21. Yüzyılda Sözde Uygar Dünya İçin Utanç Duyulacak Gerçekler ve Kadınlara Yapılan İnsanlık Dışı Davranışlar!

1) Afganistan gerçeği;

Afganistan’da Taliban denilen suç örgütünün ülkenin tamamına yakınını ve özellikle başkenti ele geçirmesi en son ulaşan haber.

Adeta yürüyerek hedeflerine ulaşan bu suç örgütünün en belirgin özelliği kadınlara yaptığı çağ dışı davranışlar. Şimdi ısrarla soruyorum? Kendilerini uygar ülkeler olarak gören ABD ne yapıyor?

Yetiştirdiği binlerce sözde asker silahlarını bırakıp kaçıyor (ve ne yazık ki bu korkaklardan bir bölümü ülkemize gelmekte.) Avrupa birliği ne yapıyor? Son olarak Almanya Taliban şeriat ilan ederse yardımı keseriz diyor…

Kadınlarına en ağır işkenceleri yapan kızların eğitimini yasaklayan bir örgüt zaten şeriat için çalışmıyor mu?..

Şimdi Rusya’ya soruyorum? Sayın Putin silahlı gücünüzle bütün dünyaya meydan okuyorsunuz… Sınırınızda 100 bin kişiyi geçmeyen ve kendi içinde de pek çok farklı yapı taşıyan bu örgütü bir kaç gün içinde çökertir bu küresel ayıptan dünyayı kurtarsanız olmaz mı?

Çin lideri Şi Cinping, “Bir kuşak bir yol” projesi ile dünyaya meydan okuyan ülkeniz istese Afganistan’ı kısa bir sürede kontrol altına alabilir…

Ve siz Pakistan ve Hindistan, nasıl oluyor da Taliban gibi çağ dışı bir örgüte yardım yapabiliyorsunuz. Son olarak şunu söylemeliyim 21. yüzyılın en büyük insanlık ayıbı Afganistan gerçeği…

Şimdi on binlerce Afgan genci eşlerini, çocuklarını Taliban’ın insafına bırakacak ve ülkesini terk edip ülkemize sığınacak ve Kabil havaalanını güvenliğini Türkiye üslenecek öyle mi?

Bu Afganlar hepsi ülkemizi terk edecek ve Türkiye bu ülkenin başkentinde herhangi bir görev asla üstlenmeyecektir.

Anlaşılması zor olan bir konu da Afganistan şu anda dünyanın en zengin kaynaklarına sahip bir ülke zenginliklerini şöyle sıralayabiliriz: dünyanın en büyük bakır rezervleri, demir, platin, altın, krom, uranyum, cıva, çinko, lityum emeral, rubi, safir, turkuaz, lapis ve pek çok nadir mineraller…

Şimdi sadece çocuklarını ve eşlerini orada bırakıp kaçanların bir de ülkelerinin zenginliklerini bırakıp kaçmaları garip değil mi?

2) Nijerya gerçeği;

21. yüzyılda insanlık ayıplarından bir başka örnek de Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri olan Nijerya da…

Bu ülkede 2002 yılında kurulan çağ dışı bir örgüt “Boko Haram” bölgesel dilde “Batı eğitimi günahtır.” anlamına geliyor.

Bu örgütün en bilinen eylemleri: kız öğrencileri, çocukları kaçırmak, kiliselerin yakılması gibi…

Nijerya petrol zengini bir ülkedir yaklaşık 100 yıl İngiltere sömürgesi olarak yaşamıştır. İngiltere bu ülkeden ayrılırken her zaman her yerde yaptığı gibi geriye çağ dışı bir örgüt bıraktı.

Gericilik daha sonra komşu ülkelere de sıçradı (Çad, Burkina Faso, Nijer gibi).

İngiltere daima sömürdüğü ülkelerden ayrılırken geriye bu tür gerici çağ dışı örgütler bırakır hatta birinci madde de söz ettiğim Afganistan’da yüz yıl önce neden olduğu istikrarsız yapı bugüne kadar gelmiştir.

İngiltere bu konularda ne kadar ustaysa da gerek Çanakkale Savaşlarında gerekse ülkemizin Kurtuluş savaşında öne sürdüğü Yunan orduları büyük önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün çelik iradesi karşısında kesin bir mağlubiyet yaşamış ve o gün dünya liderliğine veda ederek ufak bir ada devleti olmuştur.

Ben size 21. yüzyıla yakışmayan iki örnek sundum.

Bu ayıpları temizlemek için uluslararası ortak bir güç oluşturulmalı. Görev bu gücün olmalı… Son sözüm uygarlığın tek ve kesin ölçüsü kadınlara saygı olmalıdır.

Bu yazımla ülkemizdeki Afganistan tartışmalarına bir nokta koymak istiyorum, bir süre televizyon kanallarında yorumcular arasındaki kısır tartışmalara siyasi partiler arasındaki görüş farklılıklarına tanık olduk. Şimdi Afganistan’da iç savaş başladı.

Taliban ile ülkelerinin özgürlüklerimizden asla geri adım atmayacağız diyenler; (kadınlar arasında) savaşın simgeleri ise Taliban’ın İslam Emirliği Bayrağı var. Kadınların ellerinde ise Afganistan bayrakları…

Penşir vadisi şimdilik Taliban’a başkaldırdı bu iç savaşın tüm Afganistan’a yayılma potansiyeli var. Ben, kim kadınların özgürlüğünden yana ise onların yanındayım.

İç savaş bittikten sonra (tahminim kadınlar tarih boyunca savaşa girdilerse asla kaybetmezler!!!) bu coğrafyanın en zengin madenlerine sahip olan bu bölgede küresel güçlerin savaşı çıkacak diyorum…

Not: Ülkemiz siyasetinin bu savaşta Taliban cephesinde yer almamasını öneririm.

Son olarak şu düşüncemi paylaşacağım:

Ülkemizde de adı konmamış gizli örtülü bir savaş yaşanıyor. Bir tarafta batı emperyalist ülkelerin ılımlı İslam dayatmalarına kanmış çevreler, diğer tarafta tüm dünyanın saygı duyduğu kurucu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK…

Doğal olarak ülkemizin yolu Atamızın devrimleri ve onun en büyük mirası olan Kemalizm ve laik Türkiye olacaktır. OLMALIDIR.

Siz de fikrinizi söyleyin!