Akıl Almaz Sorular

İnsan ırkının hareketini bize anlatan bilim insanları minyatür bakterilerden, deniz canlılarına, denizden karaya, karadan ağaca, ağaçtan tekrar karaya, dağa, dağdan ovaya, evlere, mahallelere, köylere, şehirlere diye yolculuk yaptığımızı anlatırlar.

Teist düşünceliler bunu inkâr eder,

Deist düşünceliler karışık,

Ateist düşünceliler kabul eder.

Bu düşünce burada biter. Dahası yok.

Fakat bu yolculuğu yapan insan ırkının kendisine takmış durumdayım. Farklı, değişik ve tuhaf yaratıklardır.

Örneğin, neden bende iki tane meme var? Erkeğim ve bir tane de değil, iki tane var. İçleri de boş! Ne işime yarıyor? Bazen, şiddetli grip olunca ağrılarım olduğuna göre, memelerim ölü değil, canlıdır, peki neden?

Neden vücudumun bazı yerlerinde kıl var, bazı yerlerinde yok? Saçımdaki kıl elektrik ile temas edince hissediyorum, o zaman bu kıl canlı mı oluyor? Canlı ise, neden kesiyoruz? Veya eskiden erkek ve kadının saçları yerlerde sürünüyor olmaz mıydı?

İnsanların kılları bu kadar uzuyorsa, ineklerin kılları neden yerlerde sürünmüyor?

Veya neden bir insanda kuyruk sokumu var? Nerede işime yarıyor? Belki bir bilim insanı değilim, belki doktor olsam bu kuyruk sokumunun faydalarını anlatı anlatı bitiremem, ama ben sıradan bir vatandaşım ve kuyruk sokumumun olmasını aklım almıyor…

Neden bende göbek var? Doğunca göbeğimi kesiyorlar… Bu göbek bende hiç olmasaydı, daha iyi değil miydi? Bu göbek deliği anne karnındayken açıksa, doğunca neden kapanıyor? Kapalıysa, neden ona gerek var? Kısacası, göbek ne işime yarıyor?

Neden bende tırnak var? Sürekli kesmek zorunda kalıyorum. Üstelik uzayınca çok fena zarar veriyor, rahatsız ediyor ve huzursuz oluyorum. Beni mutsuz eden organın bende ne işi var? Bu tırnak olmasa, parmaklarım daha mı dayanıksız olurdu? Peki, çorapsız gezmediğim, ayakkabısız gezmediğim ayaklarımdaki tırnaklarımın faydasını hiç göremiyorum. Onlar ne işime yarar?

Neden esmerim? Neden o da siyah? Diğeri neden beyaz? İnsanlar birbirini deriden bile üstün vasıflı diye ayırıyorken siyah (zenci) kardeşim bu şekilde yaratılmayı istemiş olabilir mi? Neden güneşe çıkamayan insan ırkı var? Onlar, dünya nimetlerinden yararlansa iyi olmaz mı?

Neden, ben dâhil, bazı insanların gözleri çekik? (Bu çekik göz bana göre aykırı veya çirkin veya yasa dışı veya anlamsız veya sonradan eklenmiş…
Neyse, insan yaratıldıktan sonra unutulunca sonradan konmuş gözler gibi montaj işte.)

Neden pigment eksiği gözler var? Adı üstünde “eksik!” İnsan eksiklikten mutlu olur mu?

Diyorum ki, bir insan yaratmak istesem; bütün bunları yok eder, sıfırdan ama bu defa daha mükemmel yaratırdım. Hâşâ! Dediğinizi duydum. Elbette hâşâ! Ben bu kadar büyük sorumluluğu üzerime alamam! İnsanların yarısı küfrediyor ise, yarısı isyan ediyor. Bu insanları şeytan anlamadı ki, ben anlayayım?

Aklımdaki deli soruları da zaten şeytan sordurdu. Bugünlerde tek arkadaşım şeytan kaldı. Beni terk etmeyen tek sadık dost!

Siz de fikrinizi söyleyin!