ATATÜRK’ü Anma ve Anlama Haftası, Türkiye Diplomasisi Adına Çok Yanlış Bir Davranış, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, Endonezya’da Yapılan G20 Toplantısı…

Uluslararası iki toplantı sona erdi:


A) Mısır’da yapılan COP 27 toplantısı
B) Endonezya’nın Bali şehrinde yapılan G20 zirvesi..

Yazımda bu iki toplantıdaki ülkemizi yakından ilgilendiren konuları sizlerle paylaşacağım.

Ancak ben bu yazıyı yazmaya başladığımda ülkemde çok talihsiz bir olay yaşandı!!!
Ülkemizin en kalabalık şehrinin en kalabalık caddesinde (Beyoğlu) hain bir saldırı ile karşılaştık; olayın sorumlusu olan Suriyeli kadın yakalandı. Şu ana kadar yaklaşık 50 kadar kişi de sorgulanıyor. İleride bu olayın nasıl bir hainlik olduğu açıklığa kavuşacak göreceğiz… Şimdilik bu hain saldırıyı yapanı aynı gün yakalayan ve evine bile ulaşan Türk emniyet güçlerini kutluyorum. Kaybettiğimiz 6 yurttaşımızı rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyorum ve yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum…ATATÜRK’ü Anma ve Anlama Haftası


Şimdi 10 Kasım günü yazamadığım ATATÜRK’ü anma ve anlama günü ile ertelediğim yazımı yazacağım… Şunu da ifade edeyim Atamız sadece 10 Kasım gününe sığdırılamaz. Bir yılın 365 günü her gün Atamızı anmalıyız özellikle atamıza saygısızlık yapanlar olduğu sürece!!! (Saygısızlık yapmaya çalışanlar sadece kendi kalitesizliğini ortaya koymuş olur, siz kabul etseniz de etmeseniz de bu onun aydınlığından hiç bir şey kaybettirmez.)


Aşağıda sizlere sunacağım yazılar çeşitli dergi ve gazetelerden derlediğim yazılardır:

✔ Franklin Roosevelt (ABD Başkanı): “Avrupa’nın en kıymetli devlet adamı Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’dir”

✔ Albert Lebrun (Fransız Cumhurbaşkanı): “Akıllı ve barışçı yöntemler ile gerçekleştirdiği eseri dünya halklarının tarihinde izler bırakmıştır.”

✔ Aristide Briand (Fransız Başbakanı – sene 1921) Mecliste yaptığı toplantıda “Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğiniz Mustafa Kemal ve onun askerleri burada olsalardı teker teker hepsinin heykellerini dikerdik böyle bir kahraman ile antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.”

✔ Winston Churchill (İngiltere Başbakanı – yıl 1938) “Savaşta Türkiye’yi kurtaran, savaştan sonra da Türk milletini yeniden dirilten Atatürk’ün ölümü yalnız yurdu için değil Avrupa için de büyük kayıptır!!!)

✔ Guatemala Dışişleri Bakanı; Ankara’da yapılan 13. Büyükelçiler toplantısında; “Dünyanın küresel sorunlara cevap vermesi gerektiği günlerde sizin Atanızdan ilham almamız gerekiyor.”

Son olarak şunlardan söz etmeliyim İkinci Dünya savaşının liderlerinin sonlarını biliyoruz. Hitler’in sonu gibi en son İspanya diktatörü Franko’nun tüm nişanları geri alındı ve “Eli kanlı diktatöre tanınan unvanların geri alınmasında geç kaldığımız için tüm mağdurlardan özür diliyoruz.” dendi. Bugün kendisi için yapılan anıt mezar da yıkıldı. (Keşke hiç yıkılmasaydı da gelecek nesillere ders niteliğinde müzeye haline dönüştürülseydi.)

Ve geriye tüm dünyada yapılan tek bir anıtkabir vardır O da MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ümüzün Anıtkabir’idir. Bu yıl sadece ekim ayında 550 bin yerli 44.800 kişi de yabancı olmak üzere Anıtkabir’i gönüllü ziyaret etmiştir. 
Ayrıca bugün dünyada pek çok meydanda Atamızın anıtı vardır, dünyanın pek çok ülkesinde ana caddelere onun adı verilmiştir.

Son sözlerim; NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ve NE MUTLU ATATÜRK’ÜMÜZÜ SEVENLERE!Türkiye diplomasisi adına çok yanlış bir davranış


Birleşmiş Milletlerde Ukrayna savaşı nedeni ile yapılan genel kurul toplantısında Rusya’nın tazminat ödemesi kararı çıktı. Türkiye de bu oylamada ABD’nin yanında yer aldı. Karara 193 ülkeden 94’ü destek verirken 14 ülke karşı oy kullandı 74 ülke çekimser kaldı.

