Ateizm Gerekçeleri (2)

Kötülüğün varlığı, tamamen iyi olan ve her şeyi yapabilen bir Tanrı’nın varlığına aykırı görünüyor.

Argüman şöyle devam eder:

Çoğu din, Tanrı’nın tamamen iyi olduğunu, her şeyi bildiğini ve çok güçlü olduğunu söylüyor. Ancak dünya kötülük dolu ve kötü şeyler oluyor. Bu sadece olabilir…

  • Tanrı kötülüğü önlemek için isteksizdir, bu durumda iyi değildir veya;
  • Tanrı kötülük hakkında bir şey bilmiyor, bu durumda her şeyi bilmiyor veya;
  • Tanrı kötülüğü önleyemez, bu durumda o kadar da güçlü değildir veya;
  • Yukarıdakilerin bir kombinasyonu.

Ve bu yüzden tamamen iyi olan, her şeyi bilen ve hepsi güçlü olan bir varlık yoktur. Ve böylece, Tanrı yok.

İlahiyatçılar ve filozoflar bu argümana çeşitli cevaplar sağlamışlardır. Hepsi, Tanrı’nın doğası, kötülük ve inancın doğası hakkında yararlı bilgiler verdiği konusunda hemfikirdir.

İnsanlık tarihinin çoğu için, fiziksel evrenin varlığının ve doğasının en iyi açıklaması Tanrı idi.

Ancak son birkaç yüzyıl boyunca, bilim adamları çok daha mantıklı, daha tutarlı ve daha iyi kanıtlarla desteklenen çözümler geliştirdiler.

Ateistler, bunların dünyayı Tanrı’nın varlığından çok daha iyi açıkladığını söylüyorlar. Ayrıca, Tanrı’nın dünya için iyi bir açıklama olmasının yanı sıra şimdi açıklanması gereken Tanrı olduğunu söylüyorlar.

Eski zamanlarda – ve bugün hala bazı geleneksel toplumlarda – insanların, hava, gün doğumu ve gün batımı gibi anlayamadıkları doğal olaylar, tanrıların veya ruhların eseri olarak görülüyordu.

Eski Ahit, dünyayı Tanrı tarafından kontrol edilen bir şey olarak tasvir eder.

Hava durumunu meteorolojik ilkelere uyduğunu gördüğümüz yerde, o günlerde insanlar onu iş yerinde Tanrı’yı ​​göstermek olarak görüyordu. Ve diğer tüm doğal olaylarla aynıydı, sadece Tanrı’ya bazı şeyler yaptığını gösterdiler.

Her şey Tanrılarla dolu.

Thales (624-546 BCE)

Yunan filozofu Thales, dünyayı çalıştırmak için ip çeken dış kuklacılardan ziyade, Tanrıların aslında şeylerin önemli bir parçası olduğunu öne sürerek işleri sürdürdü.

Fakat bu eski açıklamalarda tanrıların dünyadaki ve dünyadaki şeyleri yapmasından daha fazlası vardı. İnsanlar tüm evreni dini olarak yapılandırılmış bir şekilde görüyorlardı; O zaman görmenin başka yolu yoktu.

Siz de fikrinizi söyleyin!