Sözde bir araştırma şirketinin anketi, Afrika’nın devrimci kadınları, Türk dili kurultayı, Göçmen Sorunu, İstanbul Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu’na uyarılarım, Türkiye’nin dış siyasetindeki önemli gelişmeler, Şeriat çağrıları…

Sözde bir araştırma şirketinin anketi, Metropol adlı bu şirket masa başında bir anket yapmış…
“En beğenilen tarihi kişilik” anketinde; Atatürk, Fatih Sultan Mehmet ve Abdülhamit arasında bir seçim yapma cüretini göstermiştir!!!

Bu anket çalışmasında her siyasi parti için sonuçlar verilmiş;
AK Parti; % 45,7 Atatürk, % 35 Fatih Sultan Mehmet
CHP; % 82,3 Atatürk, % 14 Fatih Sultan Mehmet
MHP; % 46,6 Fatih Sultan Mehmet, % 31,8 Atatürk, % 18,2 Abdülhamit
İYİ Parti% 87 Atatürk, % 12,4 Fatih Sultan Mehmet, % 4,1 Abdülhamit
Bu araştırmayı; sanırım masa başında yapan bu şirketi şiddetle kınıyorum!!!

İngiltere başbakanı David Lloyd George “Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir şu talihsizliğe bakın ki 20. Yüzyılın dâhisi Türklere nasip oldu ve kader onu bizim karşımıza çıkardı.”demişti.

Sözcü gazetesinin bir haberi; 1918 / 1923 tarihleri arasında İstanbul emperyalist güçler tarafından işgal edilmişti ve padişah şehrin anahtarını İngiliz komutanına teslim etmişti bu güçler hiç bir zaman İstanbul’dan çıkmayı düşünmüyorlardı galata kulesinde İngiliz bayrağı dalgalanıyordu… Her yerde İngiliz ordusunun resmigeçit törenleri düzenlendiği kara günlerde artık herkes umudunu kaybetmişti. Sadece tek bir kişi Gazi Mustafa Kemal “Geldikleri gibi giderler” diyordu ve 1923’te işgalciler Türk bayrağını selamlayarak gittiler. İstanbul şehrimizi kurtaran Gazi Mustafa Kemal’in yönettiği Türk ordusudur.

Afrika’nın devrimci kadınları

Zerrin Öztürk’ün “Afrikalı kadına selam” yazısından alıntılanmıştır.

Mali eski Kültür ve Turizm Bakanı Aminata Traore onurlu ve mücadeleci bir bakan. Ruanda’da kadınların politik hak ve özgürlükleri yasa ile korunuyor. Şu anda Ruanda parlamentosunun % 56’sını kadınlar oluşturuyor.

Bir kıtada kadınlar öncülük yaparlar ise o ülkelerde sömürgecilik yok olacaktır. Yazar yazısının sonunda; “Emperyalizm tutsaklığından kurtulma mücadelesinde Afrika’nın cesur kadınlarına selam olsun” diyerek noktalıyor…

Büyük önderimiz ATATÜRK’ün de devrimleri kadın devrimi idi ve o sayede ki Emperyalistleri ülkemizden kovdu!!!

Son olarak şunu ifade etmeliyim bir ülkede kadınlar savaşa girdiler ise emperyalistler defolur!!!

Peki, ülkemizde Türk kadınını hedefe koyanlar Afrikalı kadınların direnişinden ders alırlar mı?

Türk dili kurultayı

Ne yazık ki bugün ülkemizde dilimiz ile ilgili kaygılarımız çok arttı. Ülkemizin pek çok yerinde o güzel dilimizin yerine başta Arapça olmak üzere (özellikle İstanbul’da) nerede ise pek çok yerde güzel Türkçemizin yok edildiğine tanıklık ediyoruz.

Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı 25 / 28 Eylül’de yapılacak; bu kurultayı takip edeceğim ve katılmayı düşünüyorum.

Bir Türkçe öğretmeninin ifadesi ile “Bir ulusun dili, yabancı dillerin boyunduruğu altında ise o ülkenin varlığı da tehlikeye girer.” Yazar devamında; 12 Eylül ABD darbesi ile iktidara gelen Kenan Evren’e “Türk Dil ve Türk Tarih kurumunu kaldırttılar” diyor…

Türkçemize sahip çıkmak onun önemini kavramak ve büyük önderimiz ATATÜRK e layık olacak bir kavgayı mevcut siyasi partilerin ortak iradesi vermeli.

Dilimizi kurtarmak ve korumak için ikinci bir kurtuluş savaşı vermeliyiz!!!

Taliban heyeti Ankara’ya geldi

Taliban heyeti, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü… Kadınları yok sayan bir ülkenin ki bir başka haberde ise yaklaşık milyonlarca Afgan yanlarında uyuşturucu ile ülkemize gelecek!!! Ve bu insanlar Türkiye’de ağırlanacak yatırım bulmak amaçlayacak!!!

Almanya Dışişleri Bakanı Taliban’ın Afgan halkını taş devrine götürmeye çalıştığını söyledi.

Afgan heyetini kabul etmenizi onaylamıyorum.

Göçmen Sorunu

Önümüzdeki yıllar dünyamızı en çok etkileyecek olay göçmen sorunu ki bu sorun en fazla ülkemizi ilgilendiriyor. Ülkemizi istila eden göçmenlere karşı tek mücadele eden Zafer Partisi Başkanı Sayın Ümit Özdağ;

Şimdi bütün ülkelerin de Ümit Özdağ’ları var hatta kimisinde iki üç tane göçmen karşıtı parti var.

