Emirgan Korusu

 

Emirgan korusu İstanbul boğazının en müstesna semtlerinden biridir.

Tarihi: I. Abdülhamit bu bölgeyi imara açmıştır. IV. Murat, İran seferi sırasında Erivan’ı kuşatınca; Kale komutanı Emir Güne Han şehri savaşmadan teslim eder. IV. Murat’a şehri savaşmadan teslim etmesinden dolayı “vatan haini” ilan edilip idam edileceğini bildiğinden Emir’i yanına alıp İstanbul’a getirir.

Daha önce Feridun Bahçeleri olan koruyu Emir’e bağışlar. Zamanla korunun adı Mirgün, Emirgün ve Emirgan olur. Yakınında Sabancı müzesi ve İstinye koyu bulunur. Reşit Paşa, Emirgan ve İstinye mahalleleri arasındadır.

Korunun içinde çeşitli etkinlikler ve festivaller yapılmaktadır. Koşu parkurları, piknik imkânları (mangal yasak), sabah kahvaltı için piknik masaları. Yiyecek ve içecekleri dışarıdan getirmezseniz içerde İBB’ye bağlı Beltur şirketinin işlettiği çay bahçelerinde oturup dinlenip kahvaltı veya sohbetler etmek, mümkündür. Çocuk oyun parkları, oksijen ve iyot deposudur.

Yaklaşık 3 milyona yakın Lale 200’e yakın renktedir. Şelâle ve göletlerin içinde Ördek ve Su Kuşları vardır. 60 civarında cinste binlerce ağaç vardır. Eski Türk filmlerinin yarıdan fazlası burada çekilirdi. Gelenler; fotoğraf ve video çekebilirler. Yeni evlenenlerin çoğu burada hatıra fotosu çektirmektedirler. Koru içinde otoparklar mevcuttur. Araç 10 TL, insanlar için giriş parasız. Saat 07:00 den 22:00’ye kadar her gün açıktır. Toplu taşıma ile gelecekler için, Boğaz gemileri, İETT otobüsleri mevcut ve boldur.

Koru içinde; Sarı köşk, Pembe köşk ve Beyaz köşkler restore edilmiş ve belirli günlerde ziyarete açıktır. Güvenlikçi sayısı epey var. Motosikletler ile sürekli dolaşmaktadırlar. Korunun etrafı tarihi taş duvarlar ile çevrilidir. 50 hektar civarında yüzölçümüne sahiptir. Boğaz manzarası muhteşemdir. Ben 1967-1982 arası orada oturdum. Gelen ziyaretçilerin çoğunluğu genç ve yaşlı âşıklar.

Sevgili okurlarıma buranın güzelliğini yaşatmak için özenle çektiğim fotoğrafları ileterek yazıma son veriyorum.

Hayati Sarnık

Not: Yazılarımın tamamını okumak için bloğuma buradan ulaşabilirsiniz.

Siz de fikrinizi söyleyin!