca kadınlara üretiliyormuş gibi gösterilmeye çalışılsa da erkek müşterilerinin de yadsınamayacak kadar fazla olduğunu reklam sektörü çalışanlarının görmemiş olması imkansız değil midir?

Tabi bir de konunun görmezden geldiğimiz şahsına münhasır bireyleri kısmı da bulunmakta, onlar da en az erkekler ya da kadınlar kadar cinsiyetlere ayırmaya çalıştığımız ürünleri kullanmaktalar. Doğum yapmamış olsalar bile bir şekilde evlat edinmiş bu bireylerde çocuklarının ihtiyaçlarına harcama yapmaktalar.

Sorun, reklam sektörü çalışanlarında mı yoksa ürün üreticilerinin özel taleplerinde mi? Bilemiyorum!!!

Temizlik ürünlerinde ki kurtarıcı karakter erkek ya da temizlikten yorulmuş kan ter içindeki çamaşırcı kadın bilinçli olarak mı seçiliyor? Yoksa zaten kendi algıları da bu yönde mi?

Reklam sektörü çalışanlarının algıları hâlâ 90’ların başındaki kadın erkek imajında kaldıysa, çağın gerisinden gelen reklam şirketlerine ürününüzün tanıtımı için boşu boşuna güvenmeyin, zira içinde bulunduğu toplumu çözememiş bir sektörün sizi diğer firmaların önüne geçirebileceğini düşünemeyiz.

Hiç para harcayıp, zihinsel olarak toplumun gerisinde kalmış bu sektör çalışanlarına para kaptırmayın…

Siz kabul etseniz de etmeseniz de yeni çağın insanı cinsiyetleştirilmiş ürünlerle kendini sınırlayarak yaşamıyor.

Reklam sektörü ile yakından uzaktan ilişkisi olanlar; çağın farkında mısınız!?

Siz de fikrinizi söyleyin!