Babalar Da Birer Kuştur

Babalar da Birer Kuştur, Nilgün Sezeralp‘ın babası Ruşen Hakkı ile ilgili anılarından oluşan kitabı.

Dün geçti elime… Eve yorgun gelmiştim. Hemen okumak istediğim halde yapamadım. Neyse ki gecenin belli bir saatinde uyanarak başladım okumaya. Kitabın tamamını henüz bitiremedim. Ama elden bırakılacak gibi değil.

Ruşen Hakkı’ının yakını olmak, onun dostu olmak ve kızı Nilgün Sezeralp’la ana ayrı baba ayrı kardeş olmak da kitaba olan ilgimi iyice kamçıladı kuşkusuz. Akşamı bulmaz kitap biter. Belki döner döner yine okurum.

Kitapta tespit ettiğim şeyler:

1- Duygu bir duyarlılıkla bütünleşince estetik bir hal kazanıyor. Bu yanıyla anılar bağlamında kaleme alınan Nilgün Sezeralp’ın Babalar da Birer Kuştur adlı kitabı salt duygulardan, yaşanmışlıklardan oluşan bir kitap değil, bir edebi formdur.

2- Kitap, zamana kazı yapıp Ruşen Hakkı’yı yeniden bilmeye ve bizleri onun şiirlerine, öykü, roman ve anılarına yeniden yönlendirmektedir. Ki kitap da en başarılı bulduğum yandır.

3- Dil sıcak, sağlam ve yakalayıcıdır. Sanki bu kitabı oluşturmak için bir sözlük vardır ve Ruşen Hakkı o sözlükteki sözcüklerden yeni baştan ama daha yakından görünür hale gelmiştir.

4- Her şeyin alınıp satıldığı, metaya dönüştüğü-dönüştürüldüğü günümüzde insanın sığınacağı sevgi limanları olmadan yaşamanın yaşam sayılamayacağı duygusu bir gerçeklik içinde örülmüştür.

5- Ruşen Hakkı’nın has şiirlerine de yer verilmiş kitapta. Bir an Ruşen Hakkı ile buluştuğunuzu düşünüyorsunuz.

6- Kitapta bu saydıklarımdan daha fazlası var. Ki okurun duyarlılıklarına bırakılmış.

Gel de insana ve nisana inanma.

Sağ ol Nilgün Sezeralp… Çok sağ ol. Emeğine, kalemine, sevgine sağlık.

Hayrettin Geçkin

Siz de fikrinizi söyleyin!