Oğlak Burcu, Neden Keçi Burcu Değil?

Oğlak burcu dışında hiçbir burç küçüklük ismiyle anılmaz, ama oğlak keçi değil! Hiç düşündünüz mü, neden keçi değil? Bana göre, yaşlandıkça keçi olmayışımız ve hatta, hep oğlak oluşumuz. Ağır başlılığımız bizi hareketlerimizde çok kısıtladığından, bir yerden sonra, neşemiz mi yoksa olaylarda duruşumuz mu, yoksa hayatı tiye alışımız mı; bilmiyorum inanın! Ama, biz hep oğlağız yaşlanmıyor tavırlarımız. Çocuksu yanlarımız hep var ve olacak.

Çocukluğu olmayanın gençliği olur mu, ya da gençliği olmayanın yaşlılığı? Oğlak burçları erken büyür (olgun karakterdir), muhakkak yaşamadıklarıyla da büyüdükçe daha da çılgınlaşır. O, keçi olamaz. Oğlak kalır. Yaşlandıkça daha da eğlenceli olur çocuklaşır hatta, sürekli espritüel ve şakacı kimselerdir, onlarla birlikte sık kahkaha atarsınız, oğlak çevresinin ömrünü uzatır. Lafı tok, söylemek istediklerini bir şekilde iletirler. Olgun yapımız hayatta bastırılmış bir kişiliğe bürüyor. Bir yerden sonra da bu sebeple, kendi kurallarımızca pek kimseyi takmıyoruz. Bildiğim deriz. Sınır tanımayız. Misal, Elvis’in silah merakı yüzünden ta Amerika Başkanı’ndan izin alarak turnelere silahla birlikte uçuş yapar, bir başkası kesin başka büyük şeyler için Nixon’la görüşmüştür (Elvis’in inadına keçi diyebilirsiniz, ama kendisi çılgın bir oğlak, tıpkı tay gibi çocuksu demek istiyorum). Zencilerin bir zamanlar müziğimizi yapamazsın dediği kamyon şoförü, zirveye çıkmadı mı, hatta en az 75 yıldır birçok yıldızın idolü oldu. Biz oğlakları, zapt etmeye kalkmayın boşuna yorulursunuz. İstediğimizi kazanmalıyız. Sabit fikirliyiz. En çabuk, en hızlı doğru kararları da alabiliyoruz.

Burçlara takıntım lise yıllarıma dayanır, o zamanlar şarkı sözü yazardım (kendimce karalamalar tabi). Bir gün dinlediğim Elvis’in Blue Suede Shoes şarkı sözü benim yazdığıma çok benziyordu. Çok şaşırmıştım. Sonra, biyografisine baktım, bildiğiniz çılgın bir adam; ortak özellik çılgınlıktı. Sonra, burcumu araştırdıkça çok sevmiştim.

Rezzan Kiraz’ı çok severim, yalnız ondan burçları yıllardır dinledim, bu sebeple onun yazısına bakarak, kendi fikirlerimi iletip, sizlere hiç yazılmamış şekilde burcumu tanıtmayı düşünerek, bu yazıyı kaleme aldım.

Yıldızımız Satürn, disiplinli ve düzenliyiz. İstediğimiz hiçbir şey için önümüzde sınır yoktur. Çılgınlığımız da buradan gelir. Riski sever, genelde risk almamız gerekirse de atarız kumara kendimizi. Hoş, çok öncesinden tüm olasılıkları hesaplar, kazanma ihtimali olan bir kumarda var oluruz.

Gurubumuz; toprak ve negatifmiş. Toprak burcuyuz, yağmurda havalanan toprak kokusunu severiz, belki de toprağa gömülmek, bu yüzden de ağır bir fikre gelmez. Negatif değil de pesimist deselermiş. Pesimist olduğumuz doğrudur, hayatta en çok yapmayacaklarımızdan ve kötü sürprizlerden çok ders alan, tecrübeyi de koluna bilezik takan, kim optimist olabilir? Mantıklı yapımız, hayattaki matematiği hesaba kattırıyor.

