Yeni Yıla Girerken Bile Umutsuzdum Da Bu Günlerde…

Yeni yıla girerken umutsuzdum, her günümüz daha güzel günlere güneş açması umuduyla, eski bir yazımı sizle paylaşarak not almak istedim.

Kasım Süleymani suikastı, Ülkemizi ilgilendiren konular…

Kasım Süleymani suikastı
Yeni yıla girerken yazmayı düşündüğüm konuları kafamda tasarlamıştım. yeni yıl yazımda iyimser olmayı amaçlıyordum, mesela Kanal İstanbul’dan hiç söz etmeyecektim ve özellikle Libya’ya asker gönderme kararından söz etmeyecektim, açıkçası yeni yıla güzel umut dolu haberler olmalı idi mesela Anadolu’muzun engin zenginlikleri keşfedilseydi işsizliğe çözüm bulunabilirdi.

Bugün işte böyle iyimser olarak yazıma başladığımda önce bölgemiz, yani Ortadoğu için ve hatta dünya barışı için çok riskli bir haberle karşılaştım. İran’ın efsane komutanı Kasım Süleymani ABD veya MOSSAD gizli servislerince Bağdat havaalanına giderken öldürüldü ayrıca Haşti Şabi’ nin (Halk Seferberlik Güçleri) yedi üst düzey yöneticisi de yaşamını yitirdi. Ülkemizi de çok yakından ilgilendirecek bu gelişmenin yorumunu yapmak bugün için erken.

Mesela 27-30 aralık tarihleri arasında Rusya, Çin ve İran Hint Okyanusu’nda yaptıkları tatbikattan sonra ıraktaki gelişmelere hangi ölçüde müdahale edecekler?

Ülkemizi ilgilendiren konular
1) Somali’deki yaklaşık 81 kişinin öldüğü cihatçı örgüt Eş Şebab sözcüsü Şeyh Ali Mahmud, Somali’deki saldırının hedefinin Türkiye’den gelenleri taşıyan konvoy olduğunu söyledi ve diğer ölen Somalililerden özür diledi!!!! Türkiye’yi Somali kaynaklarını sömürmekle suçladı!!!

Oysa ülkemiz 1950’lerden beri emperyalist ABD’nin ülkemizi acımasızca sömürmüş başta eğitimimiz olmak üzere ki halen onların kontrolünde eğitimimizi çökertmiş Gazi Mustafa Kemal zamanındaki sanayideki kazanımlarınızı yok etmiş, ülkemizi harabeye çevirmiş, zaman zaman başta İsmet İnönü, Bülent Ecevit gibi siyasetçilerimiz dirense bile biraz geri adım atmış fakat bugüne kadar kendi üretimi ile kendine yeten ülkemizi 160’ı aşkın üründe yurt dışına muhtaç hale getirmiştir.

Meğer biz de fakir Afrika ülkelerini sömürüyormuşuz. Üstelik bu iddiayı yapan cihatçı bir örgüt. Bu yazıyı aynen aktarıyorum herhangi bir yorum yapmıyorum.

2) Birleşmiş Milletler genel sekreter yardımcısı Seth geçtiğimiz günlerde ülkemize geldi. İstanbul Başakşehir Üniversitesi’nde çok önemli bir konuşma yaptı:

“Göç, iklim değişikliği, eşitsizlik dahil bir çok küresel sorununun çözümünde en büyük zorluğun siyasi iradede yaşanan eksiklik olduğuna” işaret etti. Aslında bu yazı 24 aralık salı günü yayınlandı konuya ilgi duyanların bu makalenin tamamını okumalarını öneririm.

3) Bugün ülkemizi meşgul eden ön önemli konu Libya’ya asker gönderilmesi bu konu aynı anda yaklaşık yedi televizyonda aynı anda tartışıldı, tartışanların yarısı Prof. gazeteci uzmanlar. Benim bu konuda bir fikrim var, ancak bu konuya girmeyeceğim.

Önümüzdeki üç ayda uluslararası küresel güçler devreye girecek başta Almanya, Rusya, Çin ve belki de ABD bu anlaşmaya destek verecek. Benim bu konuda ki düşüncem; Libya dünyanın en kaliteli petrolüne sahiptir. yıllarca çektiği çile petrolünden dolayıdır. Dünyadaki savaşların en önemli nedeni Venezüella’nın saldırıya uğraması yine gerek petrol ülkesi Irak’ın, gerekse İran’ın saldırıya uğramalarının tek nedeni petroldür.

Petrol üreten ülkeler, ABD’deki kaya gazı ve en önemli gelir kaynağı doğal gazı olan Rusya ile dünya barışı sağlamak.

Çok zor fakat bu hırsları yenecek çok büyük tehlike iklim krizi. Bu küresel güçler önümüzdeki 5-6 yıl içinde acı gerçeklerle karşılaşacaklar.

Son sözlerim: ben bugün iyimser yazılar yazmayı çok istemiştim, umut kokmalıydı yazım ama olmadı. Yazımı keyifle okuyan izleyicilerimin yeni yıllarını kutluyorum.

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Sayın Osman Akbaşak son yıllardaki yazılarımı topladı. İlgilenen dostlarım şuradan ulaşabilirler:
http://www.osmanakbasak.com/Konuklarim/Orhan_Ayber/Orhan_Ayber_Yazilar.html

Siz de fikrinizi söyleyin!