Yeşil Akım

  • Ağaç düşmanlarına karşı çokluğumuzu hissettirmek için,
  • Ağaç dikmemiz gerektiğini hatırlamak için,
  • Kesilen Ağaçlara yasımızı taze tutmak için,

  • Herkes her yazdığı mesajda, sosyal medya ağlarındaki tüm yorumlarında; lütfen her zaman her duyarlı vatandaş ‘Ağaç emojisi’ kullansın;

  • Yeşil akım olalım birlikte lütfen, tüm duyarlı vatandaşlar lütfen bu konuda duyarlı olalım! Bu biz halkın haykırışı olsun!.. Birlikten kuvvet doğar, ancak büyük bir protesto ile belki ses olabiliriz!..

Maalesef elimde daha fazla imkan olmadığı için bu fikir aklıma geldi, yarın bana piyango çıkma ihtimali de yok ki bir şeyler için söz verebileyim. Yine de elimden geldiğince toplum için çevreci olup yeşili korumak niyetindeyim. Silinen Misak-ı Milli sınırlarımıza rağmen, ki hala var olduğunu biliyorum. Bu sınırlarımız içindeki herşeye rağmen, Kuvayi Milliye ruhumsa hep dinç kaldı. “Her yer suç mahali” oldu ya, bu sebeple hepten yok olmak istiyorum! Hangi yana baksam enkaz var, hangi yana baksam acı hissediyorum, hangi haberi okusam kahır doluyorum. Ben ve benim gibiler muhalefete kefil olup oy vererek, yani güvenerek kendimizi çıkmaza soktuk. Gücü yeten gücünün yettiğine acı çektiren sadistlerle doldu Canım Memleketim. İsterdim ki, benden kullandığım fotoğrafa güvenerek burs isteyen çaresiz öğrencilerin yarasını sarayım, isterdim ki evsiz çocukları bağrıma sarıp sıcak yatağa yatırayım, isterdim ki hayvanalara zarar veren mahlukları kobay yapayım ve isterdim ki Canım Memleketime şu günlerde ihtiyacı olan fidanları, her boş bulduğum yere dikeyim (isteklerim bu yazdıklarımla da sınırlı değil)! Hayat bana, düşüncelerime ve ideolojime uygun fırsatlar sunmadı maalesef! Bu yüzden, bunca çaressizlik karşısında hepten yok olmak istiyorum!

Toprağı aşırı kullandık, iklim değişikliğini hayli hızla fark ediyoruz, ormansızlaşıyoruz her gün; birçok ağacın kesiminin önüne geçemiyoruz, plansız sulama ve plansız toprağın üzerini örtüyoruz (toprak bizi almadan biz toprağı yok ediyoruz). Nüfus artışı ve büyüyen küresel ekonomi de doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artırarak çölleşmeye doğru hayli sağlam adımları izliyoruz. Ülkemizin ihtiyacı olan ağaç kesimlerinden sonra ise, yeterli miktarda maalesef fidan da dikilmiyor.

Kentsel dönüşümün önündeki yeşil engel ormanlardır. Her alana duble yol, AVM, barok bir takım binalar ve daha onlarcasını yapmak için onlara ciddi sayıda kıyım yaparken, bizlere verdikleri zararı hiç düşünmüyorlar.

“Her çocuk bir fidan, bin fidan bir orman…”

Ormanlarımız artık imara kolaylıkla açılan, yazları özellikle tatil şehirlerinde yanan (ilginçtir ki özellikle tatil şehirlerinde güneş özellikle en iyi jeopolitik alanlardaki ormanlarımızı yakıyor), sonrasında çokça geciken itfaiye çabaları… Üzerine, yanan ağaçların yerine fidan dikilmeyip binaların dikilmesi. Onca haber ve duyduklarımızla biz halktan insanların da bu dönemde artan duyarlılığının da altını çizmek lazım, insanların ağlayarak yakınlarındaki o güzel manzaralı ormana ve kirlenecek havayı temizlemeyecek orman yerine dikilecek bir otel ile kapanacak toprağın yanı sıra, ormanın içinde yaşayamayacak ve hatta ölecek hayvanların hepsine birden ağlayarak el verir bu güzel insanlar; ayrıca bu güzel insanlar üzülerek yorulur hatta uyumaz! Çünkü, bilinçli bireylerdir. Bir toplumu birey oluşturur. Bireylerin öğrenim seviyesi toplumun ilerleme seviyesini belirler. Ekoloji dersini almayana doğa elbet yanıt verecektir. Ormanlarımız, imar alanı değil! Ağaçlarımız, sadece odun ham madesi üretiminde kullanılacak değersiz canlı değil. Nitekim okuduğumuz haberlerde kerestelerle ticari usulsüzlükleri hiçbir güç ise haklı gösteremez, çünkü etik değil.