Oğlaklar yükselmek istermiş ve genelde de öncü olurlarmış. Benjamin Franklin ya da Hz İsa, burada güzel bir örnek olabilir. Hırslıymışız ya, ona da Mao Tse Tung örnek olabilir. Eskiden bu fikre inanabilirdim hatta genelleye de bilirdim, çünkü yükselmek çok istemiş, çokça da emekler vermiştim. Yaşlandıkça, daha az mesai, daha çok kaçış yapıp ve daha az kazanmayı da umursamıyorum. Aradığım huzur! Şimdi afaroz mu edileceğim burcumdan, ama ben başka gün doğmadım ki, tam burcun sürecinin ortalarında bir gün. Başka burçlara da oğlak kadar yakın değilim. Öncü olmamıza gelirsek, çok çalıştığım için patronlarıma kadar yönettiğim doğrudur. Çok çalıştığım için dedim. Yani, öncü olmak kaderimdi, ya çok yorulmasaydım! Martin Luther King de oğlak burcu, afaroz edilmekle ünlü. Beni afaroz etmesin yıldızlar, Satürn aşkına. 🙂

Karakteri dişi olan bir burç olan oğlak, duygusallığı ve çabuk dolan gözleriyle bilinir. Kaşları çatık derler bir de! Hiç tanımadığı insanlar için üzülebilen bir karakterin, nasıl kaşları sabit kalır diye düşündünüz mü? Bu çirkinlik belirtisi değil, bu yaşlılıktaki çizgi gibi en güzel mimiktir. Hem ben tanıştığım tüm oğlak kadınlarında mertlik sezinledim, şimdi ne kadar dişiyiz? Amacımız da; yükseğe çıkıp orada kalmakmış. Oğlaklara bakarsanız, boyuna bakmadan çıkılması en zor dağların zirvesine çıkar, çünkü en sevdiği otlar orada bulunur. Bize yanlış uyarlamışlar sanki, ben olsam damak zevkine düşkün olarak yorumlardım. Çünkü, özlediğim bir yemeği canım istiyorsa, meşakkati zor da olsa yaparım. Bana uydu bu yorum şimdi.

Yenmemiz gereken özelliğe bakın lütfen; fazla meraklılıkmış! Meraklı olmasam öğrenemem ki! Öğrenmezsem de ben olamam, kim bana yenmem gereken bir özellik diye, en güzel özelliğimden olmamı isteyecek hadsizliğe ulaşmış! Aynaya baksın, hata bulamamıştır biz de kesin ya da yanlış teşhis de bulunmuştur; ne de olsa kimse mükemmel değil.

Eğlenmekten çok başkalarını mutlu eden çocuksu yapı her zaman, cumartesiyi sevdirecektir onlara! Uğurluymuş cumartesi oğlaklara! Hiç değil! Aslına bakarsanız bir hafta boyunca en çalışkan olan bu burç, geceleri daha çok sevdiğinden, bir gece deliler gibi sabahlayabilir. Muhtemelen de tüm hafta her işinde planlı günlerini geçiren oğlaklar, tüm hafta da cumartesiye odaklanır, ne derler bilirsiniz; niyet etme! Her işini aksatmayan oğlakları, cumartesileri mutlu mu sanıyorsunuz, çok nadiren mutlu olurlar. Genellikle, sevdiklerini mutlu etmeye çalışır, gün gibi batar her cumartesi.

Uğurlu taşı lalmış, bordo renkte bir taş. Sadelikten hoşlanan bu klasik giyimli oğlaklar, koyu renk taşı sevmiştir, bir akıllı da uğurlu seçmiş o kadar, diye düşünüyorum. Bana inci uğur veriyor ki tecrübemdir.

Uğurlu renkleri ise; kurşuni (gri), kahverengi ve neftiymiş. Oğlaklar genelde risk almaz giyimde, şık olmaları veya küçük düşme korkusu, onları çoğunlukla siyah ve koyu renk seçmelerine sebep olur. Eğer, oğlaksanız hafif de kilonuz varsa, iç çamaşırına kadar siyaha bürünebilir.

Uğurlu çiçekleri ise; siyah gül, kadife çiçeği ve kamelyaymış. Tüm çiçekler güzel, ama dalında severim. Aslına bakarsanız, papatyayı ve kır çiçeklerini daha da çok severim. Bir papatyanın uğur getirmeyeceğine inanmak, ayrı bir aptallık olurdu, tabi bana göre.

