Epistemoloji (Bilgibilim)

Bilindiği gibi John locke, Bilgi Felsefesi disiplininin kurucu babasıdır. İnsan neyi ne kadar bilir? Bilgi ne kadar öğrenilebilir?

Yüzeysel düzeyde her eğitimli kişinin birçok konu üzerine öğrenilmiş epistemolojik yüklenimi vardır. Ama bu durum günümüz Türkiye’sinde öylesi bir uçkunluk göstermektedir ki; TV karşısında programları izlerken kendimizi o denli bilgisiz olarak değerlendiririz!

X Gazetenin köşe yazarını örneksemeye alırsak:

– İnanılmaz bir hukuk bilgisi.
Doğa bilimleri üzerine çok engin bilgi birikimi.
Sosyal bilimlerde Auguste Comte‘den Emile Durkheim‘e kadar hepsinden daha çok bilgili.
Dinler Tarihi uzmanı!
Marks, Engels, Frankfurt Okulunun temsilcileri Max Horkheimer, Theodor Adorno…

Kısacası hiçbir eğitimi olmayan ya da Akademik en küçük çalışması olmayan X‘ler ve yapıştırma ünvanlı Profesörler, açık oturumu yöneten televizyoncular, arada konuşanın sözünü kesip diğer kişilere söz vermese hiç susacağı yoklar…

Liberalizm öylesine bir insan türü oluşturdu ki… Bizim gibi izleyen ve dinleyenleri derin dondurucuya yatırdılar. Tüm insanlığı uyuttular!

Özellikle de Doğu ve Afrika toplumlarını etkisi altına alan bu konuşmacılar, sadece ve sadece emperyalist güçlerin sahneye sürdüğü kişiler topluma ekran aracılığıyla uyuşturucu sundular.

Adına Türkçede Bilgibilim dediğimiz Epistemoloji disiplini, içerisinde bu karar, çoook bilgiye bir insanın iye olması olanaksız!
Derinlemesine değil yüzeyselliğe kurgulanmış bir toplumda uyuşukluk başgösterir. Ne evrim ne de devrimsel döngü izlenemez.

Günaydın Türkiye diyebilmek için dinsel bağlamından soyutlanmış bir devleti yineden yapılandırmamız gerekiyor.

Bürokrasinin ve siyasetin her alanında kadına % 50 eşitlik verilmeli. Bu bir lütuf değil. Kadın doğurgandır, dolayısıyla koruyucu ve kollayıcıdır.

Türklerin tarihinde bozulma, etiksel değerlerden kopuş zorla İslamlaştırmayla başlamıştır. Sultanlarla divanda oturan kadınların ivedilikle geri dönüp alanlarda yerini alması gerekmektedir.

Geleceğimiz İslam‘da değil, kadınların ellerinde ve onların yüreğindedir…

Anıl Güven

Demokrasi Mi? | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Alçıdan Kumbara, Söğütten Atlar… | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Bu Senfoni Bitmez | Gündem Arşivi, Okuyan ve yazanlar için dağarcık (gundemarsivi.com)

Siz de fikrinizi söyleyin!