Ülkenin en önde gelen sorunu olduğuna artık şüphe olmayan toprak erozyonu! Son zamanlarda artan depremlere ne demeli? Ağaçların köklerinin en dipteki toprakları bile tuttuğunun altını çizmek isterim hatta farklı şekilde yazayım, ormanlık alanlarda neden deprem olmaz?.. Doğa artık ‘Yeter Türkiye aksi halde sana cevabımı daha fazla sakınmayacağım’ dediğini işitiyoruz değil mi?..

Atatürk bize her şeyde baş olup, ziraatte geri mi kaldı sanıyorsunuz?.. Biraz da Başziraatçimiz neler yapmış ve neleri örnek almalıyız diye yazmaya devam edeceğim. Atatürk’ün ağacı sevdiği, doğayı sevdiği Türk toprağını sevdiği büyük bir gerçek, ama doğa sevgisini birkaç şeyle özetleyerek anlatmamın da yetersiz olacağının bilincindeyim.

Atatürk’ün biyografisini okuyanlar çok iyi bilir ki Atatürk’te ağaç sevgisi doğduğu günden beri neredeyse var, çünkü ta Selanik’te babası ölüp dayısının çiftliğinde geçirdiği o anlardan itibaren ağaç ve doğa sevgisi ve toprak sevgisi Atatürk’ün gönlünde yerleşiyor.

Ankara’da, çorak bir alanda, artık herkesin burada bitki olmaz hatta yabancı bir profesörün de “Burada bitki olmaz; bir çiftlik kurmanız doğru değildir” sözlerine karşı, “Burası da vatan toprağıdır; burada her şey yetişir. Bu vatanın toprağı bize her şeyi verir!” yanıtını verir. Ancak Ankara profesörün dediği gibi çok çoraktır ve o çorak bir alanda da ağaçlandırmanın Atatürk, mümkün olduğunu bize gösterip ispatladı.

Atatürk, Türk halkını ağaçlandırma ile mutlu olduğu bir hareketin Başziraatçisi olarak özüdür.


1929 yılında Yalova’ya geldiğinde, ilk defa termal kaplıcalarına giden yol üzerindeki alanın hemen ağaçlandırılmasını istemiş; 3000’den fazla çınar dikilmiş. Bugün Türkiye’de çınarlı iki yol vardır: Biri Dolmabahçe (Dolmabahçe’nin ağaçlandırılmasına yine Başziraatçimiz sebep olmuştur) diğeri de orman bölgesine giden yol üzerinde ama onun dışında belki de en disiplinli olarak yapılmış çınar ağaçlandırılması Yalova’dadır.

Yurt toprağı sana her şey feda olsun! Kutlu olsun! Hepimiz senin için fedayız. Fakat sen Türk ulusunu sonsuzluğa dek yaşatmak için verimli kalacaksın. Türk toprağı sen, seni seven Türk ulusunun mezarı değilsin Türk ulusu için yaratıcılığını göster.


Prof. Afet İnan

Afet İnan’ın Hatıraları’nda;

Çankaya köşkü meclis binasına giderken o günün Ankarası’nda bir tek iğde ağacı vardı, Mustafa Kemal, her gün ağacın önünden geçerken arabayı yavaşlatıyor ve ağacı selamlıyor. Bir gün o ağacın yerinde olmadığını görüyor büyük bir telaşla otomobili durdurup iniyor. Büyük bir telaşla oradaki işçilere ne oldu buradaki ağaç diyor. Efendim yol genişletmek için ağacı kestik cevabını alıyor. Arabasına dönen Mustafa Kemal ağlamaya başlıyor. Atatürk’ün Türk milletine hibe ettiği Yalova’daki çiftlik arazisinde bulunan köşk kendi emriyle 29 yılında yapılmıştır. Köşk’ün yapılışı sırasında 2. kata sıra geldiğinde öndeki asırlık çınar ağacının dallan inşaata geliyor. Yetkililer bu dallan kesmemiz gerek paşam derler. Atatürk’ün kesin cevabı hayır, kendisini dinleyenlerin şaşkın bakışları arasında, ağacı kesemezsiniz, köşkü kaydırın der. Atatürk asırlık ağacın birkaç dalını kestirmemek için direktif vererek köşkü kaydırır.

