Neden Kedi Sahiplenmeliyiz?

Öncelikle kediler evimizin içinde bize birer arkadaş, dost, çocuk ve kardeş olabilirler…

“Amaan, uyduruk bir kedi bana nasıl arkadaş olsun. Olsa olsa yük olur onun maması var, kakası var, aşısı var, tüyü var, tırnağı var, camdan balkondan atlama tehlikesi var.

Ayrıca ben ona para veremem, çocuklarımın daha önemli ihtiyaçları var; yer yüzünde bu kadar aç çocuk varken, eğitim alamayan insanlar varken kediye sıra gelinceye kadar, neler var neler.

Zaten evde fazladan birine gerek yok,” diyen insanlara özellikle bu yazım…

Neden kedi sahiplenmeyi çok kötü bir şeymiş gibi düşünüyorsunuz? söylediğiniz şeyler ufacık bahanelerden fazlası değil. Tabi ki kediler sorumluluk gerektiren canlılar ancak gözünüzde büyüttüğünüz kadar korkunç sorumluluklar, değil bunlar. Ayrıca yapılan araştırmalara göre insan sağlığı için evde kedi beslemenin tahmin ettiğinizden daha fazla yararları var. Bunlara birkaç örnek verebilirim sizin için:

1- Kediler stres ve anksiyetiyi azaltır: Günümüz insanlarının en büyük sorunları arasında yer alan stres ve anksiyetenin doğal ilacı kedilerdir. Bunun sebebiyse kediler ile birlikte yaşamanın teskin edici etkisi olması, özellikle mırlamanın insanlar üzerinde ciddi şekilde sakinleştirici etkisi vardır ve bu sayede hayatını kedilerle paylaşan insanlarda stres ve anksiyete ile karşılaşılma riski çok daha düşüktür.
2- Yalnızlık hissini azaltır: Yukarıda da bahsettiğim gibi kediler sizlere birer arkadaş, dost, çocuk ve kardeş olabilirler ayrıca yalnızlık hissi insanın genel ruh sağlığı üzerinde son derece olumsuz etki yapar ve kedi ile yaşamak yalnızlık hissini azaltır, dolayısıyla hayatını kedilerle paylaşan insanların diğerlerinden daha sağlıklı bir ruh durumuna sahip olmasına yardımcı olur. Ayrıca sosyal olmak sağlıklı bir ruh halinin vazgeçilmez unsurlarından biridir ve kedi sahiplerinin diğer insanlardan daha sosyal olduğu görülmüştür.
3- Genel olarak da çoğu kedinin çocuklarla da iyi anlaştığı görülmüştür size bir dost olduğu kadar çocuklarınıza da birer dost olabilirler.
4- Kedi sahibi olan insanların daha sorumluluklarının bilincinde olduğu görülmüştür.
Kediler sorumluluk bilincinizi arttırarak günlük hayatınızda da sizi işlerinizde daha başarılı yapabilirler.

Kısacası; kediler sadece size fazladan gereksiz yere yük olacak canlılar değiller.

İşin en önemli kısmına gelelim tabi ki gerçekten kedileri seven bir insan değilseniz sırf yalnız kalmamak için veya sadece kedi sevebilmek içinse tabi ki evinize kedi almak doğru bir karar olmaz. Kedilerin de bir canlı olduğunu hatırlamamız  ve her ne kadar yasaması için gerekli olan sorumlulukları yerine getirsek bile sevgi olmadan onların da yasayamayacağını bilmemiz gerekir. Eğer kedilere duygusal bağınız yoksa ve onlara gerçekten verdiğiniz sevgiyi hissettiremeyeceğinizi düşünüyorsanız; evinize size dost olması için bir kedi sahiplenmemelisiniz.

Ece

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/miyavli-istila/?amp=1

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/ataturkun-hayvan-sevgisi/?amp=1

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/tom-ve-jerry-etkisi/?amp=1

 

https://xn--gndemarivi-9db80j.com/cocuk-yazarlarimizi-bekliyorum/?amp=1

Siz de fikrinizi söyleyin!