Hakim Algının Ettiği

https://twitter.com/mustafaat/status/948266351189221376?s=09

Mesele dinde ya da diyanette değil, milliyetçilikte de değil, ona tabi olanda.
Psikopat birisini tribüne koy holigan, evlendir kötü koca, dinde yobaz, milliyetçi yerine ırkçı olarak aslında doğasını yani her ortamı psikopatça yaşar.

Hala kurumlarda ya da fikirde görüyoruz sorunu, oysa cahil hep yanlış sonucu bulur. Cehalet budur.

Ve kendini tanımayan, ifade edemeyen, kandırıldığının farkında bile olamayan kişinin hangi yolla kullanılacağı bellidir: Din ve vatan.

Mesele havanın, algının, ruh halinin değişmesi ve bunun ısrarla cehaletin göstergesi olarak kurgulanmasıdır. Zira algı her şeyden önce ekinsel (kültürel) şartlarla belirlenir. Bunu sadece, on beş sene önceki reklamlara bakarak bile görebilirsiniz.

İşte milliyetçilik ve dincilik alanındaki şekillendirme çabaları bu yönden çok tehlikelidir. Zira hakim algı, karmaşık toplumsal ilişkiler bin yılların ortak dengesi ve sınırlarıdır. Bunlarla oynamak, bünyeye aykırı etkilerde bulunmaya çalışmak redde ama daha da kötüsü zihinlerde ve hafızada, algıda karışıklıklara yol açar. Ötekileştirir, bulandırır ve iyi olanı (iyi olan toplumun anlaştığı şeydir) örter. Peki tutar mı, kalıcı olur mu?

Her şey aslına rücu eder. Aslın neyse, ona dönersin.

O halde bu çaba nedendir? 🙂

Dertleri seni değiştirmek değil bir süreliğine de olsa doğruyu-yanlışı ayırt edebilmeni engellemektir… O yüzen içinizdeki sesi dinleyin yeter. İyiye doğruya ve güzele halel geliyor, diyen bir ses duyarsanız içinizde; bilin ki kenarda pis pis sırıtan birileri var.

Ve unutmayın; siz istemedikçe, kimse sizi daha kötü birisi haline getiremez.

Sizlere korku pompalanmasına izin vermeyin, diğer taraf kalabalık diye düşünmeyin, üç-beş soytarının cazgırın lafına bakıp toplumun yarısı delirdi, diye görmeyin dönemi.

Bu toprağın renklerine ve zenginliğine olan inancınızı yitirmeyin.

Ha çok da rahat etmeyin tabii ki! İyi, doğru ve güzel için etkin olun. Olumlu fark yaratmak için bir şeyler yapın. Her şekilde her alanda her zeminde yapabileceğiniz bir şey mutlaka vardır; yeter ki siz bir parçası olmaya bakın, mutlaka göreceksiniz.

Şikayet değil, çözüm 🙂

İlave:

diyanet basın açıklaması 9 yaşındaki kız evlenebilir.jpeg

Mustafa A. T.

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/korona-ile-basladi-her-sey/

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/dunya-bugun-nasil-bolunsek-gununuz-kutlu-olsun/?amp=1

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/parola-budur/?amp=1

Hakim Algının Ettiği” hakkında bir yorum

  1. cifri

    Her şeyin aslına dönmesi,aslında bir şekilde tersine mühendislik gibi bir çalışma ‘orjin’ temel değerler. bu toprağın alınteri ile yıkanması,bereket olarak üzerindeki yaşayanlara sunulmasına benzer. güzel bir yazı sevgi ve saygılarımla

    Cevapla

Siz de fikrinizi söyleyin!