Küresel iklim krizi, aşırı hava olayları ve suya erişimin güçlükleri ve gıda krizi önümüzdeki dönemin en önemli sorunu ve hiç bir ülke göçmen kabul etmeyecek ve onları ya ülkelerine yada para karşılığı bir başka ülkeye göndermeye çalışacaklardır çok ciddi ekonomik sorunu olan Türkiye çok dikkat etmelidir…

İstanbul Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu’na uyarılarım

Şu günlerde nitelikli televizyon programlarında yorumcuların övmelerine tanık oluyoruz oysa ben seni uyaracağım.

a) Bu seçimi kazanabilirsin çünkü iktidar partisi şu anda başta enflasyon ve hayat pahalılığı nedeniyle seçimi alabilirsin.

b) İstanbul’un enflasyonu yaklaşık % 200’ün üzerinde olacak ve İstanbul halkının üstüne kâbus gibi çökecek.

c) İstanbul’da bütün barajlar kurudu, su sıkıntısı çok büyük boyutlarda olacak.

d) İstanbul’da mafyalaşma ve uyuşturucu olayları çok tehlikeli boyutlarda ulaşım ve taksi sorunu hızla artıyor.

e) Gerek ülkemize gelen Japon uzman gerekse ülkemizin deprem bilim insanları uyarıyor. Deprem riski hızla yaklaşıyor. Pek çok ilkokul ve ortaokul güvenli değil. Bu deprem senin başkanlığın sırasında olursa yüzbinlerce insanın yaşamını kaybetmesinin suçu senin üstünde kalır.

f) Uluslararası ilişkilerde sana danışmanlık yapanlar çok yetersiz, onları değiştirmeni tavsiye ederim.

g) Sana son tavsiyem İstanbul’un nüfusu 8 / 9 milyon olmalı. Diğer nüfusu sanayisi ile birlikte Anadolu’muzun güvenli yerlerine gitmeleri ve yabancı nüfusun tamamının ülkelerine geri göndermeleri gerektiği konusunda uyarıyorum. Bu uyarılarım iktidar partisi içinde geçerlidir…

Türkiye’nin dış siyasetindeki önemli gelişmeler

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ülkemizi ziyaret etti. Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri bakanı Fidan tarafından karşılandı. Bu görüşmenin ayrıntılarını bir sonraki yazımda yazmayı düşünüyorum.

Wang Yi buradan sonra 22/24 Ağustos tarihleri arasında Güney Afrika’da BRICS zirvesine katılacak. Afrika’dan ve Latin Amerika’dan pek çok ülkenin dışişleri bakanları bu toplantıya katılacak.

Ben arzu ederdim ki bu toplantıya Dışişleri Bakanımızın yanına Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri bakanını da yanına alarak bu toplantıya katılsın.

O toplantıdaki görüşmeleri ve sonuç bildirilerini sizlerle paylaşacağım.

Bugünkü son yazım ülkemizde hızla gelişen çok tehlikeli şeriat çağrıları ile ilgili.

Oldukça güçlenen ve çağımıza asla yakışmayan bu çağrıya ve şeriat beklentilerine göz yuman, onu koruyan çevreler ile mücadele etmenin sonucu; bunlara karşı çıkanların ben de dâhil saldırıya uğrayacağımın bilincindeyim…

Ancak kişiler yazdıklarından sorumlu oldukları kadar yazmaya cesaret edemediklerinden de sorumludurlar.

Önce şu haberlere göz atalım;

Diyanet cuma hutbesinde “İşyerlerinde mesai saatleri, OKULLARDA ders programlarının cuma namazına göre düzenlenmesi” çağrısında bulundu ve açıklaması söyle “unutmayalım ki ibadet özgürlüğü ve insan haklarına riayet bunu gerektirir. Bu hususta hassas davranmayanlar büyük bir vebal altındadırlar…”

Her vaazında kadınları ve laikliği hedef alan Halil Konakçı “hilafet makamı geri gelmelidir bunun için çalışacağız.” dedi.

Bir başkası, İhsan Şenocak “Tesettürlü okula verdiği kızını mini etekli geri alıyor.”

Bu konuda yazılanları daha fazla uzatmayacağım.

Bunlar gibi yobaz sahte din adamlarının görüşleri ve yazıları önce Büyük Önderimiz ATATÜRK’e ve çağımıza meydan okumaktır!

Türkiye bunların bekledikleri gibi Şeriatla yönetilirse dost ülke bile kalmaz… Hatta yıllardır ülkemize dayatılan ılımlı İslam’ı dayatan ABD bile ülkemiz ile ilişkisini keser. Tüm Avrupa tüm Arap ülkeleri şeriat ile yönetilen bir ülke ile ilişkilerini sona erdirir. Geriye tek bir dost ülke kalır o da Afganistan!!!

İşte bu neden ile ben diyorum ki bu Konakçı gibileri Afganistan’a gönderelim…

Bütün gençliğim boyunca CHP’de aktif siyaset yaptım. Başka hiç bir partiye oy vermedim; fakat görüyorum ki bugünkü CHP’nin bu mücadeleyi verecek bir iradesi yok…

CHP’nin bu boşluğunu dolduran başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere bu mücadeleyi sürdürenler var.

Atatürk’ün emaneti Hatay’ı Arap yurdu ilan eden adamı mahkemeye veren Zafer Partisi Başkanı Sayın Ümit Özdağ’ı kutlarım…

Orhan Ayber

Siz de fikrinizi söyleyin!