Uluslararası İlişkilerimize Yorumlarım ve Önerilerim

Türk Lirasının İtibarı

İngiltere’de Üzerinde Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün resmini taşıyan paraların geçerli olmadığını gösteren  (sanırım iki gün önce) bir videoyu, bir dönem sayın Erdoğan’ın danışmanı olan bir şahıs paylaştı.

Artık, üzerinde ABD emperyalizmin doları, İngiliz emperyalizminin sterlini, AB emperyalizminin avrosu geçerli oluyor; ancak Emperyalizme meydan okuyan Atamızın parası geçerli olmuyorsa, bundan duyduğum acıyı tarif edemem ve ben üzerinde Atamızın resmi olan Türk parasının itibarı için sonuna kadar mücadele edeceğim!

ABD ile ilişkilerimizde dikkat edilmesi gereken hususlar

ABD, sınırımızdaki Dedeağaç’ta yaptığı dev yığınak ve Güney sınırımızda pkk/ ypk’ye verdiği destek göz önüne alır isek; bu ülkeden dostluk bekleyemeyiz ve birkaç gün önce yaptığı sözde demokrasi toplantısına Türkiye’yi davet etmedi; Sayın Erdoğan yönetimini davet etmemesini anlarım, ancak Dünya’da demokrasi denince en son akla gelen ABD’nin kendisidir! ABD son yarım yüzyılda Yüzmilyonlarca insanı katletmiştir; pek çok ülkenin zenginliklerinin acımasızca yağmalamış ve başta ülkemiz olmak üzere, pek çok bilim insanını katletmiştir ve ülkemizde yapmaya kalktığı 2015 yılında darbe ile ülkemizde ve ordumuzda çok büyük kayıplar verdirmiştir!!! 

ABD başkanı Biden’ın şu anda bile Türkiye büyük elçisine güven mektubunu kabul etmeyişine karşın; Onurlu dış politika gereği Ülkemize gelen yeni ABD büyük elçisi Jeff Falake’ye de aynı davranışta bulunmalıyız ki bu büyükelçi hem Türkiye karşıtı Norman tarikatı üyesi olmakla birlikte, Afrika’da da misyonerlik yapmış; üçüncü sınıf bir büyükelçidir!

Not; ABD her ülkeye büyükelçi atar iken o ülkeye verdiği öneme göre atamasını yapan bir sistemi vardır. Eski yıllarda Türkiye çok önemsenirdi ve daima birinci sınıf elçiler gelirdi; günümüz Biden zamanında nedense, böyle üçüncü sınıf büyükelçilerle yetiniyoruz!

Çin ile ilişkilerimizde dikkat edilmesi gereken hususlar

Ülkemizde siyaset yapanlara bir sözüm var; “Şu alkış merakınızdan lütfen vazgeçiniz!…”

ABD (başta olmak üzere), NATO ve AB’nin hedefleri yani Atlantikçilerin; Türkiye ile Çin devletinin arasını bozmak olduğunu anlayın ve bir alkış uğruna şu anda; dünyanın en büyük küresel gücü olan ve onun en büyük projesi olan “bir kuşak, bir yol” projesinin Türkiye’deki çok önemli çıkarlarını engellemeyin!

Rusya ile ilişkilerimizde dikkat edilmesi gereken hususlar

Rusya’nın (ki Türkiye de pek çok çıkarları var, Akdeniz’deki nükleer tesis S400 gibi…) devlet başkanı Putin’in çok koyu bir kırmızı çizgisi var, Kırım!!!

Ve ülkemizdeki siyasetçiler yine de Kırım’ın Ukranya’ya ait olduğunda ısrarcı!

Bu eylemlerin bedelini Rusya’ya giden sayın Erdoğan ve heyetini nasıl beklettiğini biliyoruz!

Artık Rusya; Türk ürünlerini geri göndererek, Akdeniz üreticilerinin kaybetmesine neden olabilir!

Rusya dış politika temsilcisi Mariya vaktiyle şöyle uyarmıştı; “Bizden Kırım’ı isteyemeye cesaret eden olursa Nükleer savaş dahil bizim ile her türlü savaşı göze almalıdırlar!” dedi ve daha sonra Türkiye’nin bir NATO ülkesi olması ve özellikle Rusya’nın yumuşak karnı Karadeniz Montrö Anlaşması gibi nedenler ile “Türkiye’nin Kırım Ukrayna’ya aittir” yorumunu iç politika gereği ile yapıldığını düşünüyoruz diye ekledi.

Gerek Ukrayna’ya silah satmamız ve gerekse bu yazı yazıldığı günde bile “Kırım’ın Ukrayna’ya
aittir!” diye ısrar etmemiz sıkıntı yaratabilir ülkemize…

Not: Bu görüşlerimi paylaşır iken, öncelikle ilkelerimden söz ettim ve ilkelerimden taviz vermeyeceğim
konulardan bahsettim. Sizlere ülkemizin uluslararası ilişkilerindeki haberlerini iletmeye devam edeceğim, bir sonraki yazım bu yazımın devamı olacak.

Orhan AYBER, 18.12.2021

Siz de fikrinizi söyleyin!