Aşktan Sonra Delilik Gelir

İnsanoğlunun, yaşamda en kutsal felsefe haline getirdiği ve adeta ulaşılamaz bir yere koyduğu aşk, asırlardır ne canlar yaktı, ne hayatlar söndürdü, insan düşününce bile deli oluyor. Hasta olunca doktor size ilaç veriyor, ilacın kılavuzunda yan etiklerden bahsediyor. Yan etkiler tehlikeli ise ilacı anında bırakıyorsunuz.

Hiç düşünmediniz değil mi?

Oysa, aşkın yan etkisi insan öldürüyor. İnsanın hayatını söndürüyor.

Örneğin, Leyla ile Mecnun aşkı!

Düşünün; Mecnun önce âşık olup, ardından da deli olup çöllere düştüğünde acımasız Leyla ne yapıyordu? Elbette, ağlamış numarası yapıyordu. Başkasının karısı idi! Oysa, Leyla da Mecnun gibi aşk iksiriyle zehirlenseydi, o da Mecnun için çöllere düşer, çöl ortasında buluşamasalar bile mezarları yan yana olurdu. Diyeceksiniz ki, kocası ölünce Leyla, Mecnun için koştu! Çölde Mecnun’unu buldu! Geçti borun pazarı, Mecnun oldu deli, Leyla akıllı! Bu aşk mümkün olur mu? Geç kaldın nankör Leyla, çok geç! Leyla da samimiydi, sonradan da olsa âşık oldu, kahroldu, deli oldu,  öldü. Bu defa aklı yeniden başına gelen Mecnun, yeniden deli oldu, yeniden hasta oldu ve kahrından öldü.  Böyle aşkı neyleyim ben!

Buyurun Ferhat ile Şirin aşkı!

Dağları delen bu gerzek, aşk zehrinin kötü etkisi nedeniyle bunu yaptı. Oysa dağ delme yerine Şirin’in bulunduğu evi, köyü, kasabayı yaksaydı zaten Şirin o kargaşada ki, seviyorsa tabi, koşarak Ferhat’a gelirdi. Arada kötülük şeytanı Banu vardı ama, o rüşvetçiydi. Aşk için rüşvet verilir, helaldir, sevaptır!

Ferhat’a geri dönersek: Dağları delmek için harcadığı emek yerine azıcık beynini kullansa, Şirin için başka yol denese… Yok, illaki insan aklının kabul etmeyeceği bir haltı yiyecek! Çünkü, akıl melekelerini yitirmiştir, deli olmuştur, ne yapsa yeridir diye de halk onunla dalga geçmiştir.  Deli olarak ölmüştür. Malum! Şirin de aşkına geç kalır ve (bana göre vicdan azabıyla) masal yazana göre aşkının etkisiyle kontrolünü kaybeder, kendini tutamaz, kayalıklardan düşer, ölür. Böyle aşkı ben neyleyim!

Kerem ile Aslı aşkı!

Hem beşik kertmesi ol, hem ilk defa görüyormuş gibi âşık ol, hem de kavuşamama! Üstelik de bu Kerem, aşkı için 32 dişini çektiren bir salak! Bu aşamadan sonra kızı nasıl öpecek, nasıl yemek yiyecek, nasıl konuşacak? O çirkinlikle Kerem’i, Aslı kabul eder mi? O çirkin insanın yatağına girilir mi? Neyse, duası kabul oluyor ve dişleri geri geliyor ama bu defa da Aslı kötülük çiçeğine bürünüyor. Ben bu aşkı da istemem!

Buyurun Arzu ile Kamber aşkı!

(Pardon! Bunlar gerçekten âşık. Adamakıllı âşık. Bunların aşkı en saygı duyulası aşklardandır. Eleştirmiyorum. Bu aşk benim tercihimdir!)

İnsan ilk kaç yaşında âşık olur? Belirtiyorum yedi yaşında âşık olur. Peki, bu yedi yaşında yaşanan ve âşık olunan duygu nedir? Çocukluk duygusu! Kimse ciddiye almaz!

Sonra on yaşında âşık olur. Bunu da kimse ciddiye almaz!

On beş yaşında âşık olan genç tehlike sınırındadır ve aile diken üstündedir. Bir çılgınlık yapıp da kaçarak evlenmeleri, evden kaçmaları, hayatı yarıda bırakmaları… Ne korkular yaşlanır ailede, bilen bilir, ne korkular…

On sekiz yaşına gelince de âşık olunur. Fakat, bu aileyi az da olsa rahatlatır. Aşkın meyvesine kimse hazır değildir, ama olsa bile dünyanın sonu değildir. Bu yaşta ne kabahatler işlenir! Bu yaşta yaşanan aşkta, âşıklar birbirlerinin sadece gözlerini görür. Başka yerini göremez…

Asıl aşk yirmi yaşından sonra başlar. Hemen herkesin ilk aşkım diye bahsettiği aşk, bu aşktır; önceki yıllarda yaşanan aşklardan çocukluk aşkı, delilik, gelip geçici diyerek bahsederler.

Aşk bu yaşta insanı zıvanadan çıkarır. Adeta kişisel terörist haline getirir. Ne suçlar işletir, ne kabahatler işletir…

Sonra herkesin havası iner.

Otuzlu yaşları yazmak bizim boyumuzu aşıyor ama kırk yaşından sonra aşk yoktur. Çünkü, hiçbir kadın, hiçbir vakit otuz dokuz yaşını geçmez! Eğer bir kadın otuz dokuz yaşını geçti ise, onun âşık olma ümitleri suya düşmüştür veya düşmek üzeredir(!)

Yine de hepinize bol aşklı günler dilerim!

https://twitter.com/KemalistIlkay/status/1119182665943539717 

Ali Kurt

Bekârlık Dibi Kara Bir Tenceredir

Evlendikten sonra yakalanacağınız hastalıklar

 

3 thoughts on “Aşktan Sonra Delilik Gelir

  1. Aşk adamı yaşatır da dert adamı öldürür derler. yaşını bilmiyorum aşkı için delirmeyen ben aşık oldum demesin arkadaş ..

Siz de fikrinizi söyleyin!