Cumhuriyetimiz…

Cumhuriyetin  99.  yılını geride bıraktığımız bu yıl 100. yılını büyük coşkuyla karşılayan Türk Halkı dünyanın en ileri medeniyetine ulaşmanın haklı onurunu ve gururunu yaşıyor.

Cumhuriyetin kurulmasıyla başlayan eğitim seferberliği ile bugün dünyanın ilim, bilim, sanat, teknoloji, insan hakları, adalet gibi alanlar sayesinde insanın insanca yaşamasını sağlamış bulunmaktayız.

Cumhuriyetin yetenekli, dürüst, onurlu ve insan sevgisiyle dolu yürekli çocukları toplumu daha da ileriye taşımak için hiçbir engel tanımadan koşmaya devam etmektedir.

Geçmişte insanlığın ayağına dolanmış, çağ dışı bir çok fikri bugün bilimin ışığında söndürmüş bulunuyoruz. Eminim ilerleyen yıllarda dünya barışına sağladığımız katkılar ile yeryüzünden ülkeler arası sınırları kaldırıp dünya vatandaşları olarak eşit şartlarda yaşamayı da başaracağız. İnsanın insanı sömürdüğü çağdışı günlerde çok yakında geride kalacaktır.

Kuruluşumuzun ilk yılları ile kıyasladığımızda okuma yazma oranının artmasından, kadının, erkeğin ve şahsına özel bireylerin eşitliğinden tutunda, işini kötüye kullanan siyasetçilerin, memurların, işçilerin olmadığı insanca yaşamanın yolunun toplumun iyiliği için çalışmaktan geçtiğinin farkındalığına ulaşmış bir dünyada yaşamanın lüksünü bize sağlayan vatan için kanını, canını, zihinsel enerjisini ve emeğini feda etmiş kıymetli atalarımıza  binlerce kez teşekkür ediyorum. Size layık olmak bu hayattaki tek emelimiz…

Bugün İnsan canının ne kadar kıymetli olduğunu ve bir canın başka insanların huzuru için feda edebilmenin ne büyük bir lütuf olduğunu gayet net idrak edebiliyoruz. Emin olun sizlerden aldığımız bu onurlu ve fedakar genetik miras bizlere de geçmiş bulunuyor. İşte bu sebepten siz özverili atalarımıza minnetle, çalışmaya devam ediyoruz.

Ve değerli atalarımızdan aldığımız bu kıymetli mirası gelecek nesillerle daha da parlatarak teslim etmek için elimden geleni ardıma koymayacağımıza söz veriyoruz.

Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Atatürk

 

Türk İmparatorluğundan Türk Cumhuriyetine geçiş sürecimizde biz Türk halkını bir arada tutan devlet büyüklerimizi saygı ile anmaya sonsuza kadar devam edeceğiz.

 

”Gönlüm ister ki Türk Milleti tarihine karşı hürmetkâr olsun; geçmiştekilerin hizmetlerini, büyüklüğünü unutmasın. Onlara tam kıymetlerini versin, Osmanlı Devleti’nin tarihte kazandığı azametli, vekarlı yeri küçümsemesin. Maziye karışan bedbaht hükümdarlara şimdiye kadar yüklenen ithamların yerinde olup olmadığını tam bir müsamaha ve titizlikle tetkik etsin…

Bugün Cumhuriyet kurulmuş, ailemiz vazifesini yapıp geçmiştir. Türk milletinin bizleri artık dedikodu mevzuu etmesi ayıptır, çünkü milletimiz için Osmanlı Tarihi iftihar edilecek bir mirastır. İmparatorluk ayrı bir devirdi, fakat o da Türk’ün idi, bugünkü Cumhuriyet de Türk’ün malıdır!”

Sultan Vahideddin’in kızı Sabiha Sultan

 

 

Dilek

 

 

 

Cumhuriyetin Çocukları Dalavere Nedir, Bilmez!

Cumhuriyet’in Verdiği Sorumluluklar

Nasıl Atatürk Olunur?

Siz de fikrinizi söyleyin!