ATATÜRK’ün kızları voleybolda Olimpiyatlara katılma hakkını kazandı BM Genel Kurulu, G77 + ÇİN zirvesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü, Esad’ın Çin ziyareti, Mesudiye’de demokrasi forumu, Historia Dergisi ve Atatürk…ATATÜRK’ün kızları voleybolda Olimpiyatlara katılma hakkını kazandı 

Bu uluslararası bir başarıdır, kendilerini içtenlikle kutluyorum.

Sporda gösterdikleri başarıları, Türk kadınlarının güzelliğini tüm dünyaya tanıtmaları ve ülkemizde büyük bir çoğunluğun futbol tutkunu iken voleybol sporuna olan sevgiyi yüceltmelerini kutluyorum…

BM Genel Kurulu
Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve geniş ekibinin katıldığı BM toplantısında Sayın Erdoğan:

a)  ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı 24 Ağustos’ta “PKK ile işbirliğine devam edeceğiz” dedikten sonra ortak tatbikat yaptılar.

PKK bütün dünyada bir terör örgütü olarak bilinirken bunun hesabını ABD yetkililerinden  sordu mu?

b) ABD’de Zarrab ve Halkbank’a dava açıldı. Davanın konusu “Teröristlere yardım etmek (!!!) olarak açıklandı. Bir Türk bankasının alçakça suçlanması kabul edilebilir mi?

c) Sayın Erdoğan BM’de Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü  fakat aynı anda Yunanistan; Güney Kıbrıs Rum tarafı ve bazı AB ülkeleri ile tatbikat yapıyor. bu davranışının hesabı soruldu mu, bilmiyoruz.

d)  Sayın Erdoğan NATO komutanı Stoltenberg ile görüştü bu konuşmanın sonuçlarını da bilmiyoruz.

Sayın Erdoğan bu toplantılarda Türkiye’yi temsil ediyor. Bu temsil görevi sadece iktidar partisini değil tüm partileri kapsaması gereğine inanıyorum… Eğer seçimleri muhalefet kazansaydı ülkemizdeki bütün yabancıları gönderecekti diyerek suçlamasını etik bulmadığımı ifade etmek isterim!!!

Son olarak yaptığı konuşmayı iyi hazırlanmış bir konuşma olarak değerlendiriyorum.

G77 + ÇİN zirvesi
Yer Küba, toplantıya BM’e üye 116 ülke, 12 kuruluş  31 devlet başkanı 12 başkan yardımcısı 1300’den fazla diplomat katıldı.

Bu toplantının Küba’da yapılması yıllardır Küba’ya ambargo uygulayan ABD’ye yanıt olarak değerlendirilmelidir.

Toplantı sonunda  dünya nüfusunun  %80’ini oluşturan gelişen ülkeler gurubu; ABD ye karşı işbirliği çağrısı yaptılar…

Bu toplantının esas amacı şu anda dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olan Çin’in  Amerika kıtasına adım atmak için düzenlendiği izlemini taşıyorum. Çin ABD’ye “Artık en büyük sen değilsin” mesajı verdi bence!!!  

( Not: Türkiye bu zirvede yok.)

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü
Bu hafta içinde Cumhuriyet gazetesinde  (22 /25 Eylül)  Jale  Özgentürk’ün bir yazı dizisi yayınlandı.
Çin Halk Cumhuriyeti 1 Ekim’de 74 üncü kuruluş yıldönümünü kutlayacak.

Türkiye siyaseti;  iktidarı ile muhalefeti ile sürekli olarak batı ve Atlantik yanlısı olduğunu biliyoruz ancak çok kutuplu bir dünyada yaşıyoruz bu nedenle bu yazı dizisini çok önemsiyorum ve bu yazıdaki  Çin devleti ile bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Çin yaklaşık 1 milyar 400 milyon nüfusu  ile ekonomik, teknolojik ve siyasi gücü ile ABD ve Japonya’yı  geçerek dünyanın en fazla patent alan ülkesi olarak zirvede, dünya elektrikli otomobil üretiminin yarısı Çin de.

Kuşak yol inisiyatifi çerçevesinde 1 trilyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve Türkiye ile Çin arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini ifade ettiler.

Çin’deki gelişmelerden Türkiye’nin örnek olarak alacağı çok ders var!!!

Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlanırken Çin’in 1 Ekim’de 74 üncü yıldönümünü kutlamak için Türkiye Cumhuriyetinin üst düzeyde temsil edilmesini öneriyorum.

Bu yazı dizisini herkesin okumasını öneririm.

Esad’ın Çin ziyareti
Suriye devlet başkanı Esad Çin’i ziyaret etti ve kendisi Çin lider Xi tarafından karşılandı. Birlikte Çin olimpiyat oyunlarının görkemli açılışını izlediler.  Pek çok anlaşmaya imza attılar. 

Ayrıca Çin lideri Suriye’nin toprak bütünlüğü koruma ve yeniden inşasına tam destek verdi. Bu olaylar (ABD’nin baskıları nedeni ile) Suriye ile ilişkilerimizin olumsuz olduğu bir dönemde gelişti.

Suriye ile ilişkilerimizin yeniden düzelmesinin Türkiye için çok önemli olduğuna inanıyorum…

Önümüzdeki günlerde ülkemizde yaşayan Suriyelilerin ülkelerine dönmesi için Esad ile ilişkilerin düzeltilmesi gerekir…

Mesudiye’de demokrasi forumu
Ordu şehrimizin bir ilçesi olan Mesudiye’de bir demokrasi forumu düzenleniyor. Foruma Kuzey Amerika, Afrika, Avrupa ve Asya’dan 8, Türkiye’den 29 konuşmacı katıldı.

Konuşmacılardan Disk Başkanı Arzu Çerkezoğlu “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında laik ve demokratik bir devlet olacağımıza inanıyoruz” dedi.

Bir ilçemizde bile böyle bir etkinlik düzenleniyorsa büyük önderimizin dediği gibi  bu ülkenin geleceğinden asla umutsuz olmamalıyız.

Historia Dergisi ve Atatürk
Yazımı sonlandırırken içinde bir eksiklik hissettim o da Büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK idi.

Fransız dergisi Historia  Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yılında “Modern Türkiye’nin yaratıcısı  ATATÜRK” başlıklı yazısında “100 yıl önce ATATÜRK  laik Türkiye Cumhuriyetini kurdu” diye yazdı.

Historia ‘Türklerin babası’, Atatürk olarak bilinen ulusun koruyucusu Mustafa Kemal’i tekrardan hatırlıyor. Büyük bir devrimci olarak hem Türkleşmiş hem Batılılaşmış ülkesini modernliğe taşıdı. 1920’deki küçümseyici Sevr Antlaşması’nın ardından Türk milleti nasıl inşa edildi? Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ne açıdan belirleyicidir? Bu kimliğin arkasındaki kişi aslında kimdi?’ gibi değerlendirmelere yer veriyor.

ÇOK ÖNEMLİ NOT:
Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
Orhan Ayber Yazıları

 

Siz de fikrinizi söyleyin!