2×2, Mimetik Düet

1984- “İnsan insana nasıl hükmeder?” Winston

Winston biraz düşünüp, “Acı çektirerek…” dedi.

2020- Yuval Noah Harari bugünkü haberinde Korona pandemisi dünyanın bir gözetime girişinin başlangıcı olacak: “21. Yüzyılın en önemli olayı, insan derisinin altından biometrik data gözetimi sayesinde ölçümlenecek sistemin insanı kendisinden daha iyi tanımlaması, bilip, takip etmesi olacak!” demiş.

1984-  Sözcükler her yıl biraz daha azalacak, bilinç alanı her yıl biraz daha daralacak.

2020- Var oluşumuz sarsılacak, acıyacak…

Artık, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

1984- Bazı şeyler geri gelmiyor, insan bir daha geriye dönemiyor, içinde bir şeyler ölüyor, yanıp kül oluyor. Geçmiş de siliniyor, silindiği unutuluyor, yalan gerçek olup çıkıyor.

2020- Yalan hegemonyasının medyatik oyuncakları… Koronanın doğal yollarla yayılan bir virüs mü, yoksa komplo teorilerindeki gibi biolojik savaş unsuru olarak tetikçi mi olduğu bir yana; maske kullanımı konusunda bile insanlara birbirini reddeden çelişkili yorumlar yapılmadı mı?

1984- Aklı başında olmak kolay değildir… Bu dönemde en çok zekilik kadar aptallık ta gerekli, ama aptalca davranmak da zekice davranmak kadar zor…

2020- Kalabalık içinde kalmak için değil mi? “Kalabalık bağırıyorsa, ben de bağırırım. Güvende olmanın tek yolu bu!” demiştin.

1984- Kalabalık dünya güneşin çevresinde dönmez, bu şekilde dönmesine inanmak delilik demişti… Ama delilik dedikleri tek kişilik bir azınlıktır. Doğruya sarılırsan deli olmazsın!

2020- “Satrançta mat olup, hamle yapmaya çalışmak.”, akıntıya kürek çekmek gibi… Sağlıklı kalmak, ölüm-yaşam savaşını aşmak, sadece şimdinin denetimi bizim tek akıntımız oldu: şimdiye o kadar odaklandık ki, gelecek değişim için çabalayamıyoruz, adeta kafamızı kuma gömdük!

1984- Gelecek başka bir savaş, o savaşta daha iyi bir konumda olacaksın diye bir şey yok. Önemli olan yaşamak değildir, başarmak hiç değildir, önemli olan insan kalmayı bilmektir.

2020- İnsanın benzerleşmesi, mimetik çağ…

1984- Hepsinin yüzü biribirine benzeyen.

2020- Evden çıkmamak ya da sadece söylendiğinde çıkmak, maske takmamak veya söylendi diye takmak, 1m. Mesafe yeterli denince 1m., 3m. Denince 3m. Fiziksel mesafe korumak: “Uyulan bu küçük kurallar senin dediğin gibi başka büyük kuralları çiğnetmesin?”

1984- Akıllılık çoğunluğa bakılarak ölçülmez, sen akıllı olmaya devam edersin.

2020- “İnsanların birbirinden farklı oldukları ve yapayalnız yaşamadıkları zamanı…”

Sadece, akılla koruyabilir miyiz? Gerçek var olmaya devam eder ve gerçekliğe ulaşma imkanını bulabilir miyiz?

1984- Evet, Bir gün karanlığın olmadığı

yerde buluşacağız…

2020- “Asıl söylenmesi gerekenler hiçbir zaman söylenmeyecek olsa bile, bir gün bir yerde buluşup konuşabiliriz!”

İrem Kulaksızoğlu

Siz de fikrinizi söyleyin!