Cumhuriyet Bayramımız, Atamızın en büyük eseri “NUTUK” , Gündemdeki Üç Kadın , Çin Komünist Partisinin 20. Genel Kurulu Tamamlandı…

Cumhuriyet Bayramımız

Cumhuriyet bayramımız Türk ulusunun aydınlanmasının son aşamasıdır… Atamız Mustafa Kemal ATATÜRK şöyle söz eder Cumhuriyet bayramı için “En büyük bayramdır kutlu olsun.”

Cumhuriyet bayramlarını kutlar iken ilkokul günlerimdeki anılarımdan söz etmek isterim; güzel Manisa’mızın Murat Germen İlkokulu günlerimi anımsarım. Askeri bando eşliğinde önce gazilerimiz geçerdi, onları çılgınca alkışlardık.

Manisa’mızın tüm esnafı daha sonra okullar geçer ve tüm esnaf da katılırdı. Akşam ise fener alayını seyretmek, askerlerimizi alkışlamak bize gurur verirdi. Henüz Cumhuriyet düşmanlarının ortaya çıkmaya cesaret edemediği günlerdi. Bir TÜRK çocuğu olmakla çok gurur duyduğumuz günlerdi!!!

O güzel günlere tanık olduğumuz bizler, bugün 80’i aşan yaşıma rağmen bu Cumhuriyet bayramını da aynı heyecan ve coşku ile kutlamaya gayret ediyorum.

Atamızın en büyük eseri “NUTUK”

Nutuk 95 yaşında. Mustafa Kemal ATATÜRK Nutku Cumhuriyet halk partisinin ikinci büyük kongresinde 15 Ekim 1927 günü okumaya başladı. 20 Ekim günü tamamlandı.

Atatürk Nutuk’u 9 yıllık dönemin hesabını vermek için yazdığını söylüyor!!!

Atatürk Nutuk’un sonlarında “Efendiler bu nutukta milli hayatı son bulmuş sanılan büyük bir milletin bağımsızlığını nasıl kazandığını, ilim ve fennin en son esaslara dayanan milli ve çağdaş bir devletin nasıl kurulduğunu ifade etmeye çalıştım. Bugün ulaştığımız sonuç yüzyıllardan beri çekilen felaketlerin doğurduğu uyanış ve aziz vatanın her tarafını sulayan kanların bedelidir. Bu sonucu TÜRK GENÇLİĞİNE EMANET ediyorum.” diyerek nutku gençliğe hitabet ile bitirmiştir.

Basında yer alan bir ilan beni çok düşündürdü

İlan aynen şöyle, İstanbul’da tekstilin kalbi olarak nitelendiren Nişantaşı’da bulunan bir mağazanın vitrininde asılı “Türkçe bilen eleman aranıyor” isimli ilan pek çok yurttaş gibi beni de yaraladı. İstanbul’un göbeği burası, ülkemde kendimi yabancı olarak hissediyorum diye düşünüyorum.

Bu ilanı görünce Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türk dili ile ilgili özlü sözlerinden bir demet sunuyorum:
– Bizim milliyetçiliğimiz in esası dil birliğinin korunması ile mümkün olacaktır,
– Türk milliyetindenim diyen herkes Türkçe konuşmalıdır,
– Türk demek Türkçe demektir Ne mutlu Türküm diyene…

Türk dil bayramı 26 Eylül günüdür

Ayrıca 13 Mayıs 1277 gününü de önemserim. Karamanoğlu Mehmet Bey “Bizler Türk’üz o halde bundan böyle hiç kimse sarayda, divanda, mecliste ve seyranda Türk dilinden başka hiç bir dil konuşmayacaktır.”

Ben Türk diline verdiğim önemle ilgili, her günü Türk dili günü olarak tanımlamak istiyorum.

Gündemdeki Üç Kadın

A) Dünyanın en büyük barosu olarak bilinen İstanbul Baro Başkanlığına Sayın Filiz Saraç seçildi. İstanbul Baro’sunun ilk kadın başkanı oldu. Kendisini içtenlikle kutluyorum. Ben uzun yıllar ege bölgesi inşaat mühendisleri odası başkanlığı yapmıştım. Odamız kurulduğu gündem bu yana yaklaşık tüm oda başkanlarımız erkek üyelerden oluşuyordu oysa büyük Atamız benim devrimim aynı zamanda bir kadın devrimidir demişti. İki yıl önce odamız bir bayan arkadaşımızı, Eylem Hanımı Yönetim Kurulu Başkanı seçti ve şimdi onun başarılı çalışmalarına tanık oluyoruz.

B) Türk cerrah Dilek Gürsoy Almanya’nın en önemli ödülünü kazandı ve ünlü Forbes dergisine kapak oldu. Umarım ki tatillerini ülkemizde geçirir ve yetenekleri ile Türkiye’deki tıp öğrencilerinin eğitimlerine katkısı olur.

C) Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan. Burada sözüm Sayın Kılıçdaroğlu’na ki bu çağrı kendisine ulaşacaktır. Tezcan hanımı lütfen siyasete kazandıralım Siyasetimizin böyle yürekli kadınlara ihtiyacı olacaktır.

Çin komünist partisinin (ÇKP) 20. kongresi tamamlandı;

Ülkemizin siyasetçileri ABD’ye giderken ve ülkemizin çıkarlarını Atlantik coğrafyasında ararken dünyanın diğer tarafında ülkemizi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanıyor.

Çin kongresindeki katılan delegeler, işçiler, çiftçiler, sanayiciler, bürokratlar, öğrenciler hemen hemen tüm sektörler temsil ediliyor ve ayrıca tüm etnik farklı etnik kökenliler de temsil ediliyor. ABD’deki demokraside yoksulların temsiline tanık olamazsınız.

Şimdi kongrede alınan kararlar üzerinde biraz duralım. Öncelikle Çin lideri Şi Jinping yeniden genel sekreterliğe seçildi. Bu kongrede Çin halkına ve hem de dünyaya daha yararlı bir Çin vadediyor.

Çin devletinin önderlik yaptığı ve belki de şu an dünyanın en büyük projesi olan “Bir kuşak bir yol” projesi, Şangay işbirliği örgütü ve BRiCS gibi kuruluşlara öncülük etmesi, Şu anda bilimde ABD + AB’yi geçmesi ve bilimdeki gelişmelerini diğer ülkeler ile paylaşma iradesinin olması, ülkemiz ABD emperyalizmin baskısını üzerimizde hissettiğimiz şu günlerde Yunan ordusunu en güçlü silahlarla desteklemesi, Güney Kıbrıs Devletinin silahlandırma desteği vermesi gibi ülkemize alenen gösterdiği düşmanlıklara karşı Avrasya’daki varlığımız en büyük güvence olacaktır.

Almanya başbakanı bile ABD hegemonyasına karşın Çin devletine ziyaret etmeyi planlıyor. Benim tavsiyem başta ana muhalefet partisi başkanı siz de kendinizi şu ABD tutkusundan kurtarın ve Çin’i de ziyaret etmeyi planlayın. Artık dünyamızın çok kutuplu olduğunun farkına varın.

Çok değerli arkadaşlarım sizlerden bir süre izin rica ediyorum; ben İnş. Müh. Odası başkanlığını 10 yıl, onur kurulu üyeliğini 10 yıl yaptım. Odam bana çok şey kazandırdı. Ben de İnşaat mühendisliğinin Ülkemizde gelecekte ne kadar önemli olduğunu yazacağım. Özellikle iklim krizi, susuzluk ve aşırı hava olayları gibi nedenlerle mücadelede İnşaat Mühendisine düşen görev sorumluluk ve ülkemiz için çok önemli çözümlere yoğunlaşacağım.

İşte bu nedenlerle sizlerle yaklaşık bir ay kadar ayrı kalacağım. Daha sonra yine Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün ışığında görüş ve düşüncelerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bundan önceleri yazılarımı paylaşan değerli dostlarıma en içten mutluluklar diliyorum.

Siz de fikrinizi söyleyin!