Atatürk, toprağımız için şu tanımı yapmıştır;

Burası vatan toprağıdır kaderine terk edilemez!

Mustafa Kemal Atatürk

Atatürkçü düşünceyi benimsemekle, toprağımızı sevmemizin ve toprağımızı korumamızın, en büyük görev olduğunu bilmeliyiz!..

Biz Çiftçi bir Milletiz! Topraksız veya toprağı yetersiz olan çiftçiye gerekli toprak acilen sağlanmalı, üretim artmalı, küçültülen ormanlar yeniden genişletilmeli (gerekirse otelleri yıkarak) ki böylece; yeraltı zenginliklerimize kadar koruyabilelim. Başziratçimizin tarım için “Milli ekonominin temeli ziraattir,” “Köylü, milletin efendisidir,” (köylünün menfaati acilen sağlanmalıdır)  sözleriyle ise burada kapatıyorum; sebebiyse bu konuda da hayli yaramız derin ki ilerde değinmek zorundayım, çünkü günümüzde köylü efendi gibi yaşatılmayıp onların şehirlere göç etmesinin yolu çizilip, üzerineyse köylerdeki üretimin azalma nedenlerinin artması ve köylerin mahalle olması gibi mühim durumlar bildiğiniz üzere hayli geniş başlıklar.

Bu Vatan Kaderine Terk Edilemez!

Kanla sulanan bu kutsal vatan topraklarını, asla ziyan edemeyiz! Bu umursamazlık devam ederse hain oluruz, hem de şehit torunu olan bizler; Atalarımıza, Vatanımıza ve de Yarınlarımıza aynı anda en büyük hainliğin imzasını atarız.

Atatürk’ün yolunda yürümedikçe daha da emperyallere bağımlı olacağımız büyük bir gerçek ki hala bu ülke ayaktaysa azınlıkta Atatürk’ün izini takip edenlerin sayesindedir. Atatürk, bizler için bu günleri hayal ederek yorulmadı! O, bizim tam bağımsız toplum ile en güzel koşullarda yaşamamızı istiyordu. Bu sebeple, ömrünü bize harcadığını unutmayıp zavallı olmayalım. Kalkınma köyde başlar, yapmamız gereken tek şey tarihi tekrardan yazmak…

Dövizle fethedemezsin yaşamı! Bu cümle emlakçılara benden gelsin. Çünkü, gelecekte tahıl ve su için savaşlar çıkacak; hatta en büyük stratejiler için en büyük silah olacak. Eğer emlakçı mantığı baki kalırsa, zengin de değiliz ki gelecekte Elen Musk’ın roketine binip Mars’a gidelim; o halde unutmayalım ki çabuk biteriz, çok çabuk tükeniriz! Otlakların ve yaylaların bile turizme açılması için kanun çıkarıldığını da unutmayalım, turizmde Araplar yüzünden döviz gelirinin düştüğünü de unutmayalım. Eski Konya-Karaman büyüklüğüne sahip küçücük ülke olan Hollanda’nınsa, IMF’ye borç verdiğini ve bu zenginliğe sahip olmalarının gücünü tarımdan aldığını da örnek alalım. Tarım, Başziraatçimizin bize mirası olan bu topraklar muhakkak yüceltilmeli.

Neden, Avrupa ormanlarını koruyup sömürge ülkelerinde fabrika kuruyor?

Umut dolu yüreğinizde yeşeren orman sevgisi sizinle büyüsün, hep birlikte Atalarımızı onurlandırmak dileğiyle…

4 thoughts on “Yeşil Akım

    1. Beğendinize çok sevindim. Çok sağolun. Aydınlık yarınlara hep beraber umarım beyefendi dostum.

  1. Atatürk Orman Çiftliği,1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla, Türk tarımına öncülük etmesi için kurulmuştu.büyükelçilik binası yapımı için ABD’ye satılması! bir karış toprağının dahi verilmesi! yukarıdaki duyarlı güzel bir farkındalık çalışması olan yazınıza ithafen,asla unutulmayacaktır.

    1. Bu güzel yorum için çok teşekkür ederim. Duyarlılığınız taktire şayan, Atamın hayırlı evladı. Minnettarım, varlığınıza. Aydınlık yarınlara yoldaşlığınız onurumdur.

Siz de fikrinizi söyleyin!