Uluslararası Gelişmelere Yorumlarım

Dünya Siyasetinin İki Bloğa Ayrılması ve Türkiye’nin Olması Gereken Yer

3 Haziran’da kaleme aldığım yazımda, iki kutuplu dünyayı yazmış ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda Avrasya cephesini önermiştim; bu yazıma tüm okurlarımın olumlu değerlendirmeleri için öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Bu yazımda ise, düşüncelerimdeki haklılığımı kanıtlayacak konulara değineceğim. Şimdilerde ülkemizde pek çok siyasetçi, yorumcu ve uzmanın Batı (yani ABD + NATO + kısmen bazı Avrupa ülkelerinden) cephesinden yana olduklarını gözlemliyorum.

Batı dediğimiz cephenin başında ABD emperyalizmi var; bu sebeple ABD‘nin hain yüzünü gösteren önemsediğim bazı konulardan söz etmeliyim.

M. Birol Güger‘in “Amerikan Saldırganlığı” başlıklı yazısından özetleyerek alıntı iletiyorum;

“Bundan tam 106 yıl önce dünyadan sessizce göçüp gitti Kongolu pigme Oto Benga… Beyaz adamın medeniyetleri yok etmek pahasına yürüttüğü kanlı savaşta Belçika Kralı Leopold’ün azgın orduları tarafından Afrika istila edilmiş, Oto bir köle tüccarına satılmış ve New York’taki bir hayvanat bahçesinde sergileniyordu!!! Bu tür davranışlar çok yaygınlaşmıştı böylece sömürgecilik meşrulaştırılıyordu(!!!) böylece batı medeniyetinin üstünlüğü kanıtlanıyordu.”

(…)”ABD İngiltere’den bağımsızlığını ilan ettiği 1776’dan bu yana 246 yılın 228’ini savaşarak geçirdi, ekonomik ve askeri gücünü kesintisiz biçimde sömürü ve tahakküm için kullandı ve bunu iyi huylu emperyalizm olarak savunuyorlardı.”

Yazının tamamını okumanızı öneriyorum ve yine hayvanat bahçesindeki iki küçük kızın yanında kafesteki zenci çocuğun görüntüleri insanların vicdanını sızlatırken, ABD’nin neden Afrika’yı sonsuza kadar kaybettiğini anlıyoruz…

Bir başka Batı ve NATO ülkesi olan Norveç‘in başkenti Oslo’da yapılan bir forumda Rusya lideri Putin‘in, Suriye lideri Esad‘ın, Çin lideri Şi Cinping Maduro‘nun, Kuzey Kore lideri Kim ve bir NATO ülkesi olan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan resimleri yere konuldu ve izleyiciler tarafından çiğnendi!!!

Not: Zorunlu açıklama bazı çevreler ismi çiğnenen kişiler arasında sayın cumhurbaşkanımızın da çok ağır ifadelerle suçlanmasını normal görmelerini kabul etmiyorum ve bu çok çirkin ifadelerle yapılan bu hakaretleri Türkiye’ye yapılmış olarak yorumluyorum. Bu arada Ukrayna dışişleri bakanı Kuleba da bu forumu düzenleyenlere teşekkürlerini sundu. Kuleba senin ülkene yıllarca sahip çıkan kişi Erdoğan değil miydi; nankörlüğün bu kadarı da olmaz!!!

***

Türkiye için 2022 Avrupa parlamentosu raporu kabul edildi!

Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konuları değerlendirildi; bu alanda gelişmeler olmadan Avrupa birliğine üyelik müzakerelerinin yeniden başlama şansı olmadığı yazıldı! Buraya kadar pek itirazım yok diyelim ancak, daha sonra Türkiye’nin Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılması gerektiği ve Rus oligarklara sığınak olmaması istendi. İşte bu olmadı(!) siz halen ABD ağzıyla mı rapor yazıyorsunuz(?) ve sizler hiçbir bağımsız ülkeye Rusya ile yaptırımlar konusunda baskı yapamazsınız; yakında Rus kültürüne karşı yaptığınız çağımıza yakışmayan davranışlardan utanacağınız günler gelecek…

***

Avrupa ülkelerindeki gelişmeler;

İngiltere başbakanı Boris Johnson çok zor güven oyu aldı: 148’e 211 oyla kazandı…

Almanya, Türkiye’den esirgediği silahları hem Ukrayna’ya hem de Yunanistan’a satıyor yani, özetle Avrupa’da artık yeni liderler yetişmiyor ve artık güçlü bir Avrupa birliğinden söz edemeyiz!!! Birkaç gün öncesine kadar Ukrayna lideri Zelenski’ye sürekli silah vererek (ki bu savaşta yeni gelişmiş silahlar deneniyor ve ABD’nin en güçlü lobisi olan silah sanayisi nemalanır iken) birden hiçbir Avrupalı müttefikine sormadan, Ukrayna devlet başkanına Rusya’ya bir miktar toprak ver kurtul dedi, yani bugüne kadar dayan arkandayım dediği Ukrayna, harap olduktan sonra!!! Daha önceleri aynı davranışı Gürcistan’a da yapmıştı. Hatta yıllar önce Küba’daki üslere karşılık Türkiye’ye sormadan, ülkemizdeki Füze sistemini kaldırmıştı; yani açıkça ABD müttefikliğine asla güven olmaz…

***

Avrasya coğrafyasında yeni bir dünya düzeni oluşmalı.

Afganistan’ın yeraltı zenginliği yaklaşık bir trilyon dolar tahmin ediliyor ve bu ülkede Taliban adında zorba bir iktidar var. Kadınlara burka giymeleri mecburiyeti getirdi, bu yaşam yüzyılımıza yakışmıyor… Erkekleri ise dünyanın her tarafına dağılmış, pek çoğu ülkemizde yanlarında uyuşturucular (ki ülkemiz gençleri uyuşturucu tuzağında ancak bu ayrı bir yazı konusu)…

Çin devlet başkanı Şi Cinping, gelin yeni bir dünyaya öncülük yapın; yanınıza Rusya’yı, Pakistan’ı ve hatta gerekir ise Hindistan’ı da alın ve bu çağ dışı Taliban yönetimine son verin. Oradaki baskılara boyun eğen, ezilen kadınları bu çağımıza yakışmayan yönetimden kurtarabilirsiniz. Yoksa sizin de ABD emperyalizminden farkınız olmaz.

Dünyanın tüm yeraltı kaynakları Küresel Dünya Barışı için kullanılmalıdır…

Orhan Ayber

Siz de fikrinizi söyleyin!