#GeleceğinTrendleri: Almanya’da bir ilk – Thüringen Eyaleti, arızalı elektrikli cihazların onarımına para yardımı veriyor

Elektronik atık miktarı tüm dünyada artmaktadır. Çevre açısından bakıldığında, bu oldukça endişe vericidir. Çünkü cihazların çok azı gerçek anlamda geri dönüştürülmektedir. Bunların büyük bir kısmı atık yakma tesislerinde veya çöp depolarında son bulur. Geri dönüşüm vuku bulsa bile, çoğu zaman gerektiği gibi yapılmaz. Örneğin Nijerya’da, geri dönüşüm tesislerinin etrafındaki zeminlerin aşırı derecede kurşunla kirlendiği kanıtlanmıştır. Tayland, bu tür sorunlar nedeniyle elektronik atık ithalatını bile yasakladı. Bundan dolayı teoride, arızalı elektronik cihazların onarılması çok mantıklıdır. Ancak pratikte, nispeten yüksek maliyetler nedeniyle, dönüşüm gerçekleşemez. Çünkü onarım maliyetleri çok yüksekse, yeni bir satın alma finansal açıdan daha elverişlidir. Thüringen eyaleti bu nedenle yaklaşık iki haftadır devlet onarım yardımına güveniyor.

Devlet bugüne kadar beş haneli bir meblağ ödedi

Yardım şu şekilde veriliyor: Eski elektrikli cihazınızı hemen yenisiyle değiştirmeyip, bir uzmana tamir ettiren, harcadığı paranın bir kısmının devletten iadesini talep edebilir. Bu şekilde giderlerin yüzde ellisine kadar geri alınabilir. Ancak, miktar kişi başına yıllık 100 Euro ile sınırlıdır. Yine de, bazı durumlarda, bu önemli fark yaratabilir ve bir onarımı finansal açıdan da elverişli yapabilir. İlk iki haftada 428 başvuru yapıldı. Çevre Bakanlığı’na göre beklentiler aşıldı. İşlemi bitmiş 266 başvurudan sadece dokuzu reddedildi. Şimdiye kadar devlet, elektrikli ev aletlerinin onarım maliyetlerine toplam 19.200 avro katkıda bulundu. Hesap itibarı ile, başvurusu kabul edilen kişi başına yaklaşık 75 Avro ödendi.

Diğer eyaletler de yakında benzer programlar başlatabilir

Tamir edilen cihazların türü hakkında da bazı açıklamalar yapılabilir. Kahve, bulaşık ve çamaşır makineleri, elektrikli sobalar ve akıllı telefonlar devlet ikramiyesi ile şimdiye kadar birkaç kez onarıldı. İlginç olanı, söz konusu ürünler çoğu vakada o kadar eski değildi: ekseriyette 2016 ile 2018 yılları arasında satın alınmış. Ancak istisnalar da vardı. Bir vakada, eski Doğu Almanya döneminden kalma bir elektrikli dikiş makinesinin onarımı desteklendi. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu ilk gözlemlerin devam edip etmeyeceği artık görülecektir. Diğer 15 eyaletlerden bazıları da bugüne kadar benzersiz olan projeden haberdar oldular. Kuzey Ren-Westfalya, Baden-Württemberg, Hessen ve Rheinland-Pfalz, detaylar hakkında şimdiden bilgi aldılar. Bu nedenle, gelecekte daha fazla Alman vatandaşının onarım yardımına başvurabilmesi oldukça olasıdır. Orta vadede, bu hiç olmazsa elektronik atık miktarını biraz azaltabilir.

Bu yazı Tweet zinciri olarak da yayınlandı:

Nizamettin Karadaş

Kaynak:
tlz.de

trendsderzukunft.de , 29.06.2021

Siz de fikrinizi söyleyin!