Ali Kemal’in Oğlu ve Cumhuriyet Nedir?

Bu bir twitter bilgiseli idi. Twitter’da okumak isterseniz, buyurun tıklayın

Babadan oğula geçişi, Cumhuriyet’in kaldırması.

“Babası şunu etti.” diyerek tartışanlara kendi tarihlerini belletmek gerek. Şöyle ki:

Çizdi “Olumsuz” ibaresinin üstünü, “Olumlu” yazdı, çizdi “Muvafık değildir” kelimesini, “Muvafakat ediyorum.” yazdı. #ismetinönü

Ve dedi ki:

“Devlet kin tutmaz, yakışmaz, biz bu Cumhuriyeti kanla kurduk ama, insanla büyüteceğiz”

“Ben bunu Gazi’den öğrendim” diye de ilave etti. Vakti zamanında şöyle devam etmiştim yukarıdaki yazıya: Üniversitelerin kapanmasından tasfiye edilen hakimlerden savcılara, astsubaydan-orgenerallere kadar kendi gücümüzden kaybediyoruz. Kısacası: “Birbirimizi yiyoruz.” Bunların başımıza neden geldiğini fark etmemiz çok önemli: Artık taraf değil, adam olmamız gerekli. Artık hak edenin hakkını yemememiz, artık bizden-onlardan değil, “Bunu hak etti, hakkını yedirmeyelim.” diyebilmemiz gerekli.

Yoksa hepimiz bu güzel ülkenin altında kalacağız…

Görüyorum ki değişen bir şey yok; hala haksızlık için sebep üretebiliyoruz. Oysa cumhuriyet nedir, kuranlar kimdir ve hayat algıları nasıldır soruları hayatidir.

Bu topraklarda kurulan cumhuriyet inceydi, dikkatliydi, insancıldı ve adildi. Son kırk yıldaki değişim bizi kendimizden uzağa sürükledi; ne Cumhuriyet’i ne de kuranların dünyaya bakışını bilmiyoruz. Slogan ve gardrop Atatürk’ü biliniyor evet lakin dünyanın savaşından sonraki birikimi, her şeyi gören neslin hassasiyetlerini, bizler için neler düşünüp yaptıklarını anlamıyoruz.

Babası yüzünden #tunçsoyer’e saldırmak terbiyesizliktir evet ama milliyetçiyim derken tarihini, bu devletin asaletini unutmak daha da acıdır. Saltanatı yıktık; tesadüf değildir. Babadan oğula geçiş de böyledir, meraklısı olsa da tepecek ve bünye aslına dönecektir.

Daha çok okumalı, aslımızı ve neslimizi yakından tanımalıyız.

İlave ve kaynak bilgisi: Bir çok yerde zikredilmiştir olsa da yukarıdaki hatıratı, Turgut Özakman eserlerinden birinde okumuştum.

Özgün olarak Twitter bilgiseli olan bu yazıyı, burada bulabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!