Ülkemizde yaşadığımız (olumsuz diyebileceğimiz) olaylar…

Bugün  ülkemizde yaşadığımız (olumsuz diyebileceğimiz) olaylara yer vermek istiyorum.

1) İsviçre’nin Davos kentinde yapılan toplantıda  Suudi Arabistan Maliye Bakanı “Ekonomisi çok kırılgan olan Türkiye, Pakistan ve Mısır gibi ülkelerin desteklenmeleri gerekir.” dedi!!!

Bu öneri için fazla söz etmek istemiyorum; Sadece büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’e, “Eyyyy  büyük Atam bak senin kurduğun ve tüm dünyaya örnek olduğun bu ülke acınacak duruma düştü, hem de kimlerin dilinde…”

2) Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün validelerinin vefat günü;
Dünyaya ve ülkemize büyük bir insanı kazandıran Zübeyde  Hanım ki inanıyorum o şimdi cennette… Ancak ona dil uzatmaya kalkışan hainlere ise sözüm; sizlerin gideceğiniz tek yer cehennemin dibidir!!!

3) Rahmetli Uğur Mumcu; haince katledilişinin yıldönümünde kendisini rahmetle anıyorum. 
Kendisi ile bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Yıl 1982  Kenan Evren dönemi; ülkemizde işkenceden yüzlerce insanın yaşamını kaybettiği günler  ve  ülkemizin en karanlık günleri!!!

Evren paşa yeni bir anayasa ile Cumhurbaşkanı adayıdır;  fakat   Avrupa Birliği ülkeleri bu seçimlerde muhalefet   olmaz ise bu seçim sonucunu tanımayacaklarını söylerler. Kenan paşa  bunun üzerine İzmir ordu komutanından muhalefet yapacak bir ekip bulmasını ister. Peki, muhalif nereden bulunacaktır…

Türkiye’de sendikalar diye bir şey yok, hepsini kapatmışlar. Yurt dışına kaçanlar kendilerini kurtarmış. Sadece Türk Mimar Mühendisler odası var.   İnşaat Mühendisleri odasına kaldı muhalefet etme görevi. Odamızın Genel Merkezi de İzmir İnşaat mühendisleri odasına verdi bu görevi.

O dönem İzmir inşaat mühendisleri odası başkanı bendim, arkadaşlarla toplandık. Rahmetli Uğur Mumcu ve ünlü hukukçu (genç fidanlarımızın avukatı)  Halit Çelenk’i konuşmacı olarak davet ettik. Yer eski İzmirspor kulübünün prefabrik binası. Yaklaşık 1.500 kişilik salonda sanırım 3.000’i aşkın insan vardı. Katılanların büyük bir çoğunluğu acıları olan ailelerdi. Kimi aylardır kızından, kimi oğlundan haber alamamışlardı.

Uğur Mumcu ve Halit Çelenk ise olağanüstü etkili konuşmalar yaptı; bir taraftan coşkulu alkışlar ve diğer taraftan ise çocuklarından haber alamayan ailelerin acılar içindeki ağlamaları… Çok acı bir anı olarak belleğimde…

Yalakalık öyle bir boyuta gelmişti ki   yüzlerce meydana ve ana caddeye adı verildi. Şimdi hepsi silindi aldığı plaketler denize atıldı!!! Sonuç olarak şunu belirtmeliyim. ABD emperyalizmi tarafından iktidara getirilen Kenan Evren’in, rütbeleri söküldü.  Ancak Uğur Mumcu gibi kahramanlarımızın  isimleri belki yüzlerce yıl anılacak.

Uğur Mumcu ile ilgili bir yazı:
“Bizi öldürenler, bizi asanlar, bizi sokak ortasında vuranlar, ağabeyimiz babamız yaşlarındaydılar. Ya bu düzenin kirli çarklarına ortak olmuşlardı ya da susmuşlardı; bütün olup bitenlere. Öfkelerini bir gün bile karşısındakilere bağırmamış insanların gözleri önünde; öldürüldük. Hukuk adına özgürlük adına demokrasi adına bizleri bir şafak ipe çektiler. Korkmadan öldük ey halkım unutma bizi…”

Uğur Mumcu’ya göre yeryüzünde her şeyin sahtesi vardı. Dinin sahtesi siyasete karışmış olanıdır. Din duygularının ve dince kutsal kavramların siyaset adına kullanılması ile din din olmaktan çıkar siyasetin aracı olur. Siyaset ticarete ticaret siyasete din de her ikisine araç edildi mi artık bu sömürünün sonu gelmez…

24 Ocak günü Uğur Mumcu kalleş bir saldırı ile öldürüldü.

Aynı tarihlerde de Diyarbakır halkının sevgisini kazanan Gaffar Okan kalleş bir saldırı ile öldürüldü suçu yöre halkının sevgisini kazanmaktı…

Daha sonra ise Ahmet Taner Kışlalı aynı şekilde alçak bir saldırı ile katledildi…

Bütün bu katliamların tek sorumlusu vardır Emperyalizm; amacı vatanseverleri yok etmek ve Türkiye’yi ılımlı İslam düzenine mahkûm etmek  peki sonuca ulaştılar mı?  Şimdilik evet… Bugün sokaklarımızda “şeriat isteriz” diyenlere tanık oluyoruz.

İşte Uğur Mumcu’nun söz ettiği  sahte dinciler bunlar ve bunlar ülkemizde boy gösterdikçe Atamızın  Anıtkabir’ine gidenler on milyonları buluyor.  Türkiye’mizin geleceğinden hiç kaygım yok.  Atamızın emanet ettiği aydınlık; karanlığı her koşulda yenecektir!!!!

4)  Nazmi Kal’ın paylaşımı:  Tarih 14 Mayıs 1950 (14 Mayıs önümüzdeki ilan edilen seçim günü) seçim sonuçları geliyor yer Çankaya köşkü  CHP  ileri gelenleri hepsi sonuçları dinliyorlar; Kasım Gülek, Kemal Satır,  Nihat Erim ve diğerleri her ilden gelen haberler Demokrat Parti’nin önde olduğunu gösteriyor,  herkes endişeli ve üzüntülü…

İsmet Paşa’da ise hiç üzüntü belirtisi yok. Hemen eşi Mevhibe hanıma döner “Hanımefendi bu köşkten kaç günde taşınabiliriz?” Mevhibe hanım ise “Bir hafta yeter.” der.

İsmet Paşa Muhalefet olmanın da iktidar olmak kadar önemli olduğunu kanıtlar.

Değerli dostlarım şimdilik yazımı burada sonlandırıyorum önümüzdeki hafta ülkemizi en fazla tehdit eden iklim krizi, buna bağlı aşırı hava olayları  su ve gıda krizini çözüm önerilerimle sunmaya çalışacağım.

ÇOK ÖNEMLİ NOT:
Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
Orhan Ayber Yazıları

Siz de fikrinizi söyleyin!