İthal Doktor

Önce sizlere aynı konuda iki haber sunuyorum.
Birinci Haber:
Son 11 ayda aile hekimliklerinde sözleşme imzalayan her 10 DOKTORDAN 7’Sİ YABANCI UYRUKLU oldu.
İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip şunları söyledi:
“AKP iktidarı, yabancı hekimlere iş vermekle hekim emeğini ucuzlatmak istiyor.”
Sağlık Bakanlığı verilerine göre aile hekimliklerine iki kez atama yapılırken Ekim 2018’den bu yana 200 doktor atandı. Bu doktorlardan 131’i yabancı uyrukluydu.
Yabancı doktorlar aile hekimliklerinde sözleşmeli olarak çalışıyor. Bu doktorlar, kadrolu doktorlara göre daha düşük ücret alıyor.

İkinci Haber:
Sağlık Bakanlığı, siyasi görüşlerinden dolayı fişlendiği için atamasını yapmadığı hekimlerin boşluğunu, yabancı doktor ithaliyle dolduruyor.
Tıp fakültesini bitirdikten sonra siyasi görüşleri veya aile kökeni nedeniyle güvenlik soruşturmasından geçemediği için ataması yapılmayan veya acil serviste çalışıp başhekim onaylamadığı için aile hekimliği kurasına giremeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doktorların yerine ithal doktorlar atanıyor.
İstanbul’da Şişli, Bakırköy, Beyoğlu, Fatih, Beykoz, Maltepe, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kartal, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Bağcılar, Arnavutköy, Sarıyer, Silivri, Esenler, Eyüp, Küçükçekmece, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi, Tuzla, Kâğıthane, Başakşehir, Pendik ve Ataşehir’deki aile sağlığı merkezlerine ithal doktorlar atandı. Son atamalarla ithal doktor sayısı 500’ü aştı.

Değerli Dostlar,

Yukarıdaki haberlerden sonra sizlerle, ilk basımı Kasım 2006’da yapılmış olan TABUTA ÇAKILAN SON ÇİVİ kitabımdan kısa bir bölümü paylaşacağım.

“Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde, örneğin İspanya, İtalya, Almanya, Belçika ve Fransa’da binlerce işsiz doktor bulunmaktadır.
3 Ekim 2005 tarihinde AB ile Türkiye arasında Müzakereler başlamıştır. Bu müzakerelerin sonunda, AB’ye üye 25 ülkenin vatandaşları Türkiye’de serbest dolaşım haklarına sahip olacaklardır.
Böylece Avrupa’nın işsiz doktorları serbestçe Türkiye’ye gelecekler, başta İstanbul, Anlara, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa olmak üzere kentlerimizde muayenehaneler açacak ve bizim Türk doktorlarımızla rekabet edeceklerdir.
Bir uyarıda bulunuyoruz: Bugün işleri, gelirleri yerinde olup bu nedenle de ‘uygar’ görünme adına AB’ni destekleyen doktorlarımızın, 3 Ekim 2005’den sonra düzenleri bozulacak, gelirleri azalacak ve rahatları kaçacaktır.”

Değerli Dostlar,

İthal doktorların Türkiye’ye gelip iş sahibi olacaklarını 13 yıl önce görmüş ve başta doktorlarımız olmak üzere halkımızı uyarmıştım.
Peki, bugün olacakları ben 13 yıl öncesinden nasıl gördüm?
Ben, falcı mıyım?
Elbette, hayır! Fal’a da falcıya da inanmam söz konusu değildir.
Ben, 13 yıl öncesinden bugünü nasıl gördüm?
AB raporlarını, AB kararlarını okuyup irdeleyerek gördüm, halkımıza uyarılarımı yaptım.

Değerli Dostlar,

Altı ay önce Nergiz Yayınları tarafından yayımlanan “VATANI SATANLAR” kitabımda da çok önemli belgeler sunarak yakın geleceğimize dair çok ciddi uyarılarda bulundum.
Büyük hazinemiz Bor madenlerimizin başına gelecek felaketi haber verdim.
Tarım topraklarımızın nasıl tamamen yabancıların eline geçeceğini sağlam kaynaklara dayanarak yazdım, halkımızı uyardım.
Şimdi sizler, “VATANI SATANLAR” kitabımı okuyarak bu çok ciddi uyarılarımı öğrenmek mi istersiniz, yoksa çok değil, 3-5 sene sonra haklı çıktığımı görmek mi istersiniz?
Ben, haklı çıkmak istemiyorum!
Çok sağlam belgelere dayanarak çok önemli konularda yazdığım kitaplarımın halkımın çıkarlarına hizmet ettiğini görmek istiyorum…

Yılmaz Dikbaş

Siz de fikrinizi söyleyin!