Öğretmenler Günü…

Değerli zıplamayı ve zıplatmayı seven Gündem Arşivi okulunun öğrencileri ve öğretmenleri, size uzun uzun öğretmenler günü nutukları çekmeye hiç niyetim yok.

Malumunuz üzere, bu okulda hepimiz hem öğrenci hem öğretmen olarak bulunuyoruz.

Kast sisteminin olmadığı, öğretmenlerin öğretmenler odasına ya da öğretmen masasına hapsedilmediği herkesin istediği yerde(!) ama diğerine eşit(!) olduğu okulumuzda herkes bildiğini öğretir, bilmediğini öğrenir…

Falan falan falan…

Köy Enstitülerinin kuruluş günüdür bizim Öğretmenler Günü’müz, 17 Nisan. Köy Enstitülerinin yıkıldığı gibi, günümüzde ise, öğretmenlerimizin mutluluklarının geçmiş tarihlerde kaldığını görüyoruz…

Bir çoğunuzun bildiğine inandığım; 12 Eylül darbesinin bizlere bıraktığı bu önemli günün(!) 24 Kasım Atatürk’ün ”Millet Mektepleri’nin” ”Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gün olduğunu vs vs vs…

Defalarca okumuş, araştırmış hatta sorgulamış olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Askeri Darbeden kalan bir hatıra olması hepinize eminim ironik gelmiştir.

(Bu konuyu da bir gün Kemalist İlkay tartışmaya açar ve hepimiz bol bol zıplarız, diye umut ediyorum. Belki de açmıştır da benim gözümden kaçmıştır. Bilemiyorum. Zat-ı şahanelerinin  hızına yetişmek mümkün değil!)

Neyse konuyu dağıtmadan ve uzatmadan sadete geleyim, ben öğretmenler gününe özel siz sevgili gönüllü öğretmenlerimize bir slogan armağan etmek istiyorum.

Her duyduğumuzda çiçek gibi içimizde ki öğrenme aşkını büyütecek, öğrenme sevdalısı olduğumuzu anlatacak bir sloganımız olmalı, diye düşündüm ve buldum.

”Öğreniyorum, düşünüyorum, sorguluyorum öyleyse zıplayabilirim!!!”

Umarım siz değerli öğrenme ve öğretme sevdalıları beğenerek zihninizin bir köşesinde saklar ya da kullanırsınız…

Siz de fikrinizi söyleyin!