CUMHUR’UN GİDİŞATI ve GELECEK SEÇİM

Okur’a küçük bir şiir;

Saray – saltanat duyguya yakın durur, gerçek bu!

Hükümet içindeki çetecik’ler kumpas kurar.

Şah bilir, Vezir bilir, Kale bilir, Piyon bilir.

Sabah beşte kapına dayanırlar silahlarla.

Bin’e bir’sin, milyona bir, karşı koysan ne fayda!

Geriye bir umut kalır, bir direnç, ötesi kaydola.

Her şeyin baharı kendine, yol bilen az bulunur.

2002 seçimlerinden sonra Ak Parti ülke için güzel bir masal havası başlatmıştı. Yoksulluk bitecekti. Yolsuzluk bitecekti. Yasaklar bitecekti.

Gelinen 19 yıl içinde toplum daha da yoksullaştı. Sürekli değişen ihale kanunu ile yolsuzluk dar alan paslaşmasına döndü. Bireysel ya da toplumsal eylemler gaz’a, cop’a evrildi.

Küçük bir örnek; Kemal Bey ve Meral Hanım toplum içinde her çeşit eleştiriye maruz kalıyor, güvenlik kuvvetleri ve savcılar yalnızca izliyor.

Bir de Cumhur’un önde gelenlerine bu hareketlerin yapıldığını düşünün!

Kemik Medyası’nın önü arkası Millet’in adayı! Kafa boş, sözlerde boşlukta duruyor, her esinti alıp götürüyor söz çöplüğüne. Tunceli Dağları günlerdir yanıyor, sanki haberleri, ilgileri yok!

Muhalefet ülke için yeni bir masalın başında. Çaldırmayacağız diyor. Dövdürmeyeceğiz diyor. Susturmayacağız diyor. Hayırlısı!

Önümüzdeki seçim süreci Cumhur için zor. Nedeni herkese malum! Sayın Erdoğan’ın son görüntüleri fiziksel ve zihinsel hareketlerinin kısıtlandığının göstergesi. Yakında medyanın diline konu dolanır. Sayın Bahçeli de adayından geri kalmaz!

Siyasetin gerçek konusu Cumhur İttifakı’nın yeni adayı kim olacak? Evet, saklanmaya çalışılan ağır soru bu. Maaşı kadar namusu olan ya da eline verilen kadar gazeteci olanlar için bu soru çok ağır. Muhalefete tüyden hafif! Bana bulmaca!

Yüz bin eksiği Perinçek, Destici, İnce, Sarıgül, Babacan, Davutoğlu, Özdağ adaylığa çok uzak. Haluk Levent, Hayko Cepkin aday olsa onlardan çok oy alır. Fatih Altaylı ne yapsın, torbayı dolduracak konu lazım! Daha isim çokta, saymaya gerek yok.

Kemal Bey Maestro, Meral Hanım virtüöz olmuş, ekibin her tarafı şef! Sayın Erdoğan’ın karşısına kimi koysalar önce anketlerde, sonra sandıkta geçer!

Böyle bir hükümet varken, erken aday açıklamanın da gereği yok. Vakti zamanı gelir, açıklanır.

Ana konumuz Cumhur İttifakı’nın adayı kim olacak? Haydi anketörler alana!

İnce bir anımsatma Kemal Bey ve Meral Hanım suyun karanlık yerine durmadan bayat ekmek atıyor. Sanırım niyetleri sazan avlamak. Nasılsa medya da sazan çok! Gül gülebildiğin kadar!

Halk içinde dedikodu çok! Yaşamda kendi halinde yaşayan insanlar ‘bunlar sandıkla gitmez’ diyorlar. ‘İç ya da dış savaş çıkarır’ diyorlar. ‘Seçimi yaptırmaz’ diyorlar. ‘Tıpış tıpış gider’ diyorlar. Diyorlar da diyorlar!

Dünyanın ve hayatın Sultan Süleyman’a bile kalmadığı dünyanın malumu. Öncekiler nasıl gittiyse, sandıkta yenilen de gidecektir elbet. Önemli olan yaşamdan ders alarak tebessümle gitmektir.

Büyüklerin sözüdür ‘zor çıkan canın kimseye faydası olmaz’. Sıralı olan şeylerin sabrı kolay olur. Sünnet gibi, askerlik gibi, evlilik gibi, siyasette sıralı işlerdendir. Sandıktan çıkan balkona çıkar, ötekiler salonlara çekilir.

Sevgili Okur; binlerce yıldır devlet – millet yaşamı böyledir. Devletin başına ortak akıla inanan kişiler geldiğinde millet rahatlar, ‘ben yaptım eyyamcısı’ gelirse zoru millet yaşar. Sandık zamanı Vatan Millet sevgisini içinizde taşıyarak, yaşayarak gitmeniz elzemdir.

Bahattin Avcu

Siz de fikrinizi söyleyin!