Kız Çocukları Neden Okumalı?

11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü

Dikkat! Yazının başından uyarmalıyım. Bu yazı Atatürk’ün yolunu kendine yol edinmiş, açtığı yolu takip edenler için yazılmıştır.

Okumak, ilerlemek, eşit haklara sahip olmak, adil olmak gibi ülküleriniz yoksa zaten el etek öpmeyi normal görüyor iseniz; Kendinizi, şeyhlerin ya da yöneticilerin sizden üstün olduğuna inandırmışsanız; onların doğrularını kendi doğrularınız zannediyor iseniz, kız çocukları da sizler için ikinci, üçüncü hatta sonuncu sınıf vatandaş, demektir. İnsanların sınıflandırılmasını kabul etmek, bu anlama gelmez mi? Dünyaya geldiğiniz konumu kendiniz seçemediğinize göre bu sıralamayı neye dayanarak yapmaktasınız? Siz sözlerinizle bunu kabul etmeseniz de zihninizin karanlık yerleri kız çocuklarını hep dört duvar içinde bırakmak istemektedir.

Kız çocuklarını ”korumak” yalanı altında onların eğitim eşitliğinden yararlanmasına engel olunması sizin için çokta sorun değildir. Ya da bir kız çocuğunun 18 yaşından sonra kendi ayakları üzerinde durma çabasını, tabularla toplumsal kınama mekanizmalarınızla sekteye uğratılması, sizi rahatsız etmiyor, olmalıdır?

Evliliği kariyer zanneden kız çocuklarının evlenmeMe haklarının olduğunu düşünmelerine fırsat vermeden evlendirme planlarınız, ”gözü açılmamış kız” kavramını topluma güzel bir meziyet olarak sokuşturma çabalarınızın nedenlerini hiç sorguladınız mı?

Çocuklarınızı evlendirilirken; kızlarınıza takılacak altın sayısı, alınacak eşyaların kapitalizmdeki karşılığı sizin algınızda değişiklik yaratıyor ise kız çocukları sizler için köleden farksız değiller midir? ”Normallerinizi” sorgulamaktan çok uzak zihinleriniz kız çocuklarının önünde her zaman engeldir…  Lütfen kız çocuklarına gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz… Onların dünyaya gelişine aracılık etmiş olmanız kız çocuklarınızı sizin istediğiniz şekilde yaşamaya zorlama hakkını size veriyor mu? Kendi yollarını kendi tercihlerini yapma hakları yok mu?

Baştan da uyardığım gibi kız çocuklarına yaptığınız zulmün farkında değilseniz, bu yazıyı okumayı bırakınız lütfen… Benim sorgulamaya uzak zihinlere kapılarım çoktan kapandı. Kutsal kitabımda ”Zaman Hırsızlığı” en büyük günah!

Atatürk’ün yolundaki kadınlar yani bizler güçlü olmak için çabalamayız zaten güçlü duruşumuz doğal halimizdir! Her adımımızı bilimin ışığında atmaktan başka bir doğrumuz yoktur.

Biz Atatürk kadınları, zihinlerimize ”birey” olduğumuz fikri yerleştiğinden beri kendi sorumluluklarımızı kendimiz almış, her gün yenilikler peşinde koşan, öğrenmeye ve üretmeye aç nesilleriz. Bize yol arkadaşı olmayı becerebilen öngörülü, akılcı, eşitliği kanıksayabilmiş erkeklerle bir arada ilerlemeyi tercih ederiz.

Cemaat lideri, kanat önderi, dediğiniz insanların, kız çocuklarını evlere kapatma sevdalarına, kuran kurslarında anlamadıkları bir dilde din eğitimine şiddetle karşı çıkmamamızın sebebi sadece kadınları korumak değil erkeklerinde bu biat kültürünün altında ezilmesini istemediğimiz içindir. Bu insani hak, değil midir? Aile denilen kurumun sadece erkeğin yönetiminde olması yalnız kadınları değil erkekleri de gereğinden fazla yıprattığını görmüyor musunuz?

Bireylere doğasının dışında yükler yüklemenin ezici mutsuzluğunu fark etmek gerekir. Annem, eşim, kız kardeşim dedikleri kadınlara saygısı kalmadığını görmeniz gerekmez mi?

 “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır.

Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

Atatürk

Kız Çocukları Neden Okumalı?

Coğrafya kaderdir, sözünü yıkmak için okumak zorunda!

İnsan denilen, hayvanlar alemindeki ”düşünebilen” bir türün ilerleye bilmesi için okumak zorunda!

Tek yaşam alanımız olan dünyaya zarar vermeyi bırakabilmemiz için okumak zorunda!

Kendisine bir kez verilen yaşam hakkını en kaliteli ve mutlu geçirebilmesi için okumak zorunda!

Nefes alıp verdikleri için şükretmesini öğütleyen hırsızlara dur diyebilmek için okumak zorunda!

Başka bir bireyin sırtında yük olmamak için okumak zorunda!

Yüz yıllardır yerlerde sürünen Ak Ana’nın, Umay Ana’nın onurunu, gurunu kurtarmak için okumak zorunda!

Kimsenin kendisini cennet vaadi olarak erkeklere sunmasına izin vermemek için okumak zorunda!

Doğurma yetisinin ona verilmesinin verdiği gücü kıskanan kompleksi erkelerin köle olarak yaşamayı, yaşamak olarak görmelerine engel olmak için okumak zorunda!

“Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

Atatürk

Sizin kızlarınızın neden evlenmek yerine; uzaya gitmek, bilimsel çalışmalara, sanata, güzelliklere imza atmak gibi hayalleri olmasın?

Araştırmayı, öğrenmeyi, öğretmeyi, gittiği yere çiçekler açtırmayı hayal etmek yerine çorap çekmecesi düzenlemeyi planlamaktan öteye gidemesin?

Neden bir Sabiha Gökçen olmasın?

Çocukları kız ya da erkek ayırmadan eğitimde fırsat eşitliği için gecesini gündüzüne katan ve erkeklerin iktidar olduğunu zannettiği bu dünya düzeninde topuklu ayakkabılarına rağmen onca yolu aşan bir kadının gücünü kimse küçümsemeye kalkmasın, kadına güçsüz etiketini yapıştıranlar, sen yapamazsın, sen başaramazsın diye aşağı çekmeye çalışanlar; sabah işe gidip, akşam evini düzene koyup, çocuğuyla ve eşiyle ilgilenen Türk kadınına hak ettiği saygıyı göstermek ile kalmayıp ona yol arkadaşlığı etmeyi bilmeli…

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız”

Atatürk

 

Dilek

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/turban-tarihcesi/?amp=1

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/ataturk-ve-kadin-haklari-6/?amp=1

Kız Çocukları Neden Okumalı?” hakkında bir yorum

Siz de fikrinizi söyleyin!