Türkiye karara olumlu oy verirken Çin, Suriye, İran karşı oy kullandı. Suudi Arabistan, BAE çekimser oy kullandı.

✔ Bu karara Rusya’nın BM temsilcisi Vasily Nebenzya bu karara destek verenleri “Bu kararın kendilerine karşı bumerang gibi sonuçlanacağını bilmeleri gerekir.” dedi. Rus senatör Konstantin Kosaçev ise karara destek veren ülkelerden ABD uyduları ve NATO uyduları olarak söz etti!!!

Şimdi Rusya’nın tüm dünyada dışlanmasına karşın Türkiye’yi enerji merkezi yapmak ve Rus turistlerin tatillerini ülkemizde geçirmelerini önerdiği bir süreçte Türk diplomasisi adına talihsiz bir olay olarak görüyorum… Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi


Mısır’ın Şarm el Şeyh şehrinde yapılan Birleşmiş Milletler iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi 27 taraflar konferansına pek çok lider ve pek çok bilim insanı ve uzman katıldı. Türkiye’den iktidar tarafından katılanların herhangi bir konuşma yapıp yapmadığını öğrenemedim. Oysa İklim değişikliği ve ona bağlı gıda krizi ve aşırı hava olayları dünya için olduğu kadar ülkemiz için de büyük tehlikeler içerirken keşke Ülkemiz bu toplantıya çok önem verseydi, diye düşünüyorum…

Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız bu toplantının açılışına katılmalıydı. Ana Muhalefet partisi ise bu toplantıya Su Politikaları Derneği başkanı Sayın Dursun Yıldız’ı (ki kendisi CHP’ye yakın bir kişidir) ve iklim bilimci Sayın Doğan Yaşar’ın katılmasını sağlamalıydı, diye düşünüyorum…

ABD temsilciler meclisi başkanı Türk düşmanı Pelosi ile Mısır devlet başkanı Sisi’nin fotoğrafları basında yer aldı…

-Bundan sonraki ilkyazım tamamen iklim krizi, aşırı hava olayları ve ülkemizdeki kuraklığın hangi tehlikeli düzeye ulaştığı olacaktır-

Endonezya’da Yapılan G20 Toplantısı, Bu Toplantıda Öne Çıkan Konular
a) Rus lideri Putin Herzon bölgesindeki gelişmeler nedeni ile katılmayacağını açıkladı. Toplantıda Rusya’yı Dışişleri Bakanı Lavrov temsil edecek.

b) Türkiye öteden beri G20 toplantılarında en üst düzeyde temsil ediliyor. Türkiye’nin Avrasya coğrafyasına ilgisini özellikle Çin devletinin yüzyılımızın en büyük en görkemli projesi olan “Bir kuşak bir yol” projesinin ülkemiz için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. (Bu arada siyasete, uluslararası siyasete ilgi duyanlara Sayın Mehmet Ali Güller’in “Bir kuşak bir yol Avrasya” seçeneği kitabını okumalarını öneririm❗❗❗)

c) Sayın Erdoğan’ın basın toplantısında çok katılımcı olduğunu TV’lerden izledim.

d) Bu toplantının en önemli görüşmesi ABD başkanı Biden ile Çin lideri Şi Cinping arasında oldu. Bu toplantıya Çin lideri Şi kısa bir süre önce Çin komünist partisinin kongresinden güçlenerek çıkması sonucu “Mucizeler yaratacağız” sloganı ile çıktı. ABD lideri Biden de Senato çoğunluğunu kazanmasının Zaferi ile (!!!) katıldı. Toplantıda öne çıkan başlıklar; Biden, Çin ile kesinlikle soğuk savaş yaşanmayacağını ifade etti. Biden ayrıca “Tek Çin devletini tanıyoruz.” dese de, “Tayvan bizden destek ister ise ABD ordusu yardım edebilir.” dedi. Üç saat süren bu konuşma dünya barışına katkı sunar diye yorumluyorum…

e) Bugün dünya nüfusu 8 milyar oldu ve uzmanlar yine de başta Hindistan, Çin ve Afrika ülkelerinde nüfusun artma eğiliminden söz ediyorlar. İklim krizi, suya erişim krizi ve önlenemeyen göçler ve tüm dünyayı etkileyecek gıda krizinin çözümsüzlüğünün sıkıntılarını yaşayacağız.

 

Orhan Ayber

19 Mayıs’ta Atatürk’ümüzün İzinde Tam Bağımsızlık İlkesi

Siz de fikrinizi söyleyin!