Uğurlu müziğimiz halk müziğiymiş, bana uymuyor bu özellik. Çünkü, sanat müziği ile birlikte nostalji meraklısı olan ben, mutluyken hiç halk müziği dinlediğimi hatırlamıyorum. Türküleri severim, içtenlik ve samimiyet obsesifiyim. Kelime gücü yüksektir, ama sevdiğim türküler az, dinlediğim de nadirdir. Yıldızlar peşimde, Ocak ayı önden koşuyor ardımda. 🙂

Uğurlu rakamımız sekiz, bu rakam ömrümce uğurlu olan sayımdır.

Genel olarak şu hastalıklar ise ortak payda da buluşmuş; diz, deri, cilt ve sindirim sistemi hastalıklarıymış. Bu konuda yorum yapmayayım, henüz dizlerimde sorun yaşayacak yaşta değilim, derim de proplem yok, deri ve cilt demişler üstelik, kültürlerini alkışlıyorum. Sanki, bir keçinin derisi var ve insanın cildi! Susma hakkımı kullanıyorum. Sindirim sisteminde bozukluksa, herkes de birkaç günde bir yaşanılabilinecek bir rahatsızlık. İddiasına girmek isteyen muz yesin, bir gün sonra bana yazsın, sorun yaşamadım desin de bu satırları sileyim. 🙂

Oğlağın başarılı olabileceği burçlar ise; madencilik, çiftçilik, mimarlık, planlamacılık, ormancılık, askerlik, doktorluk, kimyagerlik, dişçilik, berberlik, güzellik uzmanlığı, devlet memurluğu ve kuyumculukmuş. Toprak işini seven, çiftçi de olabilir, kimyager olabilen nasıl biyolog olamıyor? Newton’da fizikçiydi, ne yani onun mesleği neden burada yok? Franklin’den Moliere kadar birçok filozof oğlak, felsefe neden bu meslekler arasında yoktu? Berberliği ve diğer zanaatları, tüm herkes genç yaş itibariyle yapabilir. Elvis gibi sanat Tanrısı oğlak, Filiz Akın gibi aktris oğlak, Demet Akbağ gibi tiyatrocu oğlak ve ben en çok sanatsal emek vermekten mutlu olurum, hobilerime çok düşkünüm. Sahi, neye göre belirlemişler bu özellikleri, kimleri teşhis etmişler meraklandım doğrusu. Asker ve doktor olabilirler, çünkü disiplinliler. Size bir iddiada bulunayım mı, oğlaklardan çok iyi politikacı olur, neden derseniz, herkesle en iyi anlaşan burçtur. Bir şekilde, muhakkak tüm diyologları başarılı geçer. Mantıklı ve disiplinli en zor işlerde onlar en iyisidir. Burcum diye yazmıyorum, siz de tanırsınız bu burçtan kimseleri.

Oğlağın uygun eş adayları; boğa ve başakmış. Ay ne tesadüf ki hepsi toprak burçları! Ne yani, element ırkçısı mıyız? Su olsun beslesin, hava olsun nefes versin, ateş olsun toprak burcu söndürsün, doğada elementlerin ahengi bozulmasın!

En sabırlı, en disiplinli, burç olduğumuzdan hedefi ıskalamayız! Yani, bir şeyi çok istemek anahtar kelime gibi, konu kapanmıştır. Çok bahtsız durumları hesaba almazsak tabi. Sevdiği herkesi dinler, ama yola çıkacaksa; kararını arzusu belirler. Rotayı kimseye bırakmaz! Sorumluluk özellikleri fazlasıyla var ve gerekirse, hiç uyumaz, kendinden önemlidir varacağı nokta. Üzüldüler mi kendilerini çalışmaya verirler! Elvis, çok sevdiği karısından ayrıldıktan sonra, turneden turneye gitti. Sonra, farklı sebepler ile birlikte erken yaşta gözlerini kapadı.

Hiçbir işlerini yarıda bırakmayı sevmez ve sözlerine sadıktırlar. Güvensizlik duydurmayın, anında silinirsiniz hayatlarından. Peki, ulaşmak istedikleri yerlere çok emek verseler de ulaşmadıklarında ne yaptıklarını söylesem, oğlaklara çok daha dikkat edersiniz; başarısızlıklarını kolay kolay kaldıramaz intihar ederler. Bu sebeple, en çok başarısızlıktan intihar eden burç yine oğlaktır. Çok gururlu ve inatçıdırlar, nasıl desem keçi misali. 🙂

Eğitimi önemsediğimiz için, inşaat da bile baykuş gibi insanlardan çok şey öğrenebiliriz. İyi gözlemlerden, kendimizi çok hızlı eğitebiliriz. Çok yönlü meslekler kollarımıza ağır bilezikler takar, bu sebeple de zor işsiz kalırız. En çok eğitimi önemseyen de yine oğlak burcudur.

