Cumhuriyet Bayramı…

Cumhuriyet Bayramı…

Bugünkü yazıma büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün şu çok anlamlı sözlerinden esinlenerek başlıyorum:

“Umutsuz durum yoktur umudunu yitirmiş kişiler vardır.”

En büyük bayramımız Cumhuriyet Bayramımıza sayılı günler kala yerli yabancı kişiler tarafından ülkem için umut dolu görüşleri yazmaya çalışacağım…

1) ABD Kongresi Başkanı Bayan Pelosi; “Ben huzurunuzda Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ü saygıyla anmak isterim. Kadınların eşit haklara sahip olmasını ve kız çocuklarının eğitimini batı ülkelerinden çok daha önce genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri arasına koyduğu için kendisine minnettarız.” dedi.

2) ABD kongresi üyeleri Steve Cohen ve Alex Mooney temsilciler meclisinde Türkiye Cumhuriyetinin 98. Kuruluş yıldönümünü kutlayan bir karar tasarısı sundu; tasarıda “Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK için modern Türkiye’nin vizyoner lideri” ifadesini kullandı.

3) Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan; “Gençler Atatürk’ün işaret ettiği gibi fikri, vicdanı, irfanı hür olun.” dedi.

4) TÜSİAD başkanı “Simone Kaslowski “Cumhuriyet’in temel harcını laiklik oluşturur, laiklik din ve vicdan özgürlüğünün güvencesidir.” diyerek konuşmasına şöyle devam ediyor: “Laikliği özümsememiş toplumlarda eşit vatandaşlık kavramı asla yerleşemez.” Bir önemli tespit ise şöyle: “İstanbul sözleşmesinden çıkış kabul edilemez.” Son olarak gençlerimizin başka ülkelerde iş aramalarını eleştiriyor!!!

5) Türkiye Cumhuriyeti bugünlerde tam bir yol ayırımında; Ya Çorum Valisi’nin İskilipli Atıf Meydanı kurma cüreti gösteren, Atamızın heykellerine alçakça saldıran hainlerin ve İslamiyet’ten sapmış tarikatların güdümündeki bir ülke olup dünyadaki saygınlığını yitirecek ya da büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ün aydınlığında dünyanın en saygın ülkesi olacağız…

6) En büyük bayramımız Cumhuriyet bayramımıza sadece iki gün kaldı ben bu nedenle yazımın bundan sonraki bölümünü Atamızın “En büyük bayramdır kutlu olsun.” diye ifade ettiği bayramdan söz etmek istiyorum.

a) Ey yükselen nesil “İstiklal sizsiniz cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

b) Türk milletinin karakterine ve adaletine en uygun idare “Cumhuriyet” idaresidir.

c) Hürriyet olmayan bir memlekette ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.

d) Dünyada medeniyet için, hayat için başarı için en hakiki mürşit bilimdir, fendir.

Atamızın dış ilişkiler ile ilgili görüşleri:

Komşuları ile ve bütün devletler ile iyi geçinmek Türkiye siyasetinin esasıdır. (Hüner Tuncer’in Atatürk döneminde Türk Dış Politikası kitabından.)

Atatürk’ün dış politika ilkeleri; Gerçekçilik, taktikte ustalık, diyaloğa açık olmak, dünü, bugünü ve yarını başarılı kavrayış, güvenilirlik, tam bağımsızlık, barışçı dış politika…

Ve YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ

Not: Bu ilke 21. yüzyılda dünyanın en çok gereksinim duyduğu bir ilkedir…


Orhan Ayber 

Siz de fikrinizi söyleyin!