CHP genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun 2. yüzyıl projesi. 6 Aralık; Türk kadını, haklarının en büyük ödülünü aldı…

CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun 2. yüzyıl projesi.


Bu projeye hiç olumlu bakmıyorum. Şimdi hangi nedenler ile bu projeyi eleştiriyorum görüşlerimi sıralamak istiyorum.

1) Büyük çoğunluğu ABD’deki bilim insanlarının oluşturduğu danışmanlar; Kendi ülkelerinde çok başarılı olabilirler… Ancak hem ABD’nin saygın üniversitelerinde görev yapacaksın hem de ABD’nin küresel çıkarlarında bağımsız davranacaksın, buna inanmıyorum.

2) Ancak şunu ifade etmeliyim, ben uzun yıllar görev yaptığım Manisa’da Cumhuriyet Halk Partisinin milletvekili adayı oldum. Bugün her ne kadar CHP’nin görüşlerini onaylamasam bile onların heyecanlarına ve beklentilerine engel olmayı düşünmüyorum.

3) Sayın Kılıçdaroğlu Önce ABD sonra İngiltere ve şimdi de Almanya’ya gidecekmiş (!) Bunlar hepsi Emperyalist ülkeler…

Rusya lideri Putin son günlerde ülkemizi bir enerji merkezi yapmak önerisi getirdi. Ülkemizdeki en büyük turist yoğunluğu Rus turistler. Ayrıca Rusya’nın en büyük korkusu ana muhalefet partisinin ABD hayranlığı nedeni ile Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ı desteklemesini ciddiye almalısınız.

4) Geçtiğimiz günlerde Mısır’da yapılan “İklim krizi ve buna bağlı aşırı hava olayları” toplantısına katılmadınız. Oysa orada özellikle iklim krizinin bedelini çoğunlukla yoksul ülkelerin ödediği ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıya CHP olarak katılmayı düşünmediniz bile…

5) Çin’in Ulusal kongresinden haberiniz oldu mu? Çin devletinin büyük kongresinde alınan kararları daha önce yazmıştım bir kez daha yinelemek isterim. Bugün Çin üniversiteleri ABD ve İngiliz üniversitelerini çoktan geçmiş durumda ayrıca başarılarını diğer ülkeler ile paylaşıyorlar.

6) BRICS ülkeleri ile yapılan çalışmalara ilgi duyuyor musunuz?

7) Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Türk Devletleri Teşkilatı’nın Semerkant’ta yapılan toplantısında diyalog ortağı olarak kabul edilmesi ABD tarafından olumlu karşılanmadı. ABD Senato Dış İlişkiler Başkanı Menendez (tam bir Türk düşmanı) Kuzey Kıbrıs Türk devletini tanımadığını söyledi ve “Türk askeri Kıbrıs’tan çekilmelidir.” dedi.

Şimdi soruyorum, sizler Türkiye’nin muhalefet partileri; yine de ABD’den ülkemize bir hayır geleceğine inanıyor musunuz?

Son sözlerim şu olsun; İster parti olsun, isterse olmasın bu ülkede KEMALİZM ilkesi var oldukça asla umutsuzluk olmaz!!!6 Aralık, Türk kadını, haklarının en büyük ödülünü aldı.


Başbakan İsmet İnönü “Yüce saylavlar (milletvekilleri): kadınların saylav seçmek ve saylav seçilmek hakkına sahip olmaları için teklif sunuyorum.” dedi.

Prof. Dr. Necla Arat (Kadın Araştırmaları Derneği Başkanı) “5 Aralık 1934, Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme haklarının verilişinin bu yıl 88. yıldönümü… O yıl 18 Türk kadını yüce meclisimizde milletimizin vekili olarak görev yapıyor ve Sayın Necla Arat; Kadınlarımız 2023’te kurulacak ilk meclisten Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlaşma devrimini tamamlama ödevini üstlenmesini bekliyorum.” dedi.

Ancak benim bu meclisten hiç umudum yok neden mi? Ben bu yazımı yazarken televizyonda Meclisteki kavgayı izledim… Bir milletvekili hastaneye kaldırıldı şimdilik yoğun bakında olduğunu öğreniyoruz!!!

 

Orhan Ayber

Acil İhtiyacımız, “Bilim Merkezi/Merkezleri”

Siz de fikrinizi söyleyin!