Altılı masayı oluşturan altı partinin ortak paylaştığı metinler, Ülkelerine ihanet edenlerin sonu, NATO ve Türkiye, Rusya – ABD + NATO + AB Savaşı…

Bugünkü yazımda ülkemizi ilgilendiren, gerek iç siyasetimizdeki, gerekse dış siyasetimizdeki gelişmeleri yazmaya ve yorumlamaya gayret edeceğim.

Ülkemizin gündemindeki en önemli gelişme: Altılı masayı oluşturan altı partinin ortak paylaştığı metinler:

Bu metinlerin tamamı (https://media.chp.org.tr/yayinlar/files/2023/1/30/51fb98b4-caa9-40a0-8788-f1e5634f2fea.pdf )274 sayfa olduğu söylense de ben basında yer alan özetlere baktım; ilk izlenimim ise şu; Altı parti başkanı arasında bir uyum değil tam tersine bir güvensizlik olduğunu düşünüyorum!!! Bugün ülkemizin en büyük sorunu olan laik düzenin savunulmasını beklerdim… Tüm tarikat ve cemaatlerin koşulsuz kapatılacağını Kemalist devrimlerin yeniden uygulamaya konulacağını söyleyebilselerdi!!!

Önümüzdeki seçimleri; ülkemizdeki kontrol edilemeyen hayat pahalılığı, işsizlik nedeniyle Millet İttifakı adayı kazanabilir. Ancak ülkemizin ekonomisinin düzelmesi uzun yıllar sürecek… Şimdi ülkemizin dış siyaset sorunlarından söz etmeliyim.

Ülkelerine ihanet edenlerin sonu

Latin Amerika’da sosyalist Lula tüm güney Amerika’da çok etkili oluyor. Bu arada ülkesinden kaçan Bolsonaro (ülkesine ihanet ederek) kaçtığı ABD’ye sığındı, ancak ABD için son kullanma tarihi geçmiş. Talep gelirse kendisini Brezilya’ya iade edebiliriz dendi!!!

Ülkelerine ihanet edenlerin sonu budur.

NATO ve Türkiye

Beyazsaray eski ulusal güvenlik danışmanı Bolton Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiğini ifade ederken “Gerekirse NATO’yu feshedelim yeniden kuralım” dedi.

Aslında NATO ABD’nin bir savaş makinesidir; Türkiye’nin NATO üyeliğinden hiçbir çıkarı yoktur ABD’yi böyle zahmete sokmayalım en iyisi biz hiçbir çıkarımız olmayan bu kuruluştan çıkalım. Böylece büyük önderimiz ATATÜRK’ün “Ulusal güvenliğimiz tehlikede değil ise savaşlar bir cinayettir.” sözünü hatırlatmak isterim.

Rusya ABD + NATO + AB Savaşı

Bu savaşı, Rusya karşısında Ukrayna ve ona destek veren güçlerin kazanma şansı hemen hemen hiç yok. Aslında bu gerçeği kendileri de biliyor… Fakat, belki Rusya ekonomisine zarar veririz diye sürdürmeleri tam bir ahlaksızlık!!!

Avrupa ülkeleri de iki gün önce Ukrayna’ya tam desteklerini ifade ettiler ve tank desteklerini sürdüreceklerini söylediler.

Not: Sözde dost ve NATO üyesi Türkiye’ye satmadıkları silahları savaş halindeki ülkelere satabiliyorlar.

Zelenski birkaç gün önce bu savaştan dolayı ülkesinin bir trilyon dolar zarar gördüğünü söyledi, ama silah tacirleri savaşın devam etmesi için bu desteği yapacaklar…

Son mesajım; Rusya’nın Sibirya topraklarındaki doğal gaz, uranyum, nadir mineraller bakımından tüm Amerika, Avrupa, ve Afrika ülkelerinden daha fazla zenginliğe sahip; yani Rus ekonomisini çökertmeleri mümkün olmayacaktır!!!

Orhan Ayber

Not: Fotoğraf Sayın Osman Akbaşak’ın düzenlemesidir. Editör olarak kendisini tebrik ediyorum İlkay. 

2 thoughts on “Altılı masayı oluşturan altı partinin ortak paylaştığı metinler, Ülkelerine ihanet edenlerin sonu, NATO ve Türkiye, Rusya – ABD + NATO + AB Savaşı…

  1. Altılı masa tam bir tezat masası. 1-Solcumsu Chp. 2-İyi parti, Mhp de yetiişenler. 3-Şeriat yanlısı üç parti. 4-Yolunu bulamamış Dp. Umarım ki başarılı olurlar. Her an çatlak olabilir. İyi partinin biraz minneti borcu var. Chp nin milletvekili desteği. Dağılırlarsa ülke için çok kötü olur. Bir dahada toparlanmamız çok zor olur. Aslında tam demokrasi olmasada, orta asya Türk cum. lerinle ilişkilerimizi arttırmalıyız. Türk devletleri birliği kurulursa, uzun vade de başarılı ve güçlü bir pakt oluşur.

Siz de fikrinizi söyleyin!