Kendimize saygılıyız, saygısızlığa tahammülümüz yok; iç güdüsel pratiklikle öz güvenimiz çok yüksektir. Hayalperestiz! Belki inanmazsınız, bazı hayallerimi gerçekleştirdiğimi ve o eriştiğim anları düşünüp, yaşadığımı varsaydığım hayallerim bile oldu. Bazı hayallerim ile bu şekilde başa çıkabildim.

Stratejisi erken gelişim dönemlerinde yalnız başına zaman geçirmektir. Ardından toplumun var ettiği dünyaya girer. Tek hedefi vardır. Kendine doğal geleni yapmak. Yapmacık ve samimiyetsizlikten hoşlanmaz. Aldığı toplumsal rolde kendi öz benliğini ifade edebilmek. Kendini ifade de zorlanırsa çok üzülür. Övgüye ve yergiye kayıtsız kalarak amacında ilerler. Kendi doğru yolu en iyi yoludur. İnce davranmaya gayret eder. Ne övgü için yorulur, ne yergileri yerinde değilse umursar. Yalnız, sevdiklerine çok düşkün olup, istemeden kırmaktan korkar. Uyuşmazsa arzular, bir ortak paydayı anında hesaplar.

Oğlak insanı güvenilir ve dürüst olmasıyla tanınır. Zor insanlara güvenir, zor dost olurlar; az kişiye çok güvenir, çok arkadaşları vardır. Disiplinli ve mantıklıdır. Her konuda çok dikkatli davranır. Bu nedenle az hata yapar. Oğlak insanının iki yönü vardır. Biri yabani, diğeri evcil. Oğlak’ın yabani yönü, onu hayatın hareketli ve heyecanlı taraflarına çekerken, evcil yönü onu evine düşkün, anaç bir tip yapar. Bu yönleri sayesinde hayatında orta noktayı bulabilir. Sevdikleri için hayatlarını feda edebilirler. Onlar, fazlasıyla yakınlarına hassas davrandıklarından yaşamlarına ve seçimlerinde saygı beklerler.

Önemli bir özelliği de çalışkanlıktır. Tembellik nedir bilmez. Çalışkan olmamız, tembellere tahammül bırakmıyor. Bu yüzden diğer burçlara en çok kızan ve onları yönlendiren burçtur da. Boş zamanlarında bile mutlaka yapacak bir şeyler bulur. İyi bir konuşmacıdır. Nerede, ne diyeceğini çok iyi bilir. Tutumludur, idarelidir, lüzumsuz harcamaları sevmez. Eli açık ve yardımsever bir kişidir. Yardım etmek uğruna kendi çıkarlarından bile vazgeçebilir. Espri yeteneği gelişmiştir. Kısa ve öz cümlelerle çevresindekileri kahkahaya boğabilir. Yeniliklere kolay kolay alışamaz. Alışkanlıklarına ve geleneklere bağlıdır. Çok kuralcıdır, kendi kurallarına da çok sadıktır. Gösterişten hoşlanmaz. Sakin ve huzurlu bir yaşam arar.

İbrahim Tatlıses, Seda Sayan, Cem Uzan’da oğlak burçlarıymış, burcumdan soğumak istemiyorum. Eski vakitlerde bilirsiniz, kimliklere 1 Ocak tarihi verilirdi. Ülkemizde, bu sebeple en çok oğlak burcu bilinen nüfus vardır. Yukarıda yazdığım gibi insanların da kimliğine bu şekilde doğum günü tarihlerinin belirlendiğini zannediyorum. hoş, Mao da oğlak, hırsları ağır basmıştır. Yükselenleri başka ve onlar ağırdır. Belki de her burçta iyisi de kötüsü de vardır.

Dahası Yükseleni var, Ay burcu var, Hint burcu var…vs’ler çok.

İnsanlık burçlarda gizli değil, insanlık vicdanımızda. Saygı dolu yarınlarda yaşamak ümidiyle.

Kaynak:https://fwmail.net/astroloji/oglak-burcu-ve-ozellikleri

Siz de fikrinizi söyleyin!