İstiklal Savaşımızda Bir Azerbaycan Türk’ü

Neriman NERİMANOV…

O, biz Anadolu Türklerinin borçlu olduğu bir TÜRKAzerbaycan Cumhuriyeti’ni o kurdu. Çağdaş Türk tarihinin en önemli simalarından biridir Neriman Nerimanov…

Çağdaş Türk tarihinin en önemli simalarından Neriman Nerimanov, şu garipliğe bakın ki Türk dünyasının en az tanınan simalarındandır. Adını duymuş olanlar da kendisini doğru-dürüst tanımış mıdır acaba?

Nerimanov, iki yanlı çarpıtmaların kurbanı oldu. Kimi komünistler onu milliyetçilikle suçladılar ve kimi milliyetçiler ise onun şahsında Moskova yanlısı bir Bolşevik gördüler.

Nerimanov’un hem Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kuruluşunda hem de Türk-Azeri Dostluk Köprüsü’nün inşasında oynadığı yaşamsal rol iki tarafın tarihçilerinin çoğu tarafından görmezden gelindi.

Dr. Nerimanov, 16 Mart 1921’de Sovyetler Birliği-Türkiye Dostluk ve Kardeşlik Antlaşmasına katkı sağladı ve Kurtuluş savaşımıza büyük destek verdi. Mustafa Kemal Paşa, Nerimanov’a mektup yazarak borç para talep ettiğinde, 17 Mart 1921 günü derhal 500 kg altın gönderdi. Altının 200 kg’ı devlet bütçesine aktarıldı, kalanı ise mühimmat ve silah için kullanıldı. Daha sonra Rusya’dan aldığı 10 milyon altın rubleyi Ankara’ya gönderdi. Bu yardımlarla savaş içindeki ülkenin durumunda belirgin bir düzelme oldu.

Borçların mutlaka ödeneceğini söyleyen M. K. Atatürk’e, Neriman Nerimanov’un cevabı şöyleydi:

“Paşam, biz Türk milletiyle kardeşiz, kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar. Biz kardeşiz, her zaman elinizden tutacağız ve tutmaya devam edeceğiz” …

Anadolu’muzun kurtuluşundan cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar bu kardeşlerimizin uzattığı ellerin sıcaklığını hala avuçlarımızda hissediyoruz. Aldığımız nefeste katkıları olan kadim kardeşlerimizin fedakarlıklarını nasıl unuturuz?

Mustafa Kemal Atatürk:

“Azerbaycan’ın kederi kederimiz, sevinci sevincimizdir.”

Haydar Aliyev:

“Biz bir millet iki devletiz.”

Bilge Kağan:

“Tanrı Türk’ü korusun.

Ebulfez Elçibey:

“Bütün Türkler bir gün aynı anda delirecektir. İşte o zaman Tanrı Türk’ü değil, sizleri korusun!

*

“Her Türkün ocağında bir kor saklıdır, bu kor gün gelir kimilerini ısıtır, kimilerini yakar.”

Mehmet R. Aşar

Not: Yazılarımın tamamını okumak için bloğuma buradan ulaşabilirsiniz ve bana ulaşmak isterseniz, mail adresim ise mr_asar@asar.com 

Siz de fikrinizi söyleyin!