Helalleşme

Değerli Dostlar,

Kemalist Akademisyen Suay KARAMAN’ın Sosyal Medyada “Azim ve Karar Sitesi”nde yayınlanan “Helalleşme” başlıklı makalesinden bir bölümünü aşağıda bilgi ve görüşlerinize sunuyorum.

Yılmaz Dikbaş
17 Kasım 2012, Çarşamba
0532 233 31 52

13 Kasım günü Yeni CHP genel başkanı da sosyal medya hesabından paylaşım yaparak şöyle seslendi:

“Ben ömrümde, ülkemizde nefreti ve sevgiyi gördüm. Artık sevgi kazansın istiyorum. Ülkemizin iyileşmeye, helalleşmeye ihtiyacı var. Helalleşmek geçmişi değiştirmez ama geleceğimizi kurtarır. Geçmişte partimizin de hataları oldu; helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım.”

Helal, yasalardan çok, dinsel kurallara ve geleneklere uygun demektir, İslamiyet’te dinen yasaklanmamış, haram olmayan, meşru anlamına gelmektedir. Helal etmek, Tanrı’yı tanık tutarak bir şeyi bağışlamak anlamındadır. Şimdi bu helalleşme nereden çıktı denebilir?

Laikliğin tehlikede olmadığını söyleyen Dersimli Kemal, Atatürk’ü tartışmaya açarak, devrimler nedeniyle çıkarlarını yitiren ve kapatılan tekke, zaviye, tarikat, cemaat, mensuplarından, medrese tutkunlarından, Seyit Rıza yandaşlarından helalleşme adı altında özür dilemek istiyor. Helalleşme karşı devrimcilerle anlaşmak demektir. Bu da emperyalizmin yeni oyunudur. Bunlar CIA eski Ankara istasyon şefi Graham Fuller’in ‘Yeni Türkiye Cumhuriyeti’ adlı kitabında satır aralarında bulunmaktadır.

SUAY KARAMAN
15 Kasım 2021, Pazartesi

One thought on “Helalleşme

Siz de fikrinizi söyleyin!