1 Kasım Cumhuriyet tarihimizin iki önemli günüdür, 29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarından çıkacak sonuç, İsrail’in Gazze saldırıları…

1 Kasım Cumhuriyet tarihimizin iki önemli günüdür

A) Saltanatın kaldırılışının 101. yılı; TBMM 1 Kasım 1922 günü saltanatı kaldırıldı; böylece, son padişah Vahdettin bir İngiliz gemisi ile ülkemizden kaçtı…

B) 1 Kasım 1928 harf devrimi sonrasında Türkiye’de okuma ve yazmada büyük ilerleme yaşand;ı bu belki de ülkemizin gelişmesindeki en önemli devrimlerden biriydi, sonra bunları diğer devrimler takip etti.

29 Ekim Cumhuriyet kutlamalarından çıkacak sonuç

Cumhuriyetimizin 100. yılı ve ATATÜRK devrimleri tüm yurtta on milyonlarca vatandaşımız tarafından büyük bir coşku ile kutlandı ve ANITKABİR ziyaretleri o kadar yoğun ve heyecan vericiydi!!!

A) ATATÜRK devrimlerinin karşısında karşı devrimcilerin hiçbir şansı yoktur.

B) Cumhuriyet kutlamalarını İsrail’in Gazze şehrine yaptığı saldırıları bahane ederek erteleme talebini Türk toplumu kabullenmedi!

İsrail’in Gazze saldırıları

İsrail Devleti tüm dünya önünde bu saldırıyı yaparken İsrail devlet başkanı Netanyahu “İsrail halkı kutsal kitap Tevrat’taki Yeşaya kehanetini görecektir.” yine kutsal kitaplarındaki Tevrat’a göre Nil nehrinden (sınırlarımız içindeki) Fırat ve Dicle nehirlerine kadar sözde onların tanrılarına göre onlara vaadedilmiş topraklar olduğunu söyledi.

Bulunduğumuz çağda dinsel takıntılar ile siyaset yapılır mı?

Bazı AB ülkeleri neden bu çağ dışı kitabı yakmaya cesaret edemiyorlar da bizim kutsal kitabımızı yakıyorlar? Hz. Muhammet çağına damga vurmuş devrim yaratmış bir peygamberdir.

İsrail Gazze ve Filistin savaşının ülkemize hayırlı bir sonucu olmuştur; ABD’nin Türkiye karşıtlığı tüm halkımız tarafından görülmüştür. Eğer ülkemiz ABD’den ve onun ordusu NATO’dan kurtulursa bu en büyük kazancımız olur ve biz gelişen daha barışçı Uzakdoğu ile daha güçlü dostluklar kurabiliriz.

Orhan Ayber

Fotoğraf Sayın M Osman Akbaşak’a ait.

Siz de fikrinizi söyleyin!