Çılgın Proje

 

Siz de benim gibi yeni yılın eski yıldan farkı olmayacağına inanıp, yine de umut etmeyi bırakmadan, yeni yıl temennilerinde bulunanlardan mısınız?

Umut, uyanık insanların rüyasıdır.

Aristoteles

                             Hoş geldin yeni yıl!   

     Sahi, hoş geldi mi?

Bizim ülke de her güzel günümüz itiş kakış ve ikilemlerle geçer. Milli Bayramlarımız hep olaydır mesela! Mutlaka rahatsızlık duyan birileri vardır.

– Sonra dini bayramlarımız. ‘’Kurban cinayettir’’ diyenler ile ‘’inancıma dokunma’’ diyenler arasında hep bir çekişme.

      -Şeker Bayramı dersen! Diyemem ona da!.. Şükür Bayramı idi, Ramazan Bayramı idi diye, birbirine girenler engel olur.

    – Tabi Yeni Yıla da birbirimize muhalefet olmadan giremeyiz değil mi?

Yani ”kutlama sakın günah!, dinden çıkarsın maazallah!”, ”kapitalist sistemin oyunları bunlar!,” diyenler bir tarafta….

”Yok efendim daha neler altı üstü senede bir gün eğlenmek, stresli, sıkıcı hayatımıza renk katmak için bir fırsat yakalamışım, ona da karışmayın artık!,” diyenler diğer tarafta…

Eeee hali ile seneye sürtüşmelerle giren yurdum insanı, elbette bütün sene boyunca birbirinin hayatına dil uzatmakla geçirecek. Malum seneye nasıl girersen, bütün yıl öyle geçermiş!

Ben diyorum ki ‘bir sene tartışmadan yeni yıla girmeyi başarabilirsek; o seneden sonra, şeytanın bacağını kırdık, bütün seneler rahatız demektir.’ Bu kısır döngüyü bitirecek olan seneyi, heyecanla bekliyorum doğrusu. Ama yok, olmaz! Bin yıldır bitmeyen tartışmaları ilk defa yapıyormuşuz gibi davranmamız şart!

Bütün Türkiye Halkı birlikte bir anlaşma yapsak, sadece bir yıl boyunca sussak! Kimse kimseye yorum yapmasa, zaten yapılacak bir müdahale varsa da kanunlar yapar desek. Nasıl güzel olurdu! Hayali bile güzel geldi şuan… O kadar umutluyum ben bu projeden. Çılgın proje dediğin de zaten böyle olur. Proje yaptın mı halkı mutluluğa, huzura kavuşturacaksın…

Yaşamak Güzel Şey Doğrusu

Üstelik havada güzelse

Hele gücün kuvveti yerindeyse

Elin ekmek tutmuşsa bir de

Hele temizse gönlün

Hele kar gibiyse alnın

Yani kendinden korkmuyorsan

Kimseden korkmuyorsan dünyada

Dostuna güveniyorsan

İyi günler bekliyorsan hele

İyi günlere inanıyorsan

Üstelik havada güzelse

Yaşamak güzel şey

Çok güzel şey doğrusu

M.Cevdet Anday

Değerli Gündem Arşivi Ekibi; gönüllü emek veren destekleyen ve yazan, yazarlarıyla okurları kendini bu aileye ait hisseden, herkes…. Hepimiz dünyaya farklı pencerelerden baksak da kesin olan ortak temennimiz, gelen yeni yılın Ülkemize ve Dünyamıza güzellikler getirmesi yönünde. Biz Gündem Arşivi Ailesi, işleyen demir ışıldar misali bıkmadan usanmadan çalışmaya, çoğalmaya, değerimize değer, kendimize yenilikler katmaya, devam edeceğiz. Biliyoruz ki kendi değerine değer katmayı, kendini artırmayı, bugününü dünden daha verimli kılmayı başaranlar için yeni yıl elbette ki eski yıldan daha güzel olacak.

Ayrıca, benim yeni yıl adına şahsım için özel temennim ‘birinci geleneksel en çok zıplayan kurbağa’ ödülünü, İlkay Hanım’ın bana vermesi yönünde. Hak ettiğimi düşünüyorum… 🙂

Mutlu, sağlıklı, huzur dolu, masalımsı bir yıl olması dileğiyle…

İlkay Hanım’dan yazıma cevap:

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/cagrilan-saskin-yakup-konusuyor/?amp=1

 

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/cilgin-proje-2/?amp=1

Siz de fikrinizi söyleyin!