AHLAKİ SORU ve SORUNLAR

Millet devleti yöneten hükümetin Ahlaki davranışların dışına çıkmamasını ister.

Hükümetin ahlaki davranışlar dışına çıkması her zaman Millet’e cereme yükler.

Dolar ABD’nin tekelidir Euro Avrupa’nın. Trafik sıkı izlenir, akışlar gözaltındadır. Bu bir örnek! Küresel Ekonomi hükümetlerin isteği doğrultusunda değil, Adalet doğrultusunda kurgulanmıştır. Karşılıksız her hareket kanun dışıdır. Kara paranın her türlüsü sıkı izlenir. Sahibi örgüt ise cezalandırılır, devlet yönetici ise, çıkara göre önüne dosya koyulur. Belgesiz işler söz ile yaptırılır!

Çıkar düşkünü aç gözlü ve birikimsiz hükümetler kötü kurgulara kolay alet olurlar. Millet’in isteği dışında Vatan’a doldurulan sığınmacılar konuya açık örnek! Karşılıklılık ilkesi orta yerde dururken söz alır yaparsın, kandırılırsın. İnandırıcılık belge ile olur. Söz verdiler, yardım edecekler der, ağlanıp durursun. İnadın sonun olur. Bak! Açık örnek; Saddam, Kaddafi, Trump!

Yola çıktıklarını yolda bulduklarınla değiştirirsen, yola çıktıkların sırtına kambur olur. Az gelir. Yolda bulduklarında yaptıkları ile kamburun olur. Önlem alayım dedikçe kamburun artar da artar. Her şey uçurum kıyısıdır artık, soluduğun hava afyonun olur. Kurduğunu sandığın Cennet Cehennem’in olur. Geriye bir tek Neşet Ertaş türküsü kalır dilinde; kendim ettim, kendim buldum…

Gelelim söz başına; Ahlak nedir; sözcük en dar anlam ile kültürel, dini, dünyevi ve felsefi anlamda doğru olmak, söylemek ve yapmak için kullanılır. İnsani ve Ademi onurun zirvesidir. Sözü Kindar – Tüccar birine söylesem yaşamının neresine denkler acep? Ahlak yaşamı güzellemek için Adaleti, eşitliği, özgürlüğü, varlığı ve yokluğu paylaşmaktır.

Yaşamını ahlaksız mecralarda geçirmiş olan Sedat Peker dilinin Omarta’sını acıcık açtı, milletin ufku suç görselinde açıldı! Elbette akıl kurgusu da açıldıkça açıldı. Mübarek sanki Nükler Füzyon, tetikledikçe tetikliyor, açıldıkça açıklıyor. Zuladan belge biriktirenler ne çalışıyordur be!

Daha Sedat Peker’e aklı başında söz eden kimse çıkmadı. Konuşan battı ya da hükümeti överek güvence aldı. Burhan Kuzu Sitokin Fırtınası’ndan rahmete kavuştuğunda Aliye Uzun’u merak etmiştim. O da kendince bir video çekip paylaştı Türk – İslam motifleri ile ve Erdoğan ile Soylu’nun başarılarını söyleyerek. Bu konuya ayrı bir yazı gerek!

Faşizm herkesin susmasını ister. Önce korkuyu tabanına yayar sonra da muhalefete yaymaya çalışır. Üst yapıda güvenlik ve adliye bu akara yönlendirilir. Göbbels’in sözüdür; Gazeteler piyanoya benzemelidir. Biz hangi sesi istersek onu vermelidir! Durum böyle olunca son 10 yıldır medya kıymet yitirdi.

Yeni değer sosyal medya. Muhalefetin süper akarı! Cumhur İttifakı bileşenleri ve akıl daneleri oraya da yasaklar zinciri düzenlemek istiyor. Sanırım akıllarına en yatkını ‘Singapur Modeli’ olacaktır. Demokrasi akarı içinde en ahlaksız yasa dizgesi Singapur Modelidir. İzleme takımının beğenmediği anda kaynağından paylaşımı kesmek!

Erbakan Hoca 1980 öncesi seçimlerde inanmış insanlara Cennetin anahtarını vaat ederdi inanmış insanlara. Ak Parti hükümetinde Peygamberimizin meziyetlerini Erdoğan’a ithaf eden meczuplarda türedi, mehdi – Mesih olduğunu söyleyenlerde! Az geldi, Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Kasım Gülpınar hızını alamayıp ‘Mahşer günü bize oy verdiğiniz için Allah sizden hesap sormayacak’, dedi, hem de seçim aracının üzerinden.

Hepimiz Pandemi Dönemini birlikte yaşadık. Hükümet 5 maskeyi makaraya dolarken, bakanlarının safsataları ile de baş etmek durumunda kaldık. Soylu gece kapanmanın olacağını söyleyince Millet marketlere koştu. Sağlık bakanı ne dediyse yalan çıktı. Son yalanı ‘yoğun bakımda yatanların %90’ı aşı olmayanlardır’. Allah’tan doğruyu söyleyecek cesareti olan kurumlar var da gerçek bilgiye ulaşıyoruz.

Ya şirketinden bakanlığa mal alan bakana ne diyeceğiz. Cemaat yurdunda tacize (tecavüze) uğrayan çocuklara ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakana ne diyeceğiz.

Dünyadaki bütün dinler ve sistemler insana ahlaklı olmayı söyler. Bu insanlara ahlaklı dersek toplum bize ne der. Konu hakkında örnek çok, söz çok, öteye gerek yok. Ahlaksız her konuda ve yerde ahlaksızdır. Evinde, işinde, çevresinde sürekli ahlaksızlık damgasını taşır.

Sevgili okur, demokrasiyi örseleyen duygusal yönetimler genelde ahlak dışı her şeye razı gelirler. Saklayarak, gizleyerek işler yaparlar. Açık örnek; hastaneler, köprüler, yollar, iha – siha – tiha kaça yapılıyor, verilen garantiler nasıl veriliyor ne vekil biliyor ne de halk biliyor. Soruların hepsi suskunluk içinde saklanıyor.

Ucube tek adam sistemini yangınlarda, ekonomide, dış politikada, sellerde, depremlerde gördük, çözüm değil. Bir kişiye biat Demokrasi de Ahlak değil.

Atanmış hiçbir bakan talimat almadan bir şey yapamadı. Yaşam içinde karşılaşılan sorunlar karşısında hepsinin sözü yalan oldu.

Açık örnek; hepimiz yaşam içinde Korona’yı, Eğitim’i, Ekonomi’yi yaşadık. Enerji çok ayrı bir felaket! Daha rahat, daha huzurlu bir ülke ve yaşam için sandık zamanı içimizde Vatan – Millet sevgisini taşıyarak mümkün olacaktır.

Bahattin Avcu

Siz de fikrinizi